V neděli se v Česku rozeznějí zvony na památku obětí z Paříže. Je to válka, řekl Sobotka

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 11. 2015 15:44
Kardinál Dominik Duka ostře odsoudil páteční teroristické útoky v Paříži a vyjádřil soustrast pozůstalým. Na památku obětí a znamení solidarity se v neděli poledne po celém Česku rozeznějí zvony v kostelích. Česko po útocích posiluje bezpečnost na letištích, v obchodních centrech a dalších místech. Lidé přinášejí květiny k francouzské ambasádě v Praze, oběti pařížských útoků si připomínají i na jiných místech republiky.
Dominik Duka, primas český, během bohoslužby ve Svatovítském chrámu. Únor 2011.
Dominik Duka, primas český, během bohoslužby ve Svatovítském chrámu. Únor 2011. | Foto: Reuters

Praha - V neděli v poledne se v České republice na památku obětí teroristických útoků ve Francii rozeznějí zvony v kostelích. Katolické farnosti k tomu v sobotu vyzval předseda České biskupské konference, kardinál Dominik Duka. ČTK o tom informovala mluvčí biskupské konference Zuzana Lášková.

Duka také teroristické útoky ostře odsoudil a vyjádřil soustrast pozůstalým po obětech. "Jsem hluboce otřesen tím, co se stalo během včerejší noci v Paříži. Myslím v modlitbě na všechny, kteří ztratili život, všechny, kteří o něj dosud bojují, jejich rodiny a blízké," uvedl.

V Česku se zvony mimořádně rozezněly například i v prosinci 2011, kdy zemřel bývalý prezident Václav Havel.

Česko po teroristických útocích v Paříži se 128 oběťmi posiluje bezpečnost na letištích, v obchodních centrech a dalších místech. Premiér Bohuslav Sobotka označil čin za vyhlášení války a vyzval ke zničení Islámského státu (IS), který se k útokům hlásí. Vicepremiér Andrej Babiš pak mluvil o uzavření schengenských hranic.

Lidé v sobotu pokládají květiny a zapalují svíčky před pražskou ambasádou Francie. Některé květiny jsou ve francouzských státních barvách. Svíčky hořící na pietním místě mají tvar otazníku. K ambasádě přijdou vyjádřit soustrast také prezident, premiér a další politici.

Politici: Vcházíme do těžkých časů

Prezident Miloš Zeman označil útoky v Paříži za odporný zločin, který potvrzuje, že "vcházíme do těžkých časů". Premiér novinářům řekl, že je to "možná otevřené vyhlášení války". "Musíme mluvit s našimi spojenci, co můžeme ještě udělat pro to, abychom zničili Islámský stát," prohlásil.

"Myslím, že dojde k tomu, že je potřeba uzavřít schengenskou hranici," uvedl vicepremiér Babiš. Zároveň řada politiků vyzvala lidi, aby nepodléhali strachu a nenávisti, které se snaží teroristé vyvolat.

Premiér požádal kvůli útokům ministra vnitra Milana Chovance a Bezpečnostní informační službu o rychlé vyhodnocení situace včetně možných dopadů na bezpečnost Česka a EU. Sešla se zpravodajská skupina vedení policie a tajných služeb a odpoledne ještě zasedne předsednictvo Bezpečnostní rady státu.

Podle Sobotky a Chovance ale bezpečnostní složky nemají žádné informace, že by Česku hrozily podobné útoky jako ve Francii. Česká policie v reakci na dění ve Francii například více hlídá obchodní centra, letiště nebo ambasádu Francie. Zesílená bezpečnostní opatření jsou patrná i na Pražském hradě, kde nechal prezident Miloš Zeman jako výraz úcty k obětem atentátů vyvěsit černé prapory.

Před halou v Praze, kde se během víkendu koná finále tenisového Fed Cupu, jsou vidět těžkooděnci s připravenými zbraněmi. Policie také podle Chovance prověřuje na žádost Francie jména lidí a značky aut spojené s teroristy, které ale v Česku zatím nebyly zachyceny. Zvýšen byl preventivně stupeň ochrany jaderných elektráren.

Na radnicích vlají černé prapory

Solidaritu s Francií vyjadřují i představitelé měst a krajů. Někteří hovoří o započaté válce, další varují před proměnou Evropy ve vystrašený a uzavřený kontinent. Mnohde posilují bezpečnostní opatření, policisté budou více hlídat třeba mešitu v Brně.

Brněnský magistrát se rozhodl vyvěsit v reakci na pařížské události černý prapor. Zavlál nad Novou radnicí, zůstane tam několik dní, řekl mluvčí magistrátu Pavel Žára. Černá vlajka bude také na sídlech jihomoravského a karlovarského krajského úřadu. V pondělí tam vznikne ještě pietní místo s možností vyjádřit podpisem soucit s oběťmi. První svíčky a květiny se objevují před sídlem Francouzské aliance v Brně.

Primátor Brna Petr Vokřál v pondělí jménem všech Brňanů odešle zprávu s vyjádřením lítosti a solidarity starostovi francouzského partnerského města Rennes. "Toto není útok na Paříž, ale na celou Francii, jeden ze symbolů Evropy a jejích hodnot," uvedl Vokřál na Facebooku.

Evropa s Francií v čele podle Vokřála platí krutou daň za to, že je největší světovou oázou svobody, liberalismu a ochrany lidských práv. Teroristé se podle něj snaží vyvolat strach, hrůzu a nenávist. "Pevně doufám, že evropské špičky kromě bezpočtu rezolucí, summitů a vyjádření přijdou i s konkrétními, účinnými kroky, jak riziko podobných útoků v budoucnu minimalizovat a jak evropská města a jejich občany chránit bez toho, aniž by Evropu přeměnili v uzavřený a vystrašený kontinent," doplnil Vokřál.

Soustrast vyjádřil také karlovarský hejtman Havel. Zároveň popřál hodně sil francouzské vládě a ozbrojeným složkám. "Přestaňme už konečně být smířliví k muslimům a radikálnímu islámu. Tohle je totiž již skutečná válka proti Evropě, jejím obyvatelům, kultuře a tradičním náboženstvím (křesťanskému a židovskému)," uvedl hejtman.

Primátor Plzně Martin Zrzavecký označil útoky za nelidský a tragický čin. "Chtěl bych tímto vyjádřit naši veškerou možnou podporu Francii, stejně tak vyjádřit hluboký soucit s rodinami obětí," uvedl. Na událost už zareagovaly bezpečnostní složky města, a to ve spolupráci se státní policií. Přijata prý budou některá opatření ke zvýšení bezpečnosti, podrobnosti k nim radnice sdělovat nebude.

Na jižní Moravě policie podle hejtmana Michala Haška zvýšila dohled v obchodních centrech a je připravena chránit vytipované veřejné akce s větším počtem účastníků. V Brně rovněž zintenzivní hlídkovou činnost v okolí tamní mešity, uvedl Hašek.

Hlubokou účast všem lidem zasaženým teroristickými útoky vyjádřila také třeba Univerzita Palackého v Olomouci. "Cílem terorismu je ochromit společnost strachem. Nedovolme mu zvítězit," uvedl rektor Jaroslav Miller.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy