V neděli se v Česku rozeznějí zvony na památku obětí z Paříže. Je to válka, řekl Sobotka

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 11. 2015 15:44
Kardinál Dominik Duka ostře odsoudil páteční teroristické útoky v Paříži a vyjádřil soustrast pozůstalým. Na památku obětí a znamení solidarity se v neděli poledne po celém Česku rozeznějí zvony v kostelích. Česko po útocích posiluje bezpečnost na letištích, v obchodních centrech a dalších místech. Lidé přinášejí květiny k francouzské ambasádě v Praze, oběti pařížských útoků si připomínají i na jiných místech republiky.
Dominik Duka, primas český, během bohoslužby ve Svatovítském chrámu. Únor 2011.
Dominik Duka, primas český, během bohoslužby ve Svatovítském chrámu. Únor 2011. | Foto: Reuters

Praha - V neděli v poledne se v České republice na památku obětí teroristických útoků ve Francii rozeznějí zvony v kostelích. Katolické farnosti k tomu v sobotu vyzval předseda České biskupské konference, kardinál Dominik Duka. ČTK o tom informovala mluvčí biskupské konference Zuzana Lášková.

Duka také teroristické útoky ostře odsoudil a vyjádřil soustrast pozůstalým po obětech. "Jsem hluboce otřesen tím, co se stalo během včerejší noci v Paříži. Myslím v modlitbě na všechny, kteří ztratili život, všechny, kteří o něj dosud bojují, jejich rodiny a blízké," uvedl.

V Česku se zvony mimořádně rozezněly například i v prosinci 2011, kdy zemřel bývalý prezident Václav Havel.

Česko po teroristických útocích v Paříži se 128 oběťmi posiluje bezpečnost na letištích, v obchodních centrech a dalších místech. Premiér Bohuslav Sobotka označil čin za vyhlášení války a vyzval ke zničení Islámského státu (IS), který se k útokům hlásí. Vicepremiér Andrej Babiš pak mluvil o uzavření schengenských hranic.

Lidé v sobotu pokládají květiny a zapalují svíčky před pražskou ambasádou Francie. Některé květiny jsou ve francouzských státních barvách. Svíčky hořící na pietním místě mají tvar otazníku. K ambasádě přijdou vyjádřit soustrast také prezident, premiér a další politici.

Politici: Vcházíme do těžkých časů

Prezident Miloš Zeman označil útoky v Paříži za odporný zločin, který potvrzuje, že "vcházíme do těžkých časů". Premiér novinářům řekl, že je to "možná otevřené vyhlášení války". "Musíme mluvit s našimi spojenci, co můžeme ještě udělat pro to, abychom zničili Islámský stát," prohlásil.

"Myslím, že dojde k tomu, že je potřeba uzavřít schengenskou hranici," uvedl vicepremiér Babiš. Zároveň řada politiků vyzvala lidi, aby nepodléhali strachu a nenávisti, které se snaží teroristé vyvolat.

Premiér požádal kvůli útokům ministra vnitra Milana Chovance a Bezpečnostní informační službu o rychlé vyhodnocení situace včetně možných dopadů na bezpečnost Česka a EU. Sešla se zpravodajská skupina vedení policie a tajných služeb a odpoledne ještě zasedne předsednictvo Bezpečnostní rady státu.

Podle Sobotky a Chovance ale bezpečnostní složky nemají žádné informace, že by Česku hrozily podobné útoky jako ve Francii. Česká policie v reakci na dění ve Francii například více hlídá obchodní centra, letiště nebo ambasádu Francie. Zesílená bezpečnostní opatření jsou patrná i na Pražském hradě, kde nechal prezident Miloš Zeman jako výraz úcty k obětem atentátů vyvěsit černé prapory.

Před halou v Praze, kde se během víkendu koná finále tenisového Fed Cupu, jsou vidět těžkooděnci s připravenými zbraněmi. Policie také podle Chovance prověřuje na žádost Francie jména lidí a značky aut spojené s teroristy, které ale v Česku zatím nebyly zachyceny. Zvýšen byl preventivně stupeň ochrany jaderných elektráren.

Na radnicích vlají černé prapory

Solidaritu s Francií vyjadřují i představitelé měst a krajů. Někteří hovoří o započaté válce, další varují před proměnou Evropy ve vystrašený a uzavřený kontinent. Mnohde posilují bezpečnostní opatření, policisté budou více hlídat třeba mešitu v Brně.

Brněnský magistrát se rozhodl vyvěsit v reakci na pařížské události černý prapor. Zavlál nad Novou radnicí, zůstane tam několik dní, řekl mluvčí magistrátu Pavel Žára. Černá vlajka bude také na sídlech jihomoravského a karlovarského krajského úřadu. V pondělí tam vznikne ještě pietní místo s možností vyjádřit podpisem soucit s oběťmi. První svíčky a květiny se objevují před sídlem Francouzské aliance v Brně.

Primátor Brna Petr Vokřál v pondělí jménem všech Brňanů odešle zprávu s vyjádřením lítosti a solidarity starostovi francouzského partnerského města Rennes. "Toto není útok na Paříž, ale na celou Francii, jeden ze symbolů Evropy a jejích hodnot," uvedl Vokřál na Facebooku.

Evropa s Francií v čele podle Vokřála platí krutou daň za to, že je největší světovou oázou svobody, liberalismu a ochrany lidských práv. Teroristé se podle něj snaží vyvolat strach, hrůzu a nenávist. "Pevně doufám, že evropské špičky kromě bezpočtu rezolucí, summitů a vyjádření přijdou i s konkrétními, účinnými kroky, jak riziko podobných útoků v budoucnu minimalizovat a jak evropská města a jejich občany chránit bez toho, aniž by Evropu přeměnili v uzavřený a vystrašený kontinent," doplnil Vokřál.

Soustrast vyjádřil také karlovarský hejtman Havel. Zároveň popřál hodně sil francouzské vládě a ozbrojeným složkám. "Přestaňme už konečně být smířliví k muslimům a radikálnímu islámu. Tohle je totiž již skutečná válka proti Evropě, jejím obyvatelům, kultuře a tradičním náboženstvím (křesťanskému a židovskému)," uvedl hejtman.

Primátor Plzně Martin Zrzavecký označil útoky za nelidský a tragický čin. "Chtěl bych tímto vyjádřit naši veškerou možnou podporu Francii, stejně tak vyjádřit hluboký soucit s rodinami obětí," uvedl. Na událost už zareagovaly bezpečnostní složky města, a to ve spolupráci se státní policií. Přijata prý budou některá opatření ke zvýšení bezpečnosti, podrobnosti k nim radnice sdělovat nebude.

Na jižní Moravě policie podle hejtmana Michala Haška zvýšila dohled v obchodních centrech a je připravena chránit vytipované veřejné akce s větším počtem účastníků. V Brně rovněž zintenzivní hlídkovou činnost v okolí tamní mešity, uvedl Hašek.

Hlubokou účast všem lidem zasaženým teroristickými útoky vyjádřila také třeba Univerzita Palackého v Olomouci. "Cílem terorismu je ochromit společnost strachem. Nedovolme mu zvítězit," uvedl rektor Jaroslav Miller.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnice D1 byla na Žďársku uzavřená kvůli hromadné nehodě

Po ranní hromadné nehodě devíti vozidel na D1 na 144. kilometru jedálnice opět plně průjezdná. Dálnice by zcela uzavřena přibližně dvě hodiny. Pět lidí při havárii utrpělo lehčí zranění. Informovala o tom policejní mluvčí z Vysočiny Jana Kroutilová a mluvčí záchranné služby Petr Janáček.

Kroutilová dodala, že nehoda se stala kolem 08:30. Dálnice byla ve směru na Prahu zcela uzavřena do 10:30, následně byl průjezdný jeden pruh a před 11:00 je provoz opět plně obnoven. "U řidičů, kteří v místu přijíždějí, je ale nutné, aby počítali s rozjíždějící se kolonou vozidel a svoji jízdu této situaci přizpůsobili," uvedla Kroutilová.

Policisté vyšetřují příčinu havárie. "Na místo události byly vyslány pozemní posádky z Třebíče a Velké Bíteše a vrtulník letecké záchranné služby z Jihlavy. V péči našich zdravotníků skončilo celkem pět osob se zraněním lehčího charakteru. Jednoho pacienta jsme vrtulníkem transportovali do nemocnice v Jihlavě a čtyři osoby byly pozemní cestou převezeny na urgentní příjem nemocnice Třebíč," uvedl mluvčí záchranné služby na Vysočině Petr Janáček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy