V neděli se v Česku rozeznějí zvony na památku obětí z Paříže. Je to válka, řekl Sobotka

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 11. 2015 15:44
Kardinál Dominik Duka ostře odsoudil páteční teroristické útoky v Paříži a vyjádřil soustrast pozůstalým. Na památku obětí a znamení solidarity se v neděli poledne po celém Česku rozeznějí zvony v kostelích. Česko po útocích posiluje bezpečnost na letištích, v obchodních centrech a dalších místech. Lidé přinášejí květiny k francouzské ambasádě v Praze, oběti pařížských útoků si připomínají i na jiných místech republiky.
Dominik Duka, primas český, během bohoslužby ve Svatovítském chrámu. Únor 2011.
Dominik Duka, primas český, během bohoslužby ve Svatovítském chrámu. Únor 2011. | Foto: Reuters

Praha - V neděli v poledne se v České republice na památku obětí teroristických útoků ve Francii rozeznějí zvony v kostelích. Katolické farnosti k tomu v sobotu vyzval předseda České biskupské konference, kardinál Dominik Duka. ČTK o tom informovala mluvčí biskupské konference Zuzana Lášková.

Duka také teroristické útoky ostře odsoudil a vyjádřil soustrast pozůstalým po obětech. "Jsem hluboce otřesen tím, co se stalo během včerejší noci v Paříži. Myslím v modlitbě na všechny, kteří ztratili život, všechny, kteří o něj dosud bojují, jejich rodiny a blízké," uvedl.

V Česku se zvony mimořádně rozezněly například i v prosinci 2011, kdy zemřel bývalý prezident Václav Havel.

Česko po teroristických útocích v Paříži se 128 oběťmi posiluje bezpečnost na letištích, v obchodních centrech a dalších místech. Premiér Bohuslav Sobotka označil čin za vyhlášení války a vyzval ke zničení Islámského státu (IS), který se k útokům hlásí. Vicepremiér Andrej Babiš pak mluvil o uzavření schengenských hranic.

Lidé v sobotu pokládají květiny a zapalují svíčky před pražskou ambasádou Francie. Některé květiny jsou ve francouzských státních barvách. Svíčky hořící na pietním místě mají tvar otazníku. K ambasádě přijdou vyjádřit soustrast také prezident, premiér a další politici.

Politici: Vcházíme do těžkých časů

Prezident Miloš Zeman označil útoky v Paříži za odporný zločin, který potvrzuje, že "vcházíme do těžkých časů". Premiér novinářům řekl, že je to "možná otevřené vyhlášení války". "Musíme mluvit s našimi spojenci, co můžeme ještě udělat pro to, abychom zničili Islámský stát," prohlásil.

"Myslím, že dojde k tomu, že je potřeba uzavřít schengenskou hranici," uvedl vicepremiér Babiš. Zároveň řada politiků vyzvala lidi, aby nepodléhali strachu a nenávisti, které se snaží teroristé vyvolat.

Premiér požádal kvůli útokům ministra vnitra Milana Chovance a Bezpečnostní informační službu o rychlé vyhodnocení situace včetně možných dopadů na bezpečnost Česka a EU. Sešla se zpravodajská skupina vedení policie a tajných služeb a odpoledne ještě zasedne předsednictvo Bezpečnostní rady státu.

Podle Sobotky a Chovance ale bezpečnostní složky nemají žádné informace, že by Česku hrozily podobné útoky jako ve Francii. Česká policie v reakci na dění ve Francii například více hlídá obchodní centra, letiště nebo ambasádu Francie. Zesílená bezpečnostní opatření jsou patrná i na Pražském hradě, kde nechal prezident Miloš Zeman jako výraz úcty k obětem atentátů vyvěsit černé prapory.

Před halou v Praze, kde se během víkendu koná finále tenisového Fed Cupu, jsou vidět těžkooděnci s připravenými zbraněmi. Policie také podle Chovance prověřuje na žádost Francie jména lidí a značky aut spojené s teroristy, které ale v Česku zatím nebyly zachyceny. Zvýšen byl preventivně stupeň ochrany jaderných elektráren.

Na radnicích vlají černé prapory

Solidaritu s Francií vyjadřují i představitelé měst a krajů. Někteří hovoří o započaté válce, další varují před proměnou Evropy ve vystrašený a uzavřený kontinent. Mnohde posilují bezpečnostní opatření, policisté budou více hlídat třeba mešitu v Brně.

Brněnský magistrát se rozhodl vyvěsit v reakci na pařížské události černý prapor. Zavlál nad Novou radnicí, zůstane tam několik dní, řekl mluvčí magistrátu Pavel Žára. Černá vlajka bude také na sídlech jihomoravského a karlovarského krajského úřadu. V pondělí tam vznikne ještě pietní místo s možností vyjádřit podpisem soucit s oběťmi. První svíčky a květiny se objevují před sídlem Francouzské aliance v Brně.

Primátor Brna Petr Vokřál v pondělí jménem všech Brňanů odešle zprávu s vyjádřením lítosti a solidarity starostovi francouzského partnerského města Rennes. "Toto není útok na Paříž, ale na celou Francii, jeden ze symbolů Evropy a jejích hodnot," uvedl Vokřál na Facebooku.

Evropa s Francií v čele podle Vokřála platí krutou daň za to, že je největší světovou oázou svobody, liberalismu a ochrany lidských práv. Teroristé se podle něj snaží vyvolat strach, hrůzu a nenávist. "Pevně doufám, že evropské špičky kromě bezpočtu rezolucí, summitů a vyjádření přijdou i s konkrétními, účinnými kroky, jak riziko podobných útoků v budoucnu minimalizovat a jak evropská města a jejich občany chránit bez toho, aniž by Evropu přeměnili v uzavřený a vystrašený kontinent," doplnil Vokřál.

Soustrast vyjádřil také karlovarský hejtman Havel. Zároveň popřál hodně sil francouzské vládě a ozbrojeným složkám. "Přestaňme už konečně být smířliví k muslimům a radikálnímu islámu. Tohle je totiž již skutečná válka proti Evropě, jejím obyvatelům, kultuře a tradičním náboženstvím (křesťanskému a židovskému)," uvedl hejtman.

Primátor Plzně Martin Zrzavecký označil útoky za nelidský a tragický čin. "Chtěl bych tímto vyjádřit naši veškerou možnou podporu Francii, stejně tak vyjádřit hluboký soucit s rodinami obětí," uvedl. Na událost už zareagovaly bezpečnostní složky města, a to ve spolupráci se státní policií. Přijata prý budou některá opatření ke zvýšení bezpečnosti, podrobnosti k nim radnice sdělovat nebude.

Na jižní Moravě policie podle hejtmana Michala Haška zvýšila dohled v obchodních centrech a je připravena chránit vytipované veřejné akce s větším počtem účastníků. V Brně rovněž zintenzivní hlídkovou činnost v okolí tamní mešity, uvedl Hašek.

Hlubokou účast všem lidem zasaženým teroristickými útoky vyjádřila také třeba Univerzita Palackého v Olomouci. "Cílem terorismu je ochromit společnost strachem. Nedovolme mu zvítězit," uvedl rektor Jaroslav Miller.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Do USA dorazil nový čínský velvyslanec Čchin, vztah obou zemí má podle něj potenciál

Nový čínský velvyslanec ve Washingtonu Čchin Kang po příjezdu do země popřál Spojeným státům, aby zvítězily nad covidem-19, a prohlásil, že vzájemné vztahy obou zemí mají velký potenciál. Zatímco agentura Reuters zdůrazňuje pozitivní tón velvyslancových prvních slov, AFP se zaměřuje na jeho proslulou nesmlouvavost a agresivitu. Střídání na postu velvyslance přichází v době, kdy jsou vztahy mezi oběma mocnostmi značně napjaté.

Čchin, jemuž je 55 let, donedávna působil jako náměstek ministra zahraničí se zaměřením na evropské záležitosti. V letech 2006 až 2014 byl mluvčím ministerstva zahraničí a tehdy proslul jako plamenný obhájce politiky své země. Jeho předchůdce na diplomatickém postu Cchuej Tchien-kchaj vedl úřad osm let a byl tak nejdéle sloužícím čínským velvyslancem v USA. O Čchinově jmenování kolovaly zvěsti, ale Peking ho dříve nikdy nepotvrdil. Zveřejnil až jeho fotografie v roušce s červenou vlajkou po příletu na Kennedyho letiště v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy