V Náměšti nad Oslavou havaroval bitevní vrtulník. Nehoda se obešla bez zranění

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 11. 2018 12:47
V Náměšti nad Oslavou ve středu ráno při vzletu havaroval bojový vrtulník Mi-24. "Nikdo nebyl zraněn, nehodou se zabývá vyšetřovací komise," řekla mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková.
Vrtulník Mi-24.
Vrtulník Mi-24. | Foto: Martin Holcman

Bližší informace nechce armáda do konce vyšetřování sdělit. Podle serveru iDNES.cz, který o nehodě informoval, spadl stroj z výšky několika metrů a je značně poškozen. Dvořáková nechtěla o rozsahu poškození před skončením vyšetřování spekulovat.

Bojové vrtulníky patří mezi nejdražší vybavení, kterým armáda disponuje. Armáda dostala několik strojů Mi-24/35 v rámci deblokace ruského dluhu po roce 2000, starší verze již používala i před tím. Jejich hodnota je v řádu stovek milionů korun. Cena nových moderních bitevních vrtulníků se pohybuje v řádu miliard korun.

"Dne 28. listopadu v ranních hodinách došlo v prostoru 22. základny vrtulníkového letectva Sedlec-Vícenice u Náměště nad Oslavou k poruše vrtulníku Mi-24," uvedla Dvořáková. "Incident se obešel bez zranění. Případem se zabývá vyšetřovací komise. Do závěru vyšetřování nebudeme sdělovat bližší podrobnosti," dodala.

V listopadu 2015 přišla česká armáda o víceúčelový vrtulník Mi-171Š, který havaroval ve Španělsku na cvičení Trident Juncture, pět vojáků tehdy bylo zraněno. Stroj se propadl z deseti metrů a převrátil na bok. Nebylo možné ho opravit.

Armádní vrtulníky havarovaly také v roce 2001. V únoru se zřítil vojenský vrtulník W3-A Sokol mezi obcemi Škvorec a Zlatá v okrese Praha-východ, když piloti nacvičovali přistání pomocí autorotace, zraněni byli všichni tři členové posádky. V říjnu pak armádní vrtulník Mi-8, který převážel bývalého amerického astronauta českého původu Eugena Cernana a českého kosmonauta Vladimíra Remka, havaroval při nouzovém přistání u Okrouhlé nedaleko Milevska na Písecku. Zraněno bylo 12 lidí na palubě, nejhůře letuška.

V roce 2004 se v Náměšti nad Oslavou zřítil britský vojenský vrtulník Lynx, který se v ČR účastnil vojenského cvičení. V troskách stroje zahynulo šest britských vojáků.

 

Právě se děje

Další zprávy