V nabouraném policejním BMW seděl Kruliš z hradního protokolu. Nabídka na projížďku padla při večeři

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 30. 5. 2017 18:41
V supermoderním policejním voze BMW i8, který v noci na úterý havaroval na Brněnsku, seděl kromě policejního řidiče i Vladimír Kruliš, zástupce šéfa hradního protokolu. Aktuálně.cz to potvrdily dva dobře informované zdroje. Případ už vyšetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů. Vůz havaroval poté, co policista utrpěl mozkovou příhodu a ztratil kontrolu nad řízením. Oba členové osádky byli hospitalizováni s vážnými zraněními.
Foto: Vojtěch Marek

Brno - Jedním ze dvou členů posádky policejního supervozu BMW i8, který v noci na úterý havaroval na Brněnsku, byl zástupce šéfa hradního protokolu Vladimír Kruliš. On, stejně jako policista, který měl vůz řídit, utrpěl vážná zranění. Případ už vyšetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů. Událost při debatě s občany ve Veselí nad Moravou potvrdil prezident Miloš Zeman, který pak v brněnské fakultní nemocnici Kruliše navštívil.

"Ano, jedu dneska do nemocnice," prohlásil. Zkritizoval brněnskou policii, která podle něj informovala, že zkušební jízdě přihlížel. K nehodě přitom došlo v 10 hodin večer. "Chtěl bych říci, že krajské oddělení policie lhalo, protože jsem žádné zkušební jízdě nepřihlížel. V deset hodin večer jsem si ve své posteli četl monitor," sdělil prezident.

Brněnská policie dříve uvedla, že BMW bylo součástí přehlídky policejní techniky. "V rámci návštěvy prezidenta republiky v Jihomoravském kraji bylo představení techniky Integrovaného záchranného sboru, kdy bylo předváděno i hybridní policejní vozidlo a byla provedena jak ukázka vozu, tak praktická ukázka," řekla redakci mluvčí jihomoravského kraje Štěpánka Komárová a nově uznala, že ve vozidle byl opravdu civilista.

"Při praktické ukázce byl ve vozidle s policistou civilista," dodala s tím, že k nehodě ale došlo po oficiálním programu prezidenta. "Mělo k ní dojít kolem desáté hodiny večer," uzavřela.

Později vysvětlila, že nabídka na projížďku přišla až po skončení hlavního pondělního programu prezidentské cesty. "Po večeři, která proběhla včera, byla nabídnuta možnost praktické ukázky," řekla Komárová s tím, že prezident u ukázky nebyl, účastnil se jí pouze doprovod.

Jestli někdo z posádky před jízdou pil, není jasné. A to vzhledem k závažným zraněním, která oba utrpěli. "To bude předmětem vyšetřování Generální inspekce bezpečnostních sborů," dodala mluvčí.

Vůz podle policie havaroval poté, co policista utrpěl mozkovou příhodu a ztratil kontrolu nad řízením. Oba členové osádky byli hospitalizováni s vážnými zraněními.

"U muže středního věku lékařka diagnostikovala cévní mozkovou příhodu," upřesnila mluvčí jihomoravských záchranářů Hedvika Kropáčková. Druhým zraněným je podle ní mladý muž, kterého záchranáři s podezřením na vážné poranění páteře převezli do trauma centra brněnské fakultní nemocnice.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček odmítl na otázky Aktuálně.cz odpovídat. "Komentuji zásadně věci politického charakteru nebo věci, které se týkají programu pana prezidenta. Věci, které se týkají osobních záležitostí, já zásadně komentovat nebudu," řekl.

Osobní záležitost, řekl Ovčáček

Prezident Miloš Zeman odchází z brněnské fakultní nemocnice, kde navštívil zraněného Vladimíra Kruliše.
Prezident Miloš Zeman odchází z brněnské fakultní nemocnice, kde navštívil zraněného Vladimíra Kruliše. | Foto: David Kohout

Ovčáček nechtěl "neúčast pana Kruliše" komentovat ani na přímý dotaz reportéra Aktuálně.cz v Kozojídkách na Hodonínsku. "Jsou to osobní záležitosti a nepřísluší mi jako tiskovému mluvčímu prezidenta republiky komentovat osobní záležitosti jednotlivých členů prezidentského týmu," řekl.

Kruliše, který organizuje prezidentovy cesty po Česku, podle zdrojů Aktuálně.cz v úterý zastupuje kancléř Vratislav Mynář. Ten nebral telefon.

Šéf jihomoravské policie Leoš Tržil odmítl událost komentovat. "Nebudu k tomu vůbec nic říkat, obraťte se na moji mluvčí," řekl Aktuálně.cz.

Proč civilista Kruliš v policejním voze seděl, není zatím jasné. "V současném stavu se k případu vůbec nebudeme vyjadřovat," řekla mluvčí GIBS Radka Sandorová. Podle informací Aktuálně.cz se událost řešila na ranní poradě policejního prezidia.

Navíc Kruliš neměl jako civilista v autě co dělat. Nedovoluje to zákon o policii. "V dopravních prostředcích mohou být přepravováni jen příslušníci bezpečnostních sborů, zaměstnanci ministerstva a policie nebo osoby, jejichž přeprava souvisí s plněním služebních nebo pracovních úkolů," píše se v zákoně.

Potvrzuje to i právník Nezávislého odborového svazu policie. "Není v pořádku, aby policista jezdil s civilistou služebním autem, aniž by plnil nějaké úkony. Záleží ale také na tom, jaký ten policista dostal pokyn. Ale z vlastní vůle nemůže použít služební vozidlo," řekl Petr Tomek.

Hybridní vůz BMW i8 jihomoravští policisté slavnostně převzali 10. května. Policie ho má zdarma zapůjčený na šest měsíců nebo do najetí 20 tisíc kilometrů. Auto je poháněno benzinovým motorem v kombinaci s elektromotory. Je schopno jet až 250 km/h.

Policie bude pomáhat a chránit v supersportovním BMW i8. | Video: Eva Srpová, Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy