V Motole se budou od pondělí léčit čtyři děti ze Sýrie, přiletí i s rodinami

ČTK ČTK
9. 10. 2015 13:43
Motolská nemocnice v pondělí přijme do péče čtyři syrské děti. Do Česka přiletí se svými rodiči a sourozenci, celkem půjde o 21 lidí. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček neuvedl, s čím se budou děti v Česku léčit, vyloučil ale možnost rozšíření některého z infekčních onemocnění. Děti budou lékaři doočkovávat podle českého očkovacího kalendáře.
Syrské děti. Ilustrační foto.
Syrské děti. Ilustrační foto. | Foto: Michal Przedlacki / Člověk v tísni

Praha - V motolské nemocnici v Praze se budou léčit čtyři syrské děti. Malí pacienti přiletí v pondělí společně se svými rodinami díky humanitárnímu projektu MEDEVAC.

Celkem dorazí do Česka 21 lidí, z toho 13 dětí. Informoval o tom ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).

"Dvanáctého října přijedou do České republiky čtyři syrské rodiny, které dosud v nelehkých podmínkách pečovaly o své nemocné děti. Odbornou lékařskou pomoc nutně potřebují čtyři malí pacienti, z každé rodiny jde o jedno dítě," uvedl Němeček.

S integrací pomůže Charita

Záměr nabídnout útočiště rodinám syrských dětí, jež se budou léčit v Motole, byl zveřejněn v srpnu po schůzce pracovní skupiny pro migraci. Tyto rodiny jsou zahrnuty mezi 400 uprchlíky z táborů na Blízkém východě, které chce Česko přijmout. Podle dřívějších informací by měli být rodinní příslušníci hospitalizovaných dětí ubytováni v dočasném ubytovacím zařízení v Praze.

O jejich integraci se pak bude starat Arcidiecézní charita Praha a Správa uprchlických zařízení Ministerstva vnitra ČR. Pracovníci charity zajistí rodinám sociální asistenci i služby tlumočníka a pomohou jim při komunikaci s lékaři, uvedla Světlana Porche z Arcidiecézní charity. Obě instituce jsou připravené nabídnout Syřanům také psychologickou pomoc, zařídit jim drobné nákupy, seznámit je s Českou republikou či zaplnit volný čas dětí i dospělých.

"Doprovázíme je od příletu až do jejich odletu a víme hodně o jejich potřebách," uvedla Porche. V takové situaci je podle ní důležitá nejen zdravotní péče, ale třeba i takové drobnosti jako hračky, pantofle, župan či dudlík.

Vyšetřili je v Jordánsku

Ministerstvo zdravotnictví ujistilo, že nehrozí nebezpečí, že by se prostřednictvím někoho z těchto rodin dostalo do Česka nějaké infekční onemocnění. V Jordánsku byli všichni vyšetřeni českým lékařem.

Děti jsou očkované podle syrských zvyklostí, očkování jim bude dále doplňováno podle českého očkovacího kalendáře. V závislosti na svém zdravotním stavu by měly být očkovány proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám.

Projekt MEDEVAC (Medical Evacuation) je primárně určen pro vážně nemocné děti z válkou postižených či jinak potřebných oblastí, jimž není možné zajistit léčbu v místních podmínkách.

Je realizován ministerstvem vnitra ve spolupráci s resorty obrany, zahraničí a zdravotnictví. V jeho rámci jsou léčeni pacienti v ČR, ale též vysíláni lékaři do zahraničí.

 

Právě se děje

Další zprávy