V MHD covid nebyl ani během vrcholu pandemie, zjistili vědci. Pomohly respirátory

Michaela Endrštová Michaela Endrštová
10. 6. 2021 13:30
Čeští vědci z Akademie věd zjistili, že jízda v MHD je během pandemie bezpečná, je však potřeba dodržovat opatření. Z více než 500 vzorků, které zkoumali, nebyl ani jeden infekční. A to přesto, že vzorky odebírali v MHD během vrcholící pandemie.
Odběr vzorků v pražské MHD.
Odběr vzorků v pražské MHD. | Foto: Jakub Plíhal

Přesně před dvěma měsíci mohli cestující třeba cestou do práce pozorovat vědce z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, jak v pražské hromadné dopravě, oblečeni do ochranných obleků, odebírají vzorky z různých povrchů i ze vzduchu. V průběhu dubna takto v tramvajích, metru, autobusech či ve stanicích metra ve spolupráci s pražským dopravním podnikem zkoumali, nakolik je v hromadné dopravě přítomen koronavirus.

Jednalo se o iniciativu Dopravního podniku hl. m. Prahy. "Řada zahraničních studií ukazuje, že MHD není zdrojem covidu. Bohužel taková studie, kterou by v České republice provedla renomovaná lékařská autorita, neexistuje. Často se setkáváme s názory, že MHD je místo, kde se může cestující nakazit. Proto jsme se rozhodli ji provést. Jsme přesvědčeni, že MHD je bezpečná," řekl tehdy vedoucí odboru komunikace dopravního podniku v Praze Daniel Šabík.

Jeho domněnka se nyní potvrdila. Z 558 vzorků, které vědci celkově odebrali, nebyl infekční ani jeden. Vědci z Fyzikálního ústavu ve spolupráci s Biologickým centrem Akademie věd ČR a Přírodovědeckou fakultou Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích každý vzorek analyzovali metodou PCR i pomocí nové metody, kterou sami vyvinuli a která k odhalení viru používá biosenzor.

Důležité zjištění je to podle Alexandra Dejneky z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR i z toho důvodu, že odebírání vzorků probíhalo v dubnu, kdy pandemie vrcholila, a vědci si záměrně vybírali prostory MHD, které byly plné lidí. 

"Analýza odhalila pouze šest pozitivních vzorků, z nichž pouze dva byly potvrzeny také metodou PCR. Pozitivní vzorky jsme následně podrobili kultivačnímu testu, který prokázal, že ani jeden vzorek není infekční," popsal Dejneka. 

Zmíněné pozitivní vzorky vědci nalezli ve stěrech z různých povrchů. Z 66 vzorků odebraných ze vzduchu vnitřních prostor MHD nebyl pozitivní ani jeden. "Nařízení vlády i to, jaký byl v dubnu v Česku průběh epidemie, vedly k tomu, že v té době nejspíš nosili všichni cestující respirátory svědomitě. Lze tedy usuzovat, že jejich nošení opravdu pomáhá, aby se covid nešířil vzduchem," říká místopředseda a člen předsednictva Akademické rady Akademie věd ČR Jan Řídký.

Pokud tedy budou cestující dodržovat opatření, jako je nošení respirátorů či důkladné mytí rukou, pak je podle vědců jízda v MHD bezpečná a cestující nemusí mít obavu, že by se v ní nakazili. 

To, že některé vzorky sice byly pozitivní, nikoliv však infekční, vysvětluje Dejneka tím, že se jedná o fragmenty viru, které mohou ulpívat na povrchu, ačkoliv je virus již neaktivní a nemůže se šířit dál. Zda je virus stále infekční, dokáže odhalit pouze detailnější analýza (kultivace) vzorků.

"Může se jednat například o zbytky viru, který byl zničen během dezinfekce. To, že nebyl nalezen žádný infekční vzorek při testování v pražské MHD v době vrcholící epidemie koronaviru a současně během sezony alergií, lze považovat za velmi dobrou zprávu," vysvětlil Dejneka. 

Výzkum českých vědců tak potvrdil to, co napsal v lednu časopis Nature, tedy že povrchy představují relativně malé riziko nákazy. "Významnou roli v tom určitě hraje právě i pravidelná a účinná dezinfekce prostor MHD," podotkl Dejneka. Ostatně, dezinfikovat prostory a často používané předměty doporučuje i Státní zdravotní ústav. 

Vědci navázali na výzkum anglických odborníků z Imperial College v Londýně, který stejně jako výzkum v pražské MHD prokázal, že londýnská hromadná doprava je z hlediska přítomnosti koronaviru bezpečná. Vědci se nyní svoje závěry chystají zveřejnit ve vědecké publikaci.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Německá armáda má prvního rabína za více než 100 let

V německé armádě bude po více než 100 letech sloužit vojenský rabín. Zsolt Balla, narozený v Maďarsku, byl do funkce uveden v synagoze v Lipsku. Podle agentury DPA v bundeswehru, který má na 180 000 příslušníků, působí zhruba 300 židů.

Německá vláda v roce 2019 schválila návrh Ústřední rady Židů v Německu na obnovení funkce náboženských poradců pro židy sloužící v ozbrojených silách. "Po desítky let to bylo nemyslitelné a stále to nelze brát jako samozřejmost," řekl šéf hlavní židovské organizace Josef Schuster. "Proto dnes máme všechny důvody být šťastní a vděční," dodal Schuster.

Za 1. světové války za Německo bojovalo mnoho židů a v jeho armádě vykonávaly pastorační službu desítky rabínů. Poté, co se v roce 1933 ujal moci Adolf Hitler, nacisté Židy vyloučili ze všech sfér veřejného života a později jich miliony vyvraždili.

Podle Schustera bude Balla zárukou, že židovští vojáci budou moci v armádě sloužit v souladu se svými náboženskými pravidly a že budou učit i nežidovské vojáky o židovských tradicích a svátcích, což má napomoci při odbourávání předsudků.

Dvaačtyřicetiletý rabín Balla, který byl vysvěcen v roce 2009, řekl, že pociťuje "neuvěřitelný vděk za to, že smí žít v zemi, která se vyrovnává se svou minulostí, ale také se rozhodla jít vpřed a aktivně měnit svět k lepšímu".

Židé tvoří v německé armádě malou menšinu. Zhruba polovina vojáků se hlásí ke křesťanství a muslimů je v bundeswehru přibližně 3000. Dosud v bundeswehru sloužili pouze katoličtí a luteránští kaplani a v plánu je zavedení náboženského poradenství i pro muslimy.

před 3 hodinami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy