V MHD covid nebyl ani během vrcholu pandemie, zjistili vědci. Pomohly respirátory

Michaela Endrštová Michaela Endrštová
10. 6. 2021 13:30
Čeští vědci z Akademie věd zjistili, že jízda v MHD je během pandemie bezpečná, je však potřeba dodržovat opatření. Z více než 500 vzorků, které zkoumali, nebyl ani jeden infekční. A to přesto, že vzorky odebírali v MHD během vrcholící pandemie.
Odběr vzorků v pražské MHD.
Odběr vzorků v pražské MHD. | Foto: Jakub Plíhal

Přesně před dvěma měsíci mohli cestující třeba cestou do práce pozorovat vědce z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, jak v pražské hromadné dopravě, oblečeni do ochranných obleků, odebírají vzorky z různých povrchů i ze vzduchu. V průběhu dubna takto v tramvajích, metru, autobusech či ve stanicích metra ve spolupráci s pražským dopravním podnikem zkoumali, nakolik je v hromadné dopravě přítomen koronavirus.

Jednalo se o iniciativu Dopravního podniku hl. m. Prahy. "Řada zahraničních studií ukazuje, že MHD není zdrojem covidu. Bohužel taková studie, kterou by v České republice provedla renomovaná lékařská autorita, neexistuje. Často se setkáváme s názory, že MHD je místo, kde se může cestující nakazit. Proto jsme se rozhodli ji provést. Jsme přesvědčeni, že MHD je bezpečná," řekl tehdy vedoucí odboru komunikace dopravního podniku v Praze Daniel Šabík.

Jeho domněnka se nyní potvrdila. Z 558 vzorků, které vědci celkově odebrali, nebyl infekční ani jeden. Vědci z Fyzikálního ústavu ve spolupráci s Biologickým centrem Akademie věd ČR a Přírodovědeckou fakultou Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích každý vzorek analyzovali metodou PCR i pomocí nové metody, kterou sami vyvinuli a která k odhalení viru používá biosenzor.

Důležité zjištění je to podle Alexandra Dejneky z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR i z toho důvodu, že odebírání vzorků probíhalo v dubnu, kdy pandemie vrcholila, a vědci si záměrně vybírali prostory MHD, které byly plné lidí. 

"Analýza odhalila pouze šest pozitivních vzorků, z nichž pouze dva byly potvrzeny také metodou PCR. Pozitivní vzorky jsme následně podrobili kultivačnímu testu, který prokázal, že ani jeden vzorek není infekční," popsal Dejneka. 

Zmíněné pozitivní vzorky vědci nalezli ve stěrech z různých povrchů. Z 66 vzorků odebraných ze vzduchu vnitřních prostor MHD nebyl pozitivní ani jeden. "Nařízení vlády i to, jaký byl v dubnu v Česku průběh epidemie, vedly k tomu, že v té době nejspíš nosili všichni cestující respirátory svědomitě. Lze tedy usuzovat, že jejich nošení opravdu pomáhá, aby se covid nešířil vzduchem," říká místopředseda a člen předsednictva Akademické rady Akademie věd ČR Jan Řídký.

Pokud tedy budou cestující dodržovat opatření, jako je nošení respirátorů či důkladné mytí rukou, pak je podle vědců jízda v MHD bezpečná a cestující nemusí mít obavu, že by se v ní nakazili. 

To, že některé vzorky sice byly pozitivní, nikoliv však infekční, vysvětluje Dejneka tím, že se jedná o fragmenty viru, které mohou ulpívat na povrchu, ačkoliv je virus již neaktivní a nemůže se šířit dál. Zda je virus stále infekční, dokáže odhalit pouze detailnější analýza (kultivace) vzorků.

"Může se jednat například o zbytky viru, který byl zničen během dezinfekce. To, že nebyl nalezen žádný infekční vzorek při testování v pražské MHD v době vrcholící epidemie koronaviru a současně během sezony alergií, lze považovat za velmi dobrou zprávu," vysvětlil Dejneka. 

Výzkum českých vědců tak potvrdil to, co napsal v lednu časopis Nature, tedy že povrchy představují relativně malé riziko nákazy. "Významnou roli v tom určitě hraje právě i pravidelná a účinná dezinfekce prostor MHD," podotkl Dejneka. Ostatně, dezinfikovat prostory a často používané předměty doporučuje i Státní zdravotní ústav. 

Vědci navázali na výzkum anglických odborníků z Imperial College v Londýně, který stejně jako výzkum v pražské MHD prokázal, že londýnská hromadná doprava je z hlediska přítomnosti koronaviru bezpečná. Vědci se nyní svoje závěry chystají zveřejnit ve vědecké publikaci.

 

Právě se děje

Další zprávy