V MHD covid nebyl ani během vrcholu pandemie, zjistili vědci. Pomohly respirátory

Michaela Endrštová Michaela Endrštová
10. 6. 2021 13:30
Čeští vědci z Akademie věd zjistili, že jízda v MHD je během pandemie bezpečná, je však potřeba dodržovat opatření. Z více než 500 vzorků, které zkoumali, nebyl ani jeden infekční. A to přesto, že vzorky odebírali v MHD během vrcholící pandemie.
Odběr vzorků v pražské MHD.
Odběr vzorků v pražské MHD. | Foto: Jakub Plíhal

Přesně před dvěma měsíci mohli cestující třeba cestou do práce pozorovat vědce z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, jak v pražské hromadné dopravě, oblečeni do ochranných obleků, odebírají vzorky z různých povrchů i ze vzduchu. V průběhu dubna takto v tramvajích, metru, autobusech či ve stanicích metra ve spolupráci s pražským dopravním podnikem zkoumali, nakolik je v hromadné dopravě přítomen koronavirus.

Jednalo se o iniciativu Dopravního podniku hl. m. Prahy. "Řada zahraničních studií ukazuje, že MHD není zdrojem covidu. Bohužel taková studie, kterou by v České republice provedla renomovaná lékařská autorita, neexistuje. Často se setkáváme s názory, že MHD je místo, kde se může cestující nakazit. Proto jsme se rozhodli ji provést. Jsme přesvědčeni, že MHD je bezpečná," řekl tehdy vedoucí odboru komunikace dopravního podniku v Praze Daniel Šabík.

Jeho domněnka se nyní potvrdila. Z 558 vzorků, které vědci celkově odebrali, nebyl infekční ani jeden. Vědci z Fyzikálního ústavu ve spolupráci s Biologickým centrem Akademie věd ČR a Přírodovědeckou fakultou Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích každý vzorek analyzovali metodou PCR i pomocí nové metody, kterou sami vyvinuli a která k odhalení viru používá biosenzor.

Důležité zjištění je to podle Alexandra Dejneky z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR i z toho důvodu, že odebírání vzorků probíhalo v dubnu, kdy pandemie vrcholila, a vědci si záměrně vybírali prostory MHD, které byly plné lidí. 

"Analýza odhalila pouze šest pozitivních vzorků, z nichž pouze dva byly potvrzeny také metodou PCR. Pozitivní vzorky jsme následně podrobili kultivačnímu testu, který prokázal, že ani jeden vzorek není infekční," popsal Dejneka. 

Zmíněné pozitivní vzorky vědci nalezli ve stěrech z různých povrchů. Z 66 vzorků odebraných ze vzduchu vnitřních prostor MHD nebyl pozitivní ani jeden. "Nařízení vlády i to, jaký byl v dubnu v Česku průběh epidemie, vedly k tomu, že v té době nejspíš nosili všichni cestující respirátory svědomitě. Lze tedy usuzovat, že jejich nošení opravdu pomáhá, aby se covid nešířil vzduchem," říká místopředseda a člen předsednictva Akademické rady Akademie věd ČR Jan Řídký.

Pokud tedy budou cestující dodržovat opatření, jako je nošení respirátorů či důkladné mytí rukou, pak je podle vědců jízda v MHD bezpečná a cestující nemusí mít obavu, že by se v ní nakazili. 

To, že některé vzorky sice byly pozitivní, nikoliv však infekční, vysvětluje Dejneka tím, že se jedná o fragmenty viru, které mohou ulpívat na povrchu, ačkoliv je virus již neaktivní a nemůže se šířit dál. Zda je virus stále infekční, dokáže odhalit pouze detailnější analýza (kultivace) vzorků.

"Může se jednat například o zbytky viru, který byl zničen během dezinfekce. To, že nebyl nalezen žádný infekční vzorek při testování v pražské MHD v době vrcholící epidemie koronaviru a současně během sezony alergií, lze považovat za velmi dobrou zprávu," vysvětlil Dejneka. 

Výzkum českých vědců tak potvrdil to, co napsal v lednu časopis Nature, tedy že povrchy představují relativně malé riziko nákazy. "Významnou roli v tom určitě hraje právě i pravidelná a účinná dezinfekce prostor MHD," podotkl Dejneka. Ostatně, dezinfikovat prostory a často používané předměty doporučuje i Státní zdravotní ústav. 

Vědci navázali na výzkum anglických odborníků z Imperial College v Londýně, který stejně jako výzkum v pražské MHD prokázal, že londýnská hromadná doprava je z hlediska přítomnosti koronaviru bezpečná. Vědci se nyní svoje závěry chystají zveřejnit ve vědecké publikaci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Merkelová podpořila na mítinku svého stranického kolegu Lascheta, varovala před levicovou vládou

Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého stranického kolegu z konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, který se chce po nedělních parlamentních volbách postavit do čela Německa. Ústředním tématem setkání s voliči, při kterém vydatně pršelo, bylo varování před levicovým obratem Německa, který by mohl nastat v případě vítězství sociálnědemokratického kandidáta Olafa Scholze.

"Budeme se muset vrátit k řádným financím," prohlásila Merkelová s tím, že Německo má nyní nadměrné výdaje kvůli následkům pandemie nemoci covid-19. Masivní podpora k udržení pracovních míst vedla k velkému zadlužení. Pokud by volby vyhrál Scholz a do vlády pozval vedle Zelených také postkomunistickou Levici, rozpočtové hospodaření by podle kancléřky do pořádku nedal.

Laschet před koalicí sociálních demokratů, Zelených a Levice varuje opakovaně, podle něho by to znamenalo politické zemětřesení. Před politickým obratem země doleva varoval i Michael Sack, konkurent sociálnědemokratické premiérky Meklenburska-Předního Pomořanska Manuely Schwesigové. V této spolkové zemi se v neděli vedle parlamentních voleb konají i zemské volby, do kterých konzervativce vede Sack.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

České fotbalistky deklasovaly doma v kvalifikaci MS Kypr

České fotbalistky deklasovaly ve druhém kvalifikačním utkání o postup na mistrovství světa v roce 2023 na domácím hřišti Kypr 8:0 a dostaly se se čtyřmi body do čela neúplné tabulky skupiny C. Andrea Stašková s Lucií Martínkovou daly v Liberci dvě branky, po jedné přidaly Kamila Dubcová, Tereza Krejčiříková, Klára Cvrčková a jeden gól byl vlastní.

Osmigólovým vítězstvím vyrovnaly svěřenkyně trenéra Karla Rady výhru nad Ázerbájdžánem z kvalifikace MS ze srpna 2010. Jejich rekordním triumfem je vítězství 12:0 nad Litvou z roku 1997.

Ve druhém duelu skupiny C se dnes od 20:45 představí favorizované Nizozemky na hřišti Islandu.

České reprezentantky chtěly v Liberci navázat na úspěšný úvod kvalifikace, kdy v prvním zápase remizovaly na hřišti obhájkyň stříbra a úřadujících evropských šampionek z Nizozemska 1:1. Proti kyperskému outsiderovi se dostaly do vedení už v 9. minutě, kdy povedenou týmovou akci zakončila Stašková.

O tři minuty později se podařilo Češkám náskok zvýšit poté, co si centr Szewieczkové srazila do vlastní brány Charalambusová. Radův výběr dál udával tempo hry a v úvodní půlhodině se prosadila i důrazně dorážející Dubcová. Do přestávky se trefila po přihrávce Staškové tvrdou střelou také Krejčiříková.

Také ve druhé části Češky dominovaly a po dvou přesných hlavičkách Martínkové a další trefě Staškové se dostaly do vedení o sedm gólů. Konečný stav zpečetila ve třetí minutě nastaveného času střídající Cvrčková. Dvacetiletá útočnice dosáhla premiérové branky při prvním startu v národním dresu.

Na mistrovství světa, které budou v roce 2023 společně hostit Austrálie a Nový Zéland, z Evropy přímo postoupí devět vítězů kvalifikačních skupin, celky z druhých míst čeká baráž. Radovy svěřenkyně usilují o premiérovou účast na velkém turnaji.

Utkání skupiny C kvalifikace mistrovství světa 2023 fotbalistek v Liberci:

ČR - Kypr 8:0 (4:0)

Branky: 9. a 63. Stašková, 56. a 65. Martínková, 12. vlastní Charalambusová, 26. Dubcová, 42. Krejčiříková, 90.+3 Cvrčková.

Sestava ČR: Votíková - Šlajsová (71. Ringelová), Bertholdová, Necidová, Bartoňová (57. Mrázová) - Krejčíříková (58. Bužková), Cahynová, Dubcová - Stašková, Martínková (71. Cvrčková), Szewieczková (57. Chlastáková). Trenér: Rada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy