V Mělníku narazila souprava do odstavených vagonů, část nafty unikla do Labe

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 4. 2019 18:02
V Mělníku v sobotu brzy ráno narazila na vlečce v přístavu železniční souprava do odstavených vagonů. Jeden člověk je lehce zraněný. Škoda byla odhadnuta na 15 milionů korun, z toho sedm milionů činila škoda na vozech a osm milionů na trati, uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Při havárii unikla z poškozené lokomotivy nafta. Podle mluvčí Povodí Labe Hany Bendové ale rozhodně nevznikla souvislá skvrna, která by putovala po Labi a řeku ohrožovala.
Nehoda posunované soupravy v Mělníku.
Nehoda posunované soupravy v Mělníku. | Foto: Drážní inspekce

Nehoda se stala v 5:40. Následkem střetu posunované soupravy vykolejila tři drážní vozidla a lokomotiva. Při srážce byl lehce zraněn strojvedoucí. "Drážní inspekce šetří příčiny a okolnosti v místě mimořádné události," uvedl mluvčí.

Podle Drápala z poškozené lokomotivy uniklo na 4000 litrů nafty. Na místě pokračuje vyšetřování. S odklízením následků nehody pomáhali i hasiči, kteří podle jejich mluvčí Vladimíry Kerekové zajišťovali, aby se nafta, která vytekla z lokomotivy, už dál nedostávala do vody.

Její únik řešila odborná dekontaminační firma. Část nafty se kanalizací dostalo podle mluvčí Povodí Labe do říčky Pšovky, která se do Labe vlévá, většina látky se ale až do Labe nedostala.

Povodí Labe zajistilo do 15:00 preventivní opatření na jezu v Roudnici nad Labem. "Veškerý průtok byl sveden do jezového pole, kde byla postavena norná stěna," uvedla Bendová. Podle ní byly informovány také všechny dotčené úřady včetně České inspekce životního prostředí.

Incidentů na železnici neubývá, například v březnu jich Drážní inspekce vyšetřovala 119, což je nejvíce za letošní rok. Meziročně jde o zvýšení o 37 událostí. Za první tři měsíce letošního roku se na železnici stalo už 338 mimořádných událostí, což je o 28 procent více než za stejné období loni.

Opatření, která reagovala na zvýšení počtu nehod, se tak zatím neprojevila. Počet zaznamenaných incidentů za letošní první tři měsíce je nejvyšší přinejmenším od roku 2015.

Video: Strojvedoucí si někdy hrají s mobily, za nehody může lidský faktor, říká drážní inspektor

Vlaků není třeba se bát, za většinu nehod může selhání konkrétního člověka, strojvedoucí si hrají s mobilními telefony, ale nikdo nám to nepřizná | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Škola chce pomoci rodině otce, který při střelbě chránil dceru, založila veřejnou sbírku

Porubská Základní škola Ivana Sekaniny vyhlásila sbírku na pomoc rodině muže, kterého v úterý zastřelil útočník ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO). Muž vlastním tělem chránil svou dvanáctiletou dceru. Zavražděný muž byl jedním ze členů Spolku rodičů při ZŠ Sekaniny. Sbírka je účinná od dnešního dne, lidé mohou přispívat na účet 1012201912/5500.

Sbírkový účet založila i samotná FNO a je určen na podporu rodin obětí a zraněných. V pátek na ní bylo přes 1,4 milionu korun. Transparentní účet na pomoc pozůstalým po obětech střelby zřídila také Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO). Studenti a zaměstnanci tam mohou posílat své příspěvky. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy