reklama
 
 

V maturitách byla chyba. Díky novému hodnocení nepropadne přes sto studentů, dalším se zlepší známka

28. 5. 2018 14:43
Cermat se s problematickým vyhodnocením testů potýkal už při přijímacích zkouškách na osmiletá gymnázia.

Praha - Ministerstvo školství přehodnotilo výsledky státních maturit z českého jazyka a literatury. U jedné z otevřených otázek totiž byly dvě možné správné odpovědi namísto jednoho řešení, které bylo uvedeno v klíči odsouhlaseném validačními komisemi.

"Celkem 113 žáků díky změně hodnocení nepropadne v testu a jejich výsledek se změní na 'uspěl'. U dalších 34 žáků se změnou bodového hodnocení zlepší známka o stupeň," napsal ministr školství Robert Plaga s tím, že se ministerstvo omlouvá žákům i školám.

Společnost Cermat, která testy zajišťuje, vystaví žákům, kterých se nový způsob vyhodnocení dotkne, nové výpisy testů a někteří z nich dostanou i nová maturitní vysvědčení.

"Na zítřek jsem svolal jednání s ředitelem Cermatu Jiřím Zíkou a budu důrazně požadovat vysvětlení, jak mohlo k takové chybě dojít. Situaci řešíme a všichni dotčení žáci dostanou opravené výsledky nejpozději do zítřka," dodal Plaga.

Změna hodnocení se týkala úlohy, ve které měli žáci doplnit slovo do ustáleného slovního spojení "… růže přináší". Po projednání ve všech komisích uznával Cermat jako správnou odpověď slovo "trpělivost", tedy ustálené slovní spojení "trpělivost růže přináší". Po konzultaci se členy Nezávislé odborné komise pro maturitní zkoušky ale ministr školství rozhodl o přehodnocení testu s tím, že správná odpověď může být i okrajově užívané "čas růže přináší".

Tuto odpověď napsalo 4301 studentů a úloha bude automaticky zkontrolována a přehodnocena u všech, tedy nejen u těch, kteří žádali o přezkoumání výsledku testu.

Cermat se s problematickým vyhodnocením testů potýkal už při přijímacích testech na osmiletá gymnázia. V testu se objevila otázka, kde byla možná dvě řešení. Původně chybnou odpověď v jednotných přijímacích zkouškách volilo 1146 žáků. Přehodnocený způsob hodnocení ale dopomohl pouze dvěma žákům, kteří se díky tomu na osmileté gymnázium dostali.

autor: Domácí | 28. 5. 2018 14:43

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama