V maturitách byla chyba. Díky novému hodnocení nepropadne přes sto studentů, dalším se zlepší známka

Domácí Domácí
28. 5. 2018 14:43
Cermat se s problematickým vyhodnocením testů potýkal už při přijímacích zkouškách na osmiletá gymnázia.
Robert Plaga.
Robert Plaga. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministerstvo školství přehodnotilo výsledky státních maturit z českého jazyka a literatury. U jedné z otevřených otázek totiž byly dvě možné správné odpovědi namísto jednoho řešení, které bylo uvedeno v klíči odsouhlaseném validačními komisemi.

"Celkem 113 žáků díky změně hodnocení nepropadne v testu a jejich výsledek se změní na 'uspěl'. U dalších 34 žáků se změnou bodového hodnocení zlepší známka o stupeň," napsal ministr školství Robert Plaga s tím, že se ministerstvo omlouvá žákům i školám.

Společnost Cermat, která testy zajišťuje, vystaví žákům, kterých se nový způsob vyhodnocení dotkne, nové výpisy testů a někteří z nich dostanou i nová maturitní vysvědčení.

"Na zítřek jsem svolal jednání s ředitelem Cermatu Jiřím Zíkou a budu důrazně požadovat vysvětlení, jak mohlo k takové chybě dojít. Situaci řešíme a všichni dotčení žáci dostanou opravené výsledky nejpozději do zítřka," dodal Plaga.

Změna hodnocení se týkala úlohy, ve které měli žáci doplnit slovo do ustáleného slovního spojení "… růže přináší". Po projednání ve všech komisích uznával Cermat jako správnou odpověď slovo "trpělivost", tedy ustálené slovní spojení "trpělivost růže přináší". Po konzultaci se členy Nezávislé odborné komise pro maturitní zkoušky ale ministr školství rozhodl o přehodnocení testu s tím, že správná odpověď může být i okrajově užívané "čas růže přináší".

Tuto odpověď napsalo 4301 studentů a úloha bude automaticky zkontrolována a přehodnocena u všech, tedy nejen u těch, kteří žádali o přezkoumání výsledku testu.

Cermat se s problematickým vyhodnocením testů potýkal už při přijímacích testech na osmiletá gymnázia. V testu se objevila otázka, kde byla možná dvě řešení. Původně chybnou odpověď v jednotných přijímacích zkouškách volilo 1146 žáků. Přehodnocený způsob hodnocení ale dopomohl pouze dvěma žákům, kteří se díky tomu na osmileté gymnázium dostali.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy