V londýnském kostele odsloužili mši za zavražděného Čecha. Zúčastnil se jí i český velvyslanec

ČTK ČTK
1. 10. 2016 18:52
V Londýně proběhla mše za zavražděného Čecha Zdeňka M. Zádušní mše se konala v kostele Panny Marie a svatého Josefa ve čtvrti Poplar, kde byl 31letý muž zavražděn. Minulý týden ho surově napadla skupina mladíků. Britská policie zadržela kvůli vraždě 29letého Brita Raymonda Sculleyho. Sobotní mše k uctění památky se zúčastnil i český velvyslanec Libor Sečka.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Londýn - V katolickém kostele ve čtvrti Poplar na východě Londýna se v sobotu uskutečnila mše k uctění památky Čecha, který se minulý týden stal v britské metropoli obětí vraždy. Tento týden se s požadavkem na zásah proti nenávistným útokům proti občanům ze zbytku EU na britskou premiérku Theresu Mayovou obrátil český premiér Bohuslav Sobotka. Podle Mayové ale vražda českého občana zřejmě nebyla činem z nenávisti.

Zádušní mše se konala v kostele Panny Marie a svatého Josefa ve čtvrti Poplar, kde byl 31letý Zdeněk M. zavražděn. Zúčastnil se jí také český velvyslanec ve Spojeném království Libor Sečka.

Podle britských vyšetřovatelů se v restauraci Perfect Fried Chicken na ulici East India Dock nedaleko svého bydliště nepohodl zavražděný Čech se skupinou mladíků, kteří si na něj venku počkali a surově ho napadli. Zdeněk M. zemřel v důsledku silného krvácení způsobeného několika ranami do hlavy.

Britská policie zadržela kvůli vraždě 29letého Brita Raymonda Sculleyho. Londýnský soud tento týden stanovil začátek procesu s ním na 20. března. Další dva mladíky ve věku 19 a 16 let, které policie spolu s ním zadržela, později propustila na kauci.

Už ve čtvrtek se na místě činu sešli známí zavražděného a obyvatelé čtvrti Poplar včetně Johna Biggse, starosty městské části Tower Hamlets, pod kterou Poplar spadá. "V tomto okamžiku neexistuje žádný důkaz, který by naznačoval, že šlo o rasově motivovaný čin, zůstaneme ale na pozoru," uvedl starosta.

Český premiér Bohuslav Sobotka v souvislosti s vraždou 31letého Čecha požádal ve čtvrtek britskou premiérku Theresu Mayovou o zásah proti nenávistným útokům proti lidem z jiných zemí EU žijícím v Británii. "Pro českou vládu je nepřípustné, aby byli Češi napadáni z důvodu svého původu a bylo s nimi zacházeno jako s občany druhé kategorie," řekl Sobotka premiérce v telefonickém rozhovoru.

Mayová vyjádřila upřímnou soustrast nad smrtí Zdeňka M. V telefonickém rozhovoru Sobotkovi zároveň řekla, že si přeje udržet se zeměmi EU silné vazby i po odchodu Británie z bloku. "Řekla mu, že i když v tomto konkrétním případě zřejmě nešlo o zločin z nenávisti, britská vláda rozhodně odsuzuje zločiny z nenávisti, které nemají v britské společnosti místo," uvedl mluvčí Mayové.

O spolupráci při řešení útoků již před časem britskou vládu požádalo i Polsko. V srpnu dav v anglickém Harlow zabil jednoho Poláka.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Vláda Zemanovi navrhla, aby jmenoval druhou generálku české armády

Armáda by měla získat druhou generálku. Vláda dnes schválila návrh na jmenování rektorky Univerzity obrany plukovnice Zuzany Kročové do hodnosti brigádní generálky. Kabinet odsouhlasil také návrh na jmenování dalších deseti generálů. Pokud prezident Miloš Zeman vládní doporučení odsouhlasí, povýšeni budou k 8. květnu. Sdělil to v pondělí Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Návrh vládě předložil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). "Přestože je většina pozornosti věnována pomoci armády v opatřeních proti covidu-19, nebylo možné opomenout tradiční a významnou událost, jmenování nových generálů," uvedl. "Všichni nově jmenovaní i povýšení generálové si uznání zaslouží, protože dlouhodobě prokazují, že patří k nejlepším vojákům z povolání, které ozbrojené síly České republiky mají," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 9 minutami

Německá vládní CDU chce Lascheta jako kandidáta na kancléře, CSU zase Södera

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové dnes podpořila kandidaturu svého předsedy a premiéra Severního Porýní-Vestfálska Armina Lascheta na kancléře v zářijových parlamentních volbách. Sesterská bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) se následně jasně postavila za svého šéfa a bavorského premiéra Markuse Södera. Nyní je tak na Söderovi a Laschetovi, aby se dohodli, kdo z nich tedy konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede.

Generální tajemník CDU Paul Ziemiak na dnešní tiskové konferenci po jednání předsednictva CDU prohlásil, že podpora Laschetovi není konečným rozhodnutím. Postoj CDU ho totiž pověřuje k tomu, aby se nyní dohodl se Söderem, kdo z této dvojice nakonec konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede. Laschet prohlásil, že se Söderem bude hovořit ještě dnes. Söder k tomu uvedl, že s ním již jednal o záležitostech pandemie a že nevylučuje další telefonát. Dodal ale, že dnes nelze rozhodnutí o kandidatuře očekávat.

Další zprávy