V londýnském kostele odsloužili mši za zavražděného Čecha. Zúčastnil se jí i český velvyslanec

ČTK ČTK
1. 10. 2016 18:52
V Londýně proběhla mše za zavražděného Čecha Zdeňka M. Zádušní mše se konala v kostele Panny Marie a svatého Josefa ve čtvrti Poplar, kde byl 31letý muž zavražděn. Minulý týden ho surově napadla skupina mladíků. Britská policie zadržela kvůli vraždě 29letého Brita Raymonda Sculleyho. Sobotní mše k uctění památky se zúčastnil i český velvyslanec Libor Sečka.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Londýn - V katolickém kostele ve čtvrti Poplar na východě Londýna se v sobotu uskutečnila mše k uctění památky Čecha, který se minulý týden stal v britské metropoli obětí vraždy. Tento týden se s požadavkem na zásah proti nenávistným útokům proti občanům ze zbytku EU na britskou premiérku Theresu Mayovou obrátil český premiér Bohuslav Sobotka. Podle Mayové ale vražda českého občana zřejmě nebyla činem z nenávisti.

Zádušní mše se konala v kostele Panny Marie a svatého Josefa ve čtvrti Poplar, kde byl 31letý Zdeněk M. zavražděn. Zúčastnil se jí také český velvyslanec ve Spojeném království Libor Sečka.

Podle britských vyšetřovatelů se v restauraci Perfect Fried Chicken na ulici East India Dock nedaleko svého bydliště nepohodl zavražděný Čech se skupinou mladíků, kteří si na něj venku počkali a surově ho napadli. Zdeněk M. zemřel v důsledku silného krvácení způsobeného několika ranami do hlavy.

Britská policie zadržela kvůli vraždě 29letého Brita Raymonda Sculleyho. Londýnský soud tento týden stanovil začátek procesu s ním na 20. března. Další dva mladíky ve věku 19 a 16 let, které policie spolu s ním zadržela, později propustila na kauci.

Už ve čtvrtek se na místě činu sešli známí zavražděného a obyvatelé čtvrti Poplar včetně Johna Biggse, starosty městské části Tower Hamlets, pod kterou Poplar spadá. "V tomto okamžiku neexistuje žádný důkaz, který by naznačoval, že šlo o rasově motivovaný čin, zůstaneme ale na pozoru," uvedl starosta.

Český premiér Bohuslav Sobotka v souvislosti s vraždou 31letého Čecha požádal ve čtvrtek britskou premiérku Theresu Mayovou o zásah proti nenávistným útokům proti lidem z jiných zemí EU žijícím v Británii. "Pro českou vládu je nepřípustné, aby byli Češi napadáni z důvodu svého původu a bylo s nimi zacházeno jako s občany druhé kategorie," řekl Sobotka premiérce v telefonickém rozhovoru.

Mayová vyjádřila upřímnou soustrast nad smrtí Zdeňka M. V telefonickém rozhovoru Sobotkovi zároveň řekla, že si přeje udržet se zeměmi EU silné vazby i po odchodu Británie z bloku. "Řekla mu, že i když v tomto konkrétním případě zřejmě nešlo o zločin z nenávisti, britská vláda rozhodně odsuzuje zločiny z nenávisti, které nemají v britské společnosti místo," uvedl mluvčí Mayové.

O spolupráci při řešení útoků již před časem britskou vládu požádalo i Polsko. V srpnu dav v anglickém Harlow zabil jednoho Poláka.

 

Právě se děje

Další zprávy