V londýnském kostele odsloužili mši za zavražděného Čecha. Zúčastnil se jí i český velvyslanec

ČTK ČTK
1. 10. 2016 18:52
V Londýně proběhla mše za zavražděného Čecha Zdeňka M. Zádušní mše se konala v kostele Panny Marie a svatého Josefa ve čtvrti Poplar, kde byl 31letý muž zavražděn. Minulý týden ho surově napadla skupina mladíků. Britská policie zadržela kvůli vraždě 29letého Brita Raymonda Sculleyho. Sobotní mše k uctění památky se zúčastnil i český velvyslanec Libor Sečka.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Londýn - V katolickém kostele ve čtvrti Poplar na východě Londýna se v sobotu uskutečnila mše k uctění památky Čecha, který se minulý týden stal v britské metropoli obětí vraždy. Tento týden se s požadavkem na zásah proti nenávistným útokům proti občanům ze zbytku EU na britskou premiérku Theresu Mayovou obrátil český premiér Bohuslav Sobotka. Podle Mayové ale vražda českého občana zřejmě nebyla činem z nenávisti.

Zádušní mše se konala v kostele Panny Marie a svatého Josefa ve čtvrti Poplar, kde byl 31letý Zdeněk M. zavražděn. Zúčastnil se jí také český velvyslanec ve Spojeném království Libor Sečka.

Podle britských vyšetřovatelů se v restauraci Perfect Fried Chicken na ulici East India Dock nedaleko svého bydliště nepohodl zavražděný Čech se skupinou mladíků, kteří si na něj venku počkali a surově ho napadli. Zdeněk M. zemřel v důsledku silného krvácení způsobeného několika ranami do hlavy.

Britská policie zadržela kvůli vraždě 29letého Brita Raymonda Sculleyho. Londýnský soud tento týden stanovil začátek procesu s ním na 20. března. Další dva mladíky ve věku 19 a 16 let, které policie spolu s ním zadržela, později propustila na kauci.

Už ve čtvrtek se na místě činu sešli známí zavražděného a obyvatelé čtvrti Poplar včetně Johna Biggse, starosty městské části Tower Hamlets, pod kterou Poplar spadá. "V tomto okamžiku neexistuje žádný důkaz, který by naznačoval, že šlo o rasově motivovaný čin, zůstaneme ale na pozoru," uvedl starosta.

Český premiér Bohuslav Sobotka v souvislosti s vraždou 31letého Čecha požádal ve čtvrtek britskou premiérku Theresu Mayovou o zásah proti nenávistným útokům proti lidem z jiných zemí EU žijícím v Británii. "Pro českou vládu je nepřípustné, aby byli Češi napadáni z důvodu svého původu a bylo s nimi zacházeno jako s občany druhé kategorie," řekl Sobotka premiérce v telefonickém rozhovoru.

Mayová vyjádřila upřímnou soustrast nad smrtí Zdeňka M. V telefonickém rozhovoru Sobotkovi zároveň řekla, že si přeje udržet se zeměmi EU silné vazby i po odchodu Británie z bloku. "Řekla mu, že i když v tomto konkrétním případě zřejmě nešlo o zločin z nenávisti, britská vláda rozhodně odsuzuje zločiny z nenávisti, které nemají v britské společnosti místo," uvedl mluvčí Mayové.

O spolupráci při řešení útoků již před časem britskou vládu požádalo i Polsko. V srpnu dav v anglickém Harlow zabil jednoho Poláka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy