V Litvínově to vře, lidé nechtějí "kmotra" v čele města

Eliška Bártová Eliška Bártová
30. 3. 2009 10:00
Občané organizují demonstrace a petice, vadí jim puč na radnici a nekalé zakázky
Litvínovská radnice, kde po puči vládne nový starosta Daniel Volák (ODS)
Litvínovská radnice, kde po puči vládne nový starosta Daniel Volák (ODS) | Foto: Ludvík Hradilek

Litvínov - Ve čtvrtek mělo v Litvínově poprvé zasednout zastupitelstvo v čele s novým starostou Danielem Volákem (ODS).

Ten se dostal k moci poté, co skupina kolem něj iniciovala puč a převahou jednoho hlasu odstranila z vedení města Milana Šťovíčka (ODS) a radního Miroslava Otcovského.

Oba totiž kritizovali nekalé praktiky, ke kterým na radnici docházelo a také přidělování zakázek firmám zastupitelů. Ostatně nový starosta Volák je jedním z těch, kdo milionové zakázky získává. Dosud za 6,4 milionu korun právně zastupuje město.

Občané města se však proti novému vedení města postavili a na podporu pučem sesazeného vedení sepsali petici, pod kterou se dosud podepsalo na 800 lidí.

Litvínovští dali svoji nespokojenost také najevo osobně. Na čtvrteční zasedání zastupitelstva přišla zhruba stovka lidí s letáky a transparenty: „Kmotr Volák horší než Tlustý", „Nechceme Jidáše na radnici" nebo s upozorněním "Pro lidi, ne pro peníze, pánové." 

Novopečený starosta následně přítomné občany upozornil, že jednání je monitorováno kamerou. Což někteří přirovnali k praktikám StB.

Demonstranti proto vyzvali zastupitele, kteří s volbou nového starosty nesouhlasí, aby opustili jednání. V sále tak zbylo pouze devět zastupitelů, a pučem dosazený starosta Volák musel jednání ukončit.

Obchodní zájmy

Organizátorem čtvrteční demonstrace byl jeden z členů ODS Emil Jeníček. „Odvolání starosty a radního bylo čistě účelové," říká. „Důvodem, proč k tomu došlo, jsou jejich obchodní zájmy."

V pátek odpoledne bylo pod peticí na 800 podpisů
V pátek odpoledne bylo pod peticí na 800 podpisů | Foto: Aktuálně.cz

Podle Jeníčka jim odvolaný starosta Šťovíček a radní Otcovský příliš viděli do karet, a to se dotčeným členům vedení města nehodilo.

„Když byl pan starosta ještě ve funkci, tak věděl o zakázkách, jak se rozdělují a komu," říká Jeníček. „Kritizoval to a lidé měli možnost se o tom dozvědět. Pučem se těchto kritiků zbavili a nikdo do dění na radnici už nebude vidět."

Proto se Emil Jeníček rozhodl dát najevo nesouhlas se sesazením starosty Šťovíčka, který ve volbách získal nejvyšší počet preferenčních hlasů.

„Ti, co jsou nyní ve vedení města, k tomu nemají mandát nejen od voličů, ale ani od svých stran," míní Jeníček. „Chtěl jsem na to lidi upozornit, a to se povedlo. Další velkou akci chystám až před komunálními volbami - chci, aby lidé nezapomněli, co oněch 12 zastupitelů udělalo a aby je příště nevolili."

Petice za starostu

Podobně vnímá situaci v Litvínově i Petr Baraňák, jenž zorganizoval petici proti odvolání starosty Milana Šťovíčka z pozice starosty města Litvínova.

Lidé, kteří pod petici připojují své podpisy kromě nesouhlasu s pučem „deklarují svou podporu těm politikům, kteří usilují o návrat ke standardním poměrům a kteří nezapomínají na přirozenou odpovědnost vůči voličům."

Exstarosta Milan Šťovíček
Exstarosta Milan Šťovíček | Foto: Ondřej Besperát

„Byl jsem na zasedání zastupitelstva, kde k odvolání došlo, a nevěřil jsem vlastním očím," vysvětluje pan Baraňák, proč petici zorganizoval. „Způsob a důvody odvolání se mi vůbec nelíbí, je to pošlapání demokratických principů. Navíc to ani neodpovídá výsledkům voleb."

Autor petice chce archy s podpisy předložit na jednání dalšího zastupitelstva. „Chceme petici předložit petičnímu výboru současně s požadavky, které teprve budeme formulovat," říká Baraňák.

Litvínovské zakázky

Odvolaný starosta společně s radním dlouhodobě kritizovali nekalé praktiky, ke kterým na radnici docházelo. Především se jim nelíbilo přidělování milionových zakázek litvínovským politikům.

Jedním z kritizovaných byl i pučem dosazený starosta Daniel Volák, jenž od města dostal zakázku za 6,4 milionu korun za právní zastupování. A to i přesto, že nabízel o 400 tisíc korun vyšší cenu než druhá firma.

Tučné zakázky získávali i další politici, kteří se na puči podíleli, a kteří zůstali ve vedení města. Firma Korpen, kde figuruje radní Dagmar Mandíková (ČSSD) společně s manželem Ladislavem Mandíkem, obviněným z nelegálního obchodování s naftou, získala od města dvakrát zakázku na zásobování technických služeb pohonnými hmotami.

Tu poslední za necelých 1,6 milionu získala v prosinci loňského roku. Dalších sedm zakázek, celkem za zhruba 10 milionů korun, získala od města v roce 2007 firma M.AE. V té byla Mandíková až do konce roku 2006 předsedkyní představenstva.

Místostarosta Martin Klika (ČSSD)
Místostarosta Martin Klika (ČSSD) | Foto: Ludvík Hradilek

Další zakázky získávala také firma Allkon, se kterou je úzce spjat přítel radního Martina Kliky (ČSSD).

Allkon je blízký místopředsedovi ČSSD v Litvínově Kamilu Havelkovi, jenž firmu v jednom z projektů zastupuje coby jednatel. Havelka se zároveň politicky angažuje v dění na litvínovské radnici. Stále také vlastní firmu na vymáhání pohledávek společně s Martinem Macháčkem považovaným za bosse tamního podsvětí.

Po Klikově nástupu na post místostarosty získal Allkon zakázky za téměř 30 milionů korun.

 

Právě se děje

Další zprávy