V Lidicích uctila mše památku obětí tamní tragédie. Duka prosil o mír na Ukrajině

Foto: Před 81 lety zmasakrovali nacisté obyvatele Lidic. Jejich domovy "vymazali"
Pohled na hořící Lidice od vypáleného domku Marie Stříbrné (č. p. 88). Zcela vlevo je vidět požárem zničená novostavba domu manželů Roberta a Žofie Krejzových (č. p. 99). Dlouhá zeď v pozadí, která jako by spojovala štíty obou budov, je popravištěm, na kterém vyhasly životy lidických mužů. Kolorovaný snímek.
10. června 1942 bylo přímo v Lidicích popraveno 173 mužů starších 15 let. Kolorovaný snímek.
Celkový pohled na bývalý střed obce. Za dosud zachovaným můstkem přes lidický potok jsou vidět trosky rodinných domků, které stávaly západně od silnice do Buštěhradu. Kolorovaný snímek.
Aby nemohlo být v budoucnu přesně identifikováno místo, kde Lidice stávaly, bylo na několika místech dokonce změněno i koryto potoka, jenž kdysi protékal jejich středem. Kolorovaný snímek.
Foto: Archiv Eduarda Stehlíka / Facebook Eduarda Stehlíka / www.facebook.com/plk.stehlik, Kolorizace černobílého snímku: Dan Poláček
ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 6. 2022 11:16
Pokládáním květinových darů u společného hrobu lidických mužů pokračovala v Lidicích pietní akce při příležitosti 80. výročí zničení obce nacisty. Památku tamních obětí uctili přední čeští politici, zástupci obcí a spolků. Dorazily i stovky lidí z různých míst Česka a ze zahraničí.

Pietní akce v neděli ráno začala mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Řekl, že bez obětí Lidic by se svoboda možná nevrátila. Duka během mše prosil také za mír na Ukrajině. Ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis od něj po mši přijal jako dar obraz Panny Marie, který má ozdobit hlavní chrám v ukrajinské Buče, kde se stal jeden z největších masakrů války na Ukrajině. Další dva obrazy, které jsou variací na Madonu svatovítskou, přislíbil pro kostely v Kyjevě. "Bohužel, dnes v Ukrajině máme stovky a tisíce Lidic. A ta podpora, kterou nám projevujete ze strany českého lidu, českého státu, je moc důležitá," řekl velvyslanec.

Pietní akce pokračovala modlitbou, poděkováním ředitele Památníku Lidice Eduarda Stehlíka a uctěním památky dětských obětí války u jejich pomníku.

Nacisté zastřelil 10. června 1942 v Lidicích 173 mužů, ženy v budově nynějšího kladenského gymnázia po třech dnech odtrhli od dětí. Většina dětí zahynula poté, co je nacisté otrávili výfukovými plyny ve speciálně upravených autech v nacistickém vyhlazovacím táboře v polském Chelmnu nad Nerem, ženy odvezli do koncentračního tábora v Ravensbrücku. Oběťmi nacistů, kteří obec vypálili, se stalo 340 lidických obyvatel, po válce se vrátilo 143 žen a ze 105 dětí jich bylo po válce nalezeno sedmnáct.

 

Právě se děje

Další zprávy