V liberecké zoo na ptačí chřipku uhynula samice vzácného pelikána, zbývající tři utraceny nebudou

ČTK ČTK, Iveta Čížová
Aktualizováno 17. 2. 2017 14:27
V liberecké zoo uhynula na ptačí chřipku samice pelikána skvrnozobého. Jde o kriticky ohrožený druh, proto zbývající tři samice chovu nebudou utraceny. "Jsou geneticky cenné," řekla mluvčí zoo Barbara Tesařová. V liberecké zoo jde o druhý výskyt ptačí chřipky, před týdnem uhynula labuť. Další čtyři labutě a čtyři husy musely být utraceny. S chovem pelikánů skvrnozobých začala liberecká zoo teprve v roce 2014. Zatím měla jen samice. Zbývající tři budou pod mimořádným dohledem do pátku 24. února. "Zatím se u nich žádné příznaky nevyskytují ani neprojevují. Normálně přijímají potravu. Pokud by tomu tak nebylo, byla by to první známka nemoci," dodala Tesařová.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Zoo Liberec

Liberec - Před týdnem liberecká ZOO informovala o tom, že na ptačí chřipku uhynula jedna z labutí. Rozšíření nákazy se nepodařilo zabránit a v pátek pošla i samice kriticky ohroženého pelikána skvrnozobého. V jejím okolí se pohybovaly další tři samice, vzhledem k vzácnosti tohoto druhu ZOO o jejich utracení neuvažuje.

ZOO se podle mluvčí Babory Tesaříkové snažila nákaze předejít a nasadila veškerá možná opatření. "Tentokrát se jedná o kriticky ohrožený druh, proto věříme, že zbývající tři samice chovu nebudou muset být utraceny," řekla Aktuálně.cz a dodala, že šlo navíc o slabého jedince, jehož stav už delší dobu nebyl dobrý. 

Ostatní ptáci jsou podle ní pečlivě pozorováni a zdá se, že se jim daří dobře. "Zatím vyčkáváme. Dokud je vše v normálu a pelikáni žerou, nehodláme situaci řešit jinak," uvedla mluvčí. Personál podle ní navíc vše konzultuje se Státní veterinární správou, která zpřísnila dohled nad zdravotním stavem ostatních ptáků v ZOO

Před pár dny veterináři oznámili, že labuť uhynula na nový subtyp ptačí chřipky. Zatím se neví, zda byl pelikán nakažen stejným virem, ale nákaza pravděpodobně pocházela právě od uhynulé labutě. Liberecký kraj se tehdy stal 27. ohniskem této choroby, aktuálně je jich 29. Posledním se stal Pardubický kraj.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy