V liberecké zoo na ptačí chřipku uhynula samice vzácného pelikána, zbývající tři utraceny nebudou

ČTK ČTK, Iveta Čížová
Aktualizováno 17. 2. 2017 14:27
V liberecké zoo uhynula na ptačí chřipku samice pelikána skvrnozobého. Jde o kriticky ohrožený druh, proto zbývající tři samice chovu nebudou utraceny. "Jsou geneticky cenné," řekla mluvčí zoo Barbara Tesařová. V liberecké zoo jde o druhý výskyt ptačí chřipky, před týdnem uhynula labuť. Další čtyři labutě a čtyři husy musely být utraceny. S chovem pelikánů skvrnozobých začala liberecká zoo teprve v roce 2014. Zatím měla jen samice. Zbývající tři budou pod mimořádným dohledem do pátku 24. února. "Zatím se u nich žádné příznaky nevyskytují ani neprojevují. Normálně přijímají potravu. Pokud by tomu tak nebylo, byla by to první známka nemoci," dodala Tesařová.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Zoo Liberec

Liberec - Před týdnem liberecká ZOO informovala o tom, že na ptačí chřipku uhynula jedna z labutí. Rozšíření nákazy se nepodařilo zabránit a v pátek pošla i samice kriticky ohroženého pelikána skvrnozobého. V jejím okolí se pohybovaly další tři samice, vzhledem k vzácnosti tohoto druhu ZOO o jejich utracení neuvažuje.

ZOO se podle mluvčí Babory Tesaříkové snažila nákaze předejít a nasadila veškerá možná opatření. "Tentokrát se jedná o kriticky ohrožený druh, proto věříme, že zbývající tři samice chovu nebudou muset být utraceny," řekla Aktuálně.cz a dodala, že šlo navíc o slabého jedince, jehož stav už delší dobu nebyl dobrý. 

Ostatní ptáci jsou podle ní pečlivě pozorováni a zdá se, že se jim daří dobře. "Zatím vyčkáváme. Dokud je vše v normálu a pelikáni žerou, nehodláme situaci řešit jinak," uvedla mluvčí. Personál podle ní navíc vše konzultuje se Státní veterinární správou, která zpřísnila dohled nad zdravotním stavem ostatních ptáků v ZOO

Před pár dny veterináři oznámili, že labuť uhynula na nový subtyp ptačí chřipky. Zatím se neví, zda byl pelikán nakažen stejným virem, ale nákaza pravděpodobně pocházela právě od uhynulé labutě. Liberecký kraj se tehdy stal 27. ohniskem této choroby, aktuálně je jich 29. Posledním se stal Pardubický kraj.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy