Kontrola v liberecké sociální demokracii odhalila dvě třetiny černých duší

Václav Dolejší
Aktualizováno 4. 2. 2016 19:06
Kontrola v liberecké ČSSD odhalila, že celých 66 % členů tamní organizace jsou tzv. černé duše, tedy lidé, kteří se o politiku nezajímají, ale jsou vydržovanými členy strany, kteří chodí pouze na důležité schůze, aby přehlasovali ostatní návrhy. Většinu z nich do strany přivedl před časem bývalý europoslanec Robert Dušek, který je v současné době stíhán za korupci. Na stranických postech je také značné množství jeho příbuzných a ve městě má obrovský vliv.
Robert Dušek
Robert Dušek | Foto: Ludvík Hradilek

Liberec - Bývalý europoslanec Robert Dušek je sice stíhaný kvůli korupci, ale v liberecké ČSSD je i se svou značně poškozenou reputací pořád nejmocnější hráč. Svůj ohromný vliv naposledy ukázal v prosinci: Navzdory přání ostatních dokázal prosadit svého souseda, primáře urologie v liberecké nemocnici Jana Mečla, jako kandidáta na hejtmana pro podzimní krajské volby.

Další okresní buňky ČSSD v regionu – Česká Lípa, Semily a Jablonec – si  ale jako volebního lídra vybraly právníka Pavla Svobodu, náměstka jabloneckého primátora. Rozhádaný Liberecký kraj je kvůli tomu jediný, kde se sociální demokraté doposud nedokázali shodnout na jménu hejtmanského kandidáta.

Podezřelé to bylo stranické centrále v Lidovém domě, a proto před třemi týdny vyslala do Liberce kontrolu. Výsledek všechny překvapil: Z 489 členů ČSSD v libereckém okrese bylo 323 takzvaných černých duší, tedy 66 procent. To je bezprecedentní číslo.

Na schůzi za odměnu

Ústřední tajemník strany Michal Kucián, jenž kontrolu do Liberce vyslal, odhalil černé duše při takzvané přeregistraci. Obeslal všechny členy liberecké ČSSD, aby se mu osobně přišli ukázat s občanským průkazem a rovnou zaplatili členský příspěvek 400 korun. Dorazilo jen 166 lidí, tolik členů tedy zůstalo v liberecké buňce. 

Ti falešní byli většinou lidé, které do liberecké sociální demokracie přivedl kdysi dávno Robert Dušek ještě jako její dlouholetý krajský předseda. Díky jejich hlasům si roky jeho klika pohodlně udržovala na severu naprosto dominantní vliv.

Tito lidé, které jinak politika vůbec nezajímala, byli za nejrůznější odměny povoláváni jen na schůze, kde o něco šlo. Stačilo za ně jednou ročně zaplatit 400 korun členský příspěvek. Což byla investice, která se zřejmě vyplatila.

A právě to byla chyba – podle stanov ČSSD se musí každá její organizace sejít minimálně čtyřikrát do roka. Tajemníkovi Michalu Kuciánovi už delší dobu bylo divné, že ve městě má strana nadprůměrný počet členů, z nichž ovšem většina nevyvíjí žádnou aktivitu.

Na nejdůležitější schůze – volební sněmy, jako byl třeba prosincový výběr lídra na hejtmana – ani nemusejí. Tam chodí pouze delegáti, kdy každý z nich zastupuje patnáct členů strany té které místní organizace. Robert Dušek a jeho věrní takto snadno válcovali dlouhé roky ostatní  okresy v kraji.

„ČSSD v našem kraji má za sebou obtížné období, ale nyní stojíme na začátku naší obrody,“ doufá krajská předsedkyně sociální demokracie Lenka Kadlecová, která přesně před rokem převzala funkci po Duškovi.

Patrně tak rychlé to s „obrodou“ ještě nebude, personální čistky a snaha odstřihnout se od špinavé minulosti nemusí stoprocentně vyjít. Dušek pořád má v místních stranických strukturách rozesazeno mnoho příbuzných a také známých na důležitých postech, kteří jsou mu dodnes zavázáni.

Tou nejdůležitější je Duškova bývalá tchyně Jana Kašparová na postu stranické tajemnice v Liberci, v čele místních organizací jsou Duškův tchán Jan Fojtík, manželka Barbora či syn Adam.

Ve vyšetřování mocného Roberta Duška, jehož protikorupční policie loni v červnu spolu s dalšími deseti lidmi obvinila kvůli tunelování evropských peněz na lázně v Chrastavě, existuje podobný důkaz jako v kauze bývalého šéfa pražské Nemocnice Na Homolce. Dušek si také vedl notýsek, ve kterém si pečlivě vedl záznamy o veřejných zakázkách v kraji.

 

Právě se děje

Další zprávy