V Krkonoších vyhlásili první stupeň lavinového nebezpečí, na hřebeny napadalo 30 cm sněhu

ČTK ČTK
3. 12. 2016 11:49
V Krkonoších platí první stupeň lavinového nebezpečí. Na hřebenech je zhruba 30 centimetrů sněhu, který se v minulých dnech uložil do žlabů v závětrných svazích a je teď nestabilní. Podmínky pro túry jsou podle horské služby víceméně bezpečné, nebezpečná místa jsou spíše ojedinělá.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: www.czechtourism.cz

Špindlerův Mlýn - Horská služba v Krkonoších v sobotu vyhlásila první, nejnižší stupeň lavinového nebezpečí. "Na hřebenech Krkonoš je okolo 30 centimetrů nového sněhu," uvedl lavinový specialista z horské služby Pavel Cingr.

Při prvním lavinovém stupni z pětibodové stupnice jsou podmínky pro túry převážně bezpečné. Nebezpečná místa se vyskytují pouze ojediněle.

Sníh v minulých dnech padal za působení silného severozápadního větru, který dosahoval až rychlosti 110 kilometrů v hodině. "Sníh je uložen na závětrných svazích a ve žlabech, kde ho na některých místech může být větší množství," uvedl Cingr.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl.

Ročně v horách sjede několik desítek lavin. V minulých letech byl v Krkonoších dosažen nejvýše čtvrtý stupeň.

Poslední obětí laviny v Krkonoších se 5. února 2015 stal při sjíždění Malé Studniční jámy osmadvacetiletý skialpinista.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Sokolovská uhelná jde do útlumu, stovky lidí přijdou o práci

Těžební firma Sokolovská uhelná a.s. (SUAS) začne s postupným útlumem a v příštích dvou letech by z ní měla odejít až tisícovka zaměstnanců. Důvodem je tlak na omezení těžby a zpracování uhlí a související ceny emisních povolenek. Nyní firma zaměstnává asi 3000 lidí, dalších téměř 700 pracuje v dceřiných firmách. Potvrdil to předseda dozorčí rady společnosti a hlavní majitel Sokolovské uhelné František Štěpánek. Kraj chce s úřadem práce zajistit rekvalifikace nebo kontaktní místo pro zaměstnance, kteří u SUAS skončí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy