V krkonošských Kotelních jámách sjela lavina, nikoho nezavalila

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 3. 2019 17:14
V Kotelních jámách v Krkonoších odpoledne sjela lavina o délce několika set metrů. Nikoho nezavalila. V Krkonoších platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětistupňové škály, který je charakterizován jako značné nebezpečí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: facebook.com/Bio aus dem Tal, Manuel Klingseisen, Reuters

Horská služba oblast prohledala a vyzpovídala člověka, který se v době pádu laviny okolo 14:00 nedaleko pohyboval. "Potvrdil, že tam nikdo jiný nebyl. Akci jsme ukončili přibližně v 15:45, ale protože jsme tam měli větší množství lidí, rozhodli jsme se toho využít ke cvičení, vyzkoušejí si (záchranáři) sondování. Podle mě tam budou tak do 18:00," řekl náčelník krkonošské horské služby Pavel Jirsa.

Lavina s největší pravděpodobností sjela samovolně vlivem teplého a slunečného počasí. Svah je otočen k jihu. "Předběžná délka laviny je 700 až 800 metrů, šířka 50 až 80 metrů," řekl Jirsa.

Valerián Spusta z horské služby, který byl na místě, zhodnotil lavinu z hlediska rozměrů, jako střední. "Lavina sjela k turistické cestě. V Krkonoších jsem už ale viděl daleko větší, jde o průměrnou lavinu," řekl Spusta.

Horská služba kvůli třetímu stupni lavinového nebezpečí nedoporučuje vstupovat na svahy se sklonem větším než 35 stupňů. Třetí stupeň by měl podle předpovědi horské služby platit v Krkonoších také v pátek. Na hřebenech Krkonoš je kolem 240 centimetrů sněhu. V polohách pod 1300 metrů nad mořem, a to hlavně na jižních svazích, hrozí laviny z klouzavého mokrého sněhu, ve vyšších polohách laviny deskové z navátého sněhu.

"Situace se zhoršuje vlivem tepla v odpoledních hodinách. Uvolnění laviny je možné již při malém dodatečném zatížení," uvedl v ranním hlášení krkonošské horské služby Pavel Cingr.

Místy hrozí laviny velkých rozměrů. Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. V Krkonoších každou sezonu sjede několik lavin, většina z nich se obejde bez zranění.

Lavinové nebezpečí krkonošská horská služba vyhlásila v této zimní sezoně poprvé 10. prosince, a to o síle prvního stupně. Po silném sněžení v první polovině ledna platil mezi 15. až 18. lednem dokonce čtvrtý lavinový stupeň, který bývá v Krkonoších vyhlašován výjimečně.

Jedna z nejmohutnějších lavin v novodobé historii Krkonoš sjela v únoru 2015 do Modrého dolu. Lavina zasáhla plochu 20 hektarů, na délku měřila 1106 metrů, délka odtrhu byla 506 metrů a dokonce vyjela do protisvahu.

 

Právě se děje

Další zprávy