V krizi si půjčíme. Třeba na lázně, plánuje hejtmanství

Lenka Smyčková
10. 5. 2009 0:04
Jihomoravský kraj žádá o půjčku a hodlá zaplatit přípravu lázeňského areálu v Pasohlávkách
Koaliční partneři Michal Hašek a MIlan Venclík (ODS) si rozumějí. Lázeňství může podle nich pozdvihnout ekonomiku kraje.
Koaliční partneři Michal Hašek a MIlan Venclík (ODS) si rozumějí. Lázeňství může podle nich pozdvihnout ekonomiku kraje. | Foto: Jan Langer

Brno - Jihomoravskému kraji bude letos v rozpočtu kvůli hospodářské krizi chybět sedm set milionů korun. Přesto se chystá nejen šetřit, ale hlavně masivně investovat - půjčené peníze. Od Evropské investiční banky chce hejtman Michal Hašek (ČSSD) získat až dvoumiliardový úvěr.

Chce tak zamezit zabrždění rozvoje kraje. V době krize chce pumpovat peníze nejen do sociální péče nebo výzkumu, ale také do cestovního ruchu. Za peníze z Evropské investiční banky by tak Jihomoravané mohli dostat například termální lázně.

„Jižní Morava si zaslouží více turistů. Kromě přírody a historických památek chceme nabídnout také lázeňství, pro něž má kraj předpoklady," plánuje Hašek.

Lázeňská zóna má v příštích letech vyrůst na břehu Novomlýnských nádrží v katastru obce Pasohlávky. Už od roku 2002 prosazuje lázně v Pasohlávkách krajský radní Milan Venclík (ODS).

Letos po krajských volbách, kdy vznikla na hejtmanství koalice ČSSD a ODS, se dokonce stal jediným radním pro rozvoj lázeňství v Česku. Venclík věří, že lázně jednou budou vlajkovou lodí jihomoravského cestovního ruchu, přitáhnou tisíce turistů a zaměstnají místní.

„Je zde obrovský prostor na to, abychom mohli na jižní Moravu dostat zajímavou klientelu. Abychom vytvořili pracovní místa, aby to pomohlo lidem na jižní Moravě a aby to území zároveň nebylo devastováno," říká Venclík.

Lázně za miliardy, kraj dá zlomek

Hejtman Michal Hašek dostal k vyjednávání s Evropskou investiční bankou souhlas zastupitelů. Ti budou také hlasovat vždy o dalších konkrétních projektech, které z úvěru podpoří. Lázeňská zóna se přitom zřejmě o podporu zastupitelů bát nemusí. Dosud je podporovali zastupitelé všech stran.

Jižní Morava už nebude známá jen vínem, kulturou, přírodou a památkami. Teď chce být i lázeňským regionem.
Jižní Morava už nebude známá jen vínem, kulturou, přírodou a památkami. Teď chce být i lázeňským regionem. | Foto: Miroslav Hrdlička

Na kolik přesně investice do lázní přijdou, zatím není jasné. Dosud kraj do akciové společnosti Thermal Pasohlávky, která má projekt na starosti, nalil osmdesát milionů. Dalších dvacet má dodat letos.

„Částka projektu jasná není. Představa je 150 až 200 milionů," odhadl výši krajské investice Venclík. Kraj chce na poloostrově u Novomlýnských nádrží vybudovat sítě, silnice, menší lázeňské zařízení a repliku bývalé římské tvrze.

To má nalákat další investory. Podle radního jsou již jistí tři tuzemští investoři, kteří mají zájem o stavbu aquaparku a hotelu v tomto území. Součet veřejných a soukromých investicí se má pohybovat v řádech miliard korun. Kraj doufá, že velkou část pokryjí dotace z evropských fondů.

Kraj obec se letos domluvili s Ředitelstvím silnic a dálnic napojení lázeňské zóny na chystanou dálnici R52 do Vídně, od čehož si slibují vynikající dostupnost pro turisty z Rakouska, Brna, Prahy i Olomouce. Lázně budou zásobovat geotermálními prameny. Voda z nich je podle průzkumů stejně kvalitní jako v nedalekých rakouských  lázní v Laa an der Thaya.

Jihomoravský kraj není jediný, který chce dopady hospodářské krize řešit investiční půjčkou. Úvěr ve výši jedné miliardy korun zvažuje i moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas (ČSSD)

 

Právě se děje

Další zprávy