reklama
 
 

Největší tragédie od roku 1989. Při výbuchu v chemičce zahynulo šest lidí, rafinérie byla v útlumu

Aktualizováno 22. 3. 2018 15:31
V Kralupech nad Vltavou vybuchla chemička. Zemřelo 6 lidí | Video: Aktu.cz |  00:32
Podle kralupské radnice zřejmě k explozi došlo poté, co nebyly při čištění prázdné nádrže dodrženy technologické postupy.

Praha - Šest mrtvých si vyžádal výbuch skladovací nádrže před kralupskou rafinérií společnosti Unipetrol v Kralupech nad Vltavou, další dva lidé utrpěli středně těžká zranění, informovala středočeská záchranná služba s tím, že počty obětí se mění.

"Hasiči našli na místě šest lidí bez známek života a další těžce zraněné," řekla Aktuálně.cz mluvčí středočeských hasičů Vladimíra Kereková. "Co bylo přesnou příčinou výbuchu, je předmětem vyšetřování, spolupracujeme s kriminální policií na objasnění," doplnil na místě další mluvčí hasičů Petr Svoboda.

"Nedošlo k úniku žádných nebezpečných látek do ovzduší, takže nebylo ohroženo ani blízké okolí," dodal Svoboda s tím, že areál už je "plně bezpečný". Hasiči původně informovali, že k výbuchu došlo v areálu chemičky patřící firmě Synthos, podle aktuálních informací explodovala skladovací nádrž před kralupskou rafinérií společnosti Unipetrol.

Podle starosty Kralup Petra Holečka výbuchu předcházelo čištění prázdné nádoby na pohonné hmoty. Starosta upozornil, že výbuch nastal v místě, které je od města daleko, takže obyvatelům nebezpečí nehrozí.

Při výbuchu nedošlo k úniku chemikálií do ovzduší, ujišťuje mluvčí hasičů:

Při výbuchu nedošlo k úniku chemikálií do ovzduší, ujišťuje mluvčí hasičů | Video: Jakub Zelenka |  00:59

"Při čištění prázdné nádrže pravděpodobně nebyl dodržen technologický postup, který měl být dodržen," dodal Lukáš Hodík z krizového řízení města.

Společnost Unipetrol na tiskové konferenci sdělila, že kralupská rafinérie byla před čtvrtečním výbuchem v režimu útlumu před plánovanou odstávkou, která měla začít příští týden. Podle mluvčího Pavla Kaidla vybuchla jedna ze skladovacích nádrží v rafinérii.

"Mohu potvrdit, že v 10:07 jsme se o události dozvěděli, aktivovali jsme traumaplán. Na místo jsme poslali dva vrtulníky z Prahy a z Liberce," řekla Aktuálně.cz mluvčí středočeské záchranné služby Petra Effenbergerová. Traumaplán byl s ohledem na počet zraněných před polednem zrušen.

První informace podle mluvčí hovořily o šesti zraněných. "Bohužel, situace se ukázala mnohem tragičtější. Šest osob utrpělo zranění neslučitelná se životem a zasahující lékaři byli nuceni konstatovat smrt," dodala Effenbergerová.

Středně těžká zranění utrpěli dva lidé. "Jedna osoba utrpěla popáleniny II. stupně na zhruba 10 procentech povrchu těla a druhá devastující poranění obličeje," upřesnila mluvčí. Oba lidé byli po poskytnutí nezbytné péče přepraveni do vinohradské a motolské nemocnice.

Záchranných prací na místě neštěstí se účastní i letecká výjezdová skupina z Prahy. "Posádka na místě pečuje o 42letého muže, který utrpěl popáleniny hlavy. Záchranáři ho ošetřili, zajistili mu žilní vstup a převážejí ho do vinohradské nemocnice," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

"Dnes dopoledne došlo k explozi bez následného požáru v jedné z nádrží v kralupské rafinérii. V tuto chvíli je situace pod kontrolou a nehrozí žádné další nebezpečí," napsala na Twitteru společnost Unipetrol. 

Výbuch v Kralupech se šesti mrtvými patří k nejtragičtějším haváriím v továrnách od 60.let. Po roce 1989 v Česku nezemřelo v žádném průmyslovém provozu víc lidí.

Proč došlo k výbuchu v kralupské chemičce? Sledujte brífink zástupců Unipetrolu:

Při výbuchu v areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou dopoledne zemřelo šest lidí. Dva lidé jsou středně těžce zraněni. | Video: DVTV |  02:01

autor: Domácí | 22. 3. 2018 10:51

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama