V kauze soudce Havlína odmítlo vypovídat několik svědků

ČTK ČTK
2. 6. 2015 15:55
Ze sedmi předvolaných svědků vypovídali v úterý jen dva. Další se omluvili na poslední chvíli například ze zdravotních důvodů nebo odmítli před soudem vypovídat.
Ondřej Havlín
Ondřej Havlín | Foto: ČTK

Kladno - Svědci v kauze údajně úplatného soudce pro Prahu 2 Ondřeje Havlína se omlouvají i nevypovídají. Soudce a další obvinění podle obžaloby například přijímali úplatky za to, že zařídí mírnější potrestání za řízení pod vlivem alkoholu.

V úterý u soudu ze sedmi předvolaných svědků vypovídali jen dva. Další se omluvili na poslední chvíli například ze zdravotních důvodů nebo odmítli před soudem vypovídat. Výslechy svědků bude soud pokračovat i v dalších jednáních, která jsou naplánována minimálně do 2. července.

Zdravotní důvody, slib mlčenlivosti...

V případu je obžalováno sedm lidí. Členové skupiny, mezi nimiž je i bývalý státní zástupce František Fiala, čelí obvinění z přijetí úplatku, podplácení, nepřímého úplatkářství, zneužití pravomoci úřední osoby, podvodu a vydírání.

V úterý odmítl vypovídat například advokát Martin Šebek, který se odvolával na slib mlčenlivosti. Údajně měl právně zastupovat Františka Kučeru, kterému podle obžaloby státní zástupce Fiala zastavil trestní řízení, jež proti němu bylo vedeno za řízení pod vlivem alkoholu.

Šebek ale soudu nepředložil plnou moc. "Na Šebka jsem se obrátil jako na kamaráda, ne jako na advokáta," řekl navíc krátce předtím u soudu Kučera. Šebkovi soud uložil, aby plnou moc dodal ještě během dneška. Kučera dál nevypovídal s tím, že by si mohl před soudem uškodit.

Svědek Václav Novák řekl, že obžalovaný Gejza Berky chtěl za to, že známému Nováka zařídí mírnější trest za řízení pod vlivem alkoholu, 50 tisíc korun. Částka měla být odměnou pro Havlína či případně státního zástupce.

"Padesát tisíc korun se nám zdálo být příliš za radu," uvedl Novák. Později Berky podle obžaloby snížil požadavek na 20 tisíc korun, z toho mu mělo být zaplaceno 10 tisíc korun. Když pak chtěl další peníze, vyhrožoval, že zprostředkovatel i jeho známý skončí ve vězení.

Soudci a státnímu zástupci hrozí za přijetí úplatku až deset let vězení nebo propadnutí majetku a za zneužití pravomoci zákaz činnosti. Lidem, kteří je podpláceli, hrozí až šestileté odnětí svobody.

Havlín se soudu ze zdravotních důvodů neúčastní a rozhodl se nevypovídat. Bývalý soudce se po zadržení doznal ke čtyřem z pěti bodů, ze kterých je nyní obžalován.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy