V kauze soudce Havlína odmítlo vypovídat několik svědků

ČTK ČTK
2. 6. 2015 15:55
Ze sedmi předvolaných svědků vypovídali v úterý jen dva. Další se omluvili na poslední chvíli například ze zdravotních důvodů nebo odmítli před soudem vypovídat.
Ondřej Havlín
Ondřej Havlín | Foto: ČTK

Kladno - Svědci v kauze údajně úplatného soudce pro Prahu 2 Ondřeje Havlína se omlouvají i nevypovídají. Soudce a další obvinění podle obžaloby například přijímali úplatky za to, že zařídí mírnější potrestání za řízení pod vlivem alkoholu.

V úterý u soudu ze sedmi předvolaných svědků vypovídali jen dva. Další se omluvili na poslední chvíli například ze zdravotních důvodů nebo odmítli před soudem vypovídat. Výslechy svědků bude soud pokračovat i v dalších jednáních, která jsou naplánována minimálně do 2. července.

Zdravotní důvody, slib mlčenlivosti...

V případu je obžalováno sedm lidí. Členové skupiny, mezi nimiž je i bývalý státní zástupce František Fiala, čelí obvinění z přijetí úplatku, podplácení, nepřímého úplatkářství, zneužití pravomoci úřední osoby, podvodu a vydírání.

V úterý odmítl vypovídat například advokát Martin Šebek, který se odvolával na slib mlčenlivosti. Údajně měl právně zastupovat Františka Kučeru, kterému podle obžaloby státní zástupce Fiala zastavil trestní řízení, jež proti němu bylo vedeno za řízení pod vlivem alkoholu.

Šebek ale soudu nepředložil plnou moc. "Na Šebka jsem se obrátil jako na kamaráda, ne jako na advokáta," řekl navíc krátce předtím u soudu Kučera. Šebkovi soud uložil, aby plnou moc dodal ještě během dneška. Kučera dál nevypovídal s tím, že by si mohl před soudem uškodit.

Svědek Václav Novák řekl, že obžalovaný Gejza Berky chtěl za to, že známému Nováka zařídí mírnější trest za řízení pod vlivem alkoholu, 50 tisíc korun. Částka měla být odměnou pro Havlína či případně státního zástupce.

"Padesát tisíc korun se nám zdálo být příliš za radu," uvedl Novák. Později Berky podle obžaloby snížil požadavek na 20 tisíc korun, z toho mu mělo být zaplaceno 10 tisíc korun. Když pak chtěl další peníze, vyhrožoval, že zprostředkovatel i jeho známý skončí ve vězení.

Soudci a státnímu zástupci hrozí za přijetí úplatku až deset let vězení nebo propadnutí majetku a za zneužití pravomoci zákaz činnosti. Lidem, kteří je podpláceli, hrozí až šestileté odnětí svobody.

Havlín se soudu ze zdravotních důvodů neúčastní a rozhodl se nevypovídat. Bývalý soudce se po zadržení doznal ke čtyřem z pěti bodů, ze kterých je nyní obžalován.

 

Právě se děje

Další zprávy