Šéfka kanceláře exhejtmanky Jermanové dostala podmínku kvůli smlouvám s externisty

ČTK ČTK
25. 7. 2022 11:59
V případu pracovních smluv s externisty na středočeském krajském úřadě potrestal soud Hanu Mastrini, bývalou vedoucí kanceláře někdejší hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO), roční podmínkou s odkladem na dva a půl roku. Uložil jí také peněžitý trest 150 tisíc korun. Externisté odpracovali méně hodin, než za kolik dostali zaplaceno, Mastrini podle obžaloby výkazy práce podepisovala.
Hana Mastrini byla vedoucí kanceláře bývalé středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové.
Hana Mastrini byla vedoucí kanceláře bývalé středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové. | Foto: ČTK

Obžaloba tvrdí, že žena kraji způsobila od března 2018 do května 2020 škodu 1,5 milionu korun. Podle nepravomocného verdiktu by mu měla nahradit zhruba 1,47 milionu korun, tedy částku, kterou kraj v řízení žádal. Případem se bude zabývat ještě pražský městský soud, obhájce Mastrini Vlastislav Kusák podal proti rozsudku odvolání.

Žena pochybení odmítla. Podle serveru Seznam Zprávy v květnu u soudu uvedla, že neměla povinnost výkazy kontrolovat, převzala praxi, která byla na úřadě před ní. V pondělí nechtěla rozsudek komentovat.

"Obžalovaná neplnila své povinnosti spočívající v hospodárném nakládání s majetkem kraje, když neprováděla dostatečnou kontrolu jí předkládaných listin, schvalovala skutečnosti, které se nezakládaly na pravdě, a neučinila nic pro to, aby ověřila, zda tyto skutečnosti jsou či nejsou pravdivé," konstatovala v odůvodnění rozsudku soudkyně Kateřina Ctiborová.

Mastrini se podle ní ani nesnažila přijmout jakákoli opatření, kterými by chyby odhalila a napravila. Obžalovaná podle Ctiborové neprováděla "byť elementární kontrolu schvalovaných skutečností" a "rezignovala na míru jakékoli opatrnosti" spjaté s péčí o prostředky kraje.

Ctiborová upozornila, že předmětem trestního stíhání Mastrini nebylo uzavírání dohod s externisty, ani kvalita práce odvedená dohodáři. "Předmětem tohoto konkrétního trestního řízení nebyly skutečnosti vážící se k okamžiku uzavření dohody, ani k okamžiku proplacení odvedené práce, ale naopak skutečnosti vážící se k tomu, že byla proplacena i práce, která odvedena nebyla, což bylo ze strany dohodářů jakož i osob, které schvalovaly výkazy, deklarováno," řekla soudkyně.

Krajský úřad podle dřívějších informací vyplácel externistům v době, kdy byla hejtmankou Pokorná Jermanová, údajně pět milionů korun ročně. Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu zasahovali na krajském úřadě na konci června 2019, zároveň i ve Středočeské vědecké knihovně v Kladně. Prověřovali pracovní smlouvy. Hejtmanství částky vyplácené externistům odůvodnilo tím, že odešli klíčoví zaměstnanci a chyběly pracovní síly. 

Podle Kusáka selhaly kontrolní postupy na středočeském úřadu. Zmínil například kontrolní audit, který se podle něj uskutečnil v době, kdy žena ještě na úřadě pracovala a který podle něj žádné pochybení neodhalil. Věc by se podle něj měla řešit spíše v pracovněprávním řízení. Ze závěru kontroly ale podle soudkyně vyplynulo pouze to, že dohody odpovídaly jen formálně.

Podle státního zástupce Michala Garguláka byla vina obžalované prokázána, pro Mastrini navrhl dvouletou podmínku s odkladem na tři roky a peněžitý trest 300 tisíc korun. Za porušení povinnosti při správě cizího majetku jí hrozilo až pět let vězení.

V souvislosti s poradenskými smlouvami na středočeském krajském úřadě čelí podle médií obžalobě také někdejší blízký spolupracovník Pokorné Jermanové Roman Šubert. Česká televize v květnu uvedla, že je obžalován z porušení povinnosti při správě cizího majetku, podle vyšetřovatelů způsobil škodu za téměř půl milionu korun.

 

Právě se děje

Další zprávy