V kauze Kuřim padlo další obvinění

čtk, eli
8. 9. 2007 23:00
Jan Turek byl obviněn za týrání a ublížení na zdraví
Mauerová přichází chodbou k soudní síni.
Mauerová přichází chodbou k soudní síni. | Foto: Aktuálně.cz, Ludvík Hradílek

Brno - V kuřimské kauze padlo nové obvinění. Policie z týrání svěřené osoby a těžkého ublížení na zdraví obvinila Jana T., pravděpodobně Jana Turka z brněnského skautského oddílu Mravenci.

Potvrdil to Hynek Olma z brněnského krajského státního zastupitelství. Turkovi hrozí až osm let vězení.

Podle dostupných informací měli být obětí týrání malí synové Kláry Mauerové Ondřej a Jakub, píše ČTK. Je to už čtvrté ovbinění, které v kauze padlo. Vedle matky obou chlapců Kláry Mauerové a  její sestry Kateřiny je obviněna ještě rodinná přítelkyně Hana Bašová.

Jasné zatím není, jestli policie obviní i Jana Škrlu, rovněž ze skautského oddílu Mravenci. Hynek Olma jeho obvinění nepotvrdil. Škrla je v současné době v zahraničí. Už dříve řekl, že s šikanováním obou chlapců nemá nic společného a chce se proti nařčením z těchto činů bránit.

Hynek Olma přesně nepopsal, za jaké konkrétní činy Turka policie obvinila. Vzhledem k tomu, že jej policie stíhá za těžkou újmu na zdraví, své oběti musel podle policie nejen týrat, ale i vážně poranit.

Celý případ souvisí s týráním synů Kláry Mauerové. V květnu se zjistilo, že svého sedmiletého syna Ondru zavírala nahého a navíc svázaného do tmavé komory pod schody ve svém pronajatém domku v Kuřimi na Brněnsku. Vyšetřování ukázalo, že byl trýzněn i jeho starší bratr Jakub. Policie tvrdí, že se na tom podílelo více osob.

V uplynulých dnech se objevily informace, podle nichž týrání hochů souviselo s pornobyznysem. Proti tomu se v pátek rázně prostřednictvím svého obhájce Daniela Ševčíka ohradila matka hochů Klára Mauerová, která je ve vazbě. Z jejího krátkého prohlášení vyplývá, že se sama v kauze stala obětí jiných osob. Jejich jména a údajné skutky proti zákonu nezveřejnila.

Většinu stíhaných pojí nejen jejich někdejší působení v brněnském skautském oddílu Mravenci, ale i činnost v náboženském společenství údajně vedeném Josefem Škrlou. Jeho dcera Barbora, která se patrně vlivem nemoci cítí v roli dítěte lépe než ve skutečném životě, žila po jistý čas v rodině Kláry Mauerové. Nyní je v Dánsku.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 33 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy