V kauze exžalobce Grygárka vyslechla policie klíčové svědky

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
30. 11. 2014 10:00
Policie vyslechla bývalé ředitele protikorupčního útvaru Tomáše Martince a Jiřího Nováka. Případ údajného zametení kauzy švýcarského konta lobbisty Romana Janouška míří ke svému závěru.
Libor Grygárek
Libor Grygárek | Foto: ČTK

Praha - Kauza bývalého náměstka na pražském státním zastupitelství Libora Grygárka, kterého policie před rokem obvinila ze zneužití pravomoci v případu švýcarského konta lobbisty Romana Janouška, se chýlí ke konci. Podle informací deníku Aktuálně.cz vyšetřovatelé v uplynulých dnech vyslechli dvojici klíčových svědků - bývalé ředitele protikorupční policie Jiřího Nováka a Tomáše Martince.

Role zmíněných policistů přitom byla v případu klíčová. V době, kdy se švýcarské úřady doptávaly na Romana Janouška vedl Jiří Novák Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality. Martinec coby jeho náměstek s tamní prokuraturou přímo komunikoval.

Nováka se proto vyšetřovatelé ptali mimo jiné na důvod jeho údajné návštěvy v domě jednoho ze švýcarských státních zástupců. To však bývalý ředitel protikorupčního útvaru nechtěl potvrdit. “Byl jsem předvolán a vyslechnut státním zástupcem, kromě položených otázek mi detaily řízení nebyly sděleny,” napsal Aktuálně.cz v SMS zprávě.

Tomáš Martinec na dotazy ohledně své výpovědi nereagoval.

Do konce roku

Žalobce Pavel Komár z  Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, které Grygárkovu kauzu dozoruje, však tvrdí, že případ ještě není zcela u konce. “Ještě nechystáme obžalobu,” odvětil stručně náměstek vrchního návladního.

Obšírněji se nevyjádřil ani obhájce Libora Grygárka Tomáš Kaiser. “Měly by být poslední úkony do konce roku,” uvedl advokát.

Žalobci za necelý rok od Grygárkova obvinění vyslechli například i někdejšího ředitele Finančního analytického útvaru Milana Cícera. Navštívili také své švýcarské protějšky, kteří před lety jednání o právní pomoci s tuzemskými úřady vedli.

Konto v Kredietbank

Případ, kvůli kterému je Grygárek obviněn, se týká dvojice účtů, jež v roce 2008 zamrazila Švýcarská prokuratura pro podezření z praní špinavých peněz. Konta se zůstatkem kolem dvou set milionů korun vlastnila panamská firma Botanic Finance a Janouškova matka, přístup k nim měl ale i sám lobbista.

Švýcaři se proto dotázali svých českých kolegů, zda Janouška vyšetřují. Poté, co jim z Česka přišla záporná odpověd, podnikateli konto odblokovali. S tamními úřady jednal za protikorupční útvar především tehdejší náměstek Tomáš Martinec, který dle svých vyjádření pouze zjišťoval, zda je proti Janouškovi v Česku vedeno stíhání.

"Jako další úkol jsem měl zjistit, zda nevede vůči Janouškovi nějaké šetření Finanční analytický útvar. Ptal jsem se tamního ředitele (tehdy FAÚ vedl Karel Korynta - pozn. red.) a odpověď zněla, že nevedou žádnou podezřelou transakci, což jsem také napsal do úředního záznamu,“ řekl k tomu Martinec deníku Právo.

Grygárek měl podle olomouckých žalobců poté, co se dověděl o vyšetřování ve Švýcarsku, zahájit vyšetřování Janouškových peněz v Česku. "Šlo o krytí, protože mezi oběma osobami panovaly přátelské vztahy," prohlásil k tomu žalobce olomouckého zastupitelství Petr Šereda. Bývalý návladní Grygárek své obvinění odmítl s tím, že vychází z uměle vykonstruovaných hypotéz.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Střety mezi policií a Palestinci v Jeruzalémě si vyžádaly desítky zraněných

Izraelská policie se v pondělí opět střetla u mešity Al-Aksá v Jeruzalémě s palestinskými věřícími. Podle zpravodaje agentury AFP je na místě mnoho zraněných, podle palestinských zdrojů jde o desítky lidí.

Policisté proti Palestincům podle agentury AP použili slzný plyn a zábleskové granáty. Palestinci na policisty házeli kameny a další předměty.

Podle sdělení policie Palestinci z komplexu mešity Al-Aksá házeli kameny na přilehlou silnici. Podle Palestinců strážnici do komplexu mešity hodili zábleskové granáty a desítky lidí utrpěly zranění.

Na místě je podle AFP mnoho zraněných a městem se rozléhá houkání sirén. Policie podle agentury při zásahu použila pogumované projektily.

Dnes Izrael slaví svátek Den Jeruzaléma, který připomíná obsazení východní části města Izraelem za šestidenní války v roce 1967. Izrael připojil východní Jeruzalém ke zbytku města a celé jej nyní označuje za svou metropoli. Je to v rozporu s mezinárodním právem a Palestinci stále chtějí, aby byl východní Jeruzalém hlavním městem jejich budoucího státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy