Nová obvinění v kauze pošty. Šidilo se u dalších tří zakázek

Radek Nohl Radek Nohl
24. 1. 2015 7:07
Na seznamu stíhaných je celkem 15 osob a sedm firem. Patří mezi ně i Agrotec spadající do koncernu Agrofert ministra financí Andreje Babiše.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: René Volfík/FOTOREPO

Praha - Kauza údajně zmanipulovaných zakázek České pošty dál bobtná. Vyšetřovatelé z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu rozšířili stíhání u třech obviněných o nové skutky.

Dva lidé měli podle policie sjednat výhodu při zadání veřejné zakázky, třetí obviněný pak měl porušit pravidla hospodářské soutěže.

Deníku Aktuálně.cz to řekl žalobce z pražského vrchního státního zastupitelství Zdeněk Matula, který případ České pošty dozoruje. "Došlo k rozšíření trestního stíhání u tří obviněných pro další tři zakázky," potvrdil Matula.

Podle žalobce se nová obvinění, která si trojice převzala koncem loňského roku a letos v polovině ledna, týkají stavební zakázky malého rozsahu a nadlimitní zakázky, která souvisí s provozem autodopravy.

Seznam obviněných: 15 lidí i firmy

Celá kauza odstartovala před rokem zásahem v budově České pošty. Celkem bylo dosud v této kauze obviněno patnáct lidí a sedm firem. Jde o bývalé manažery České pošty, například zástupce generálního ředitele Richarda Soldána nebo exředitele úseku veřejných zakázek Jiřího Koubu.

Policie stíhá i zástupce stavebních firem nebo zaměstnance hustopečské společnosti Agrotec, která patří do koncernu Agrofert ministra financí a šéfa vládního hnutí ANO Andreje Babiše.

"Byli obviněni kvůli zakázce na dodávku pneumatik. Přitom my jsme jako Agrotec tu soutěž ani nevyhráli," řekl loni po obvinění IHNED.cz šéf poslanců Babišova hnutí ANO Jaroslav Faltýnek, který v Agroteku dříve šéfoval. Teprve v dubnu 2014 odešel z pozice předsedy představenstva.

Hloubková kontrola v České poště

V České postě nyní i kvůli pochybnému hospodaření státního podniku probíhá hloubková kontrola. Nechal ji zadat ministr vnitra Milan Chovanec, pod kterého pošta spadá. Chovanec zatím nedokáže odhadnout, kdy přesně prověrka skončí, mělo by se tak ale stát nejpozději do poloviny letošního roku.

"Dosud zjištěná pochybení nebyla tak vážná, aby bylo nutné podávat trestní oznámení," odpověděl Chovanec na otázku, co doposud kontroloři zjistili.

Státní podnik Česká pošta provozuje kolem 3 200 poboček a zaměstnává přes 30 tisíc lidí. Roční tržby se pohybují kolem 20 miliard korun.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Rozsáhlý požár zasáhnul vrakoviště v Ostravě, předcházela mu exploze

Rozsáhlý požár vrakoviště automobilů likvidují od rána hasiči v Ostravě-Vítkovicích. Policie na Twitteru uvedla, že masivnímu požáru předcházela exploze. Nikdo se při ní nezranil. Hustý kouř z je viditelný ze vzdálenosti několika kilometrů, podle policie nemají místní otvírat okna. Na místě zřejmě hoří i plasty a barvy. Vedení radnice v Ostravě-Vítkovicích doporučuje lidem, aby nevycházeli.

"Požár není zcela bezpečný. Ještě několik hodin potrvá. Doporučujeme lidem, aby zavřeli okna, nevětrali, nevycházeli. Pokud musí z domovů, měli by si chránit dýchací cesty. Řekli nám, že tam hoří i plasty a barvy," řekl starosta ostravské části Vítkovice Richard Čermák. "Evakuace obyvatelstva nebyla nutná," uvedla policie na twitteru.

Mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp uvedl, že hoří v areálu společnosti, která likviduje autovraky. Zasahují čtyři profesionální a dvě dobrovolné jednotky hasičů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy