Nová obvinění v kauze pošty. Šidilo se u dalších tří zakázek

Radek Nohl Radek Nohl
24. 1. 2015 7:07
Na seznamu stíhaných je celkem 15 osob a sedm firem. Patří mezi ně i Agrotec spadající do koncernu Agrofert ministra financí Andreje Babiše.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: René Volfík/FOTOREPO

Praha - Kauza údajně zmanipulovaných zakázek České pošty dál bobtná. Vyšetřovatelé z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu rozšířili stíhání u třech obviněných o nové skutky.

Dva lidé měli podle policie sjednat výhodu při zadání veřejné zakázky, třetí obviněný pak měl porušit pravidla hospodářské soutěže.

Deníku Aktuálně.cz to řekl žalobce z pražského vrchního státního zastupitelství Zdeněk Matula, který případ České pošty dozoruje. "Došlo k rozšíření trestního stíhání u tří obviněných pro další tři zakázky," potvrdil Matula.

Podle žalobce se nová obvinění, která si trojice převzala koncem loňského roku a letos v polovině ledna, týkají stavební zakázky malého rozsahu a nadlimitní zakázky, která souvisí s provozem autodopravy.

Seznam obviněných: 15 lidí i firmy

Celá kauza odstartovala před rokem zásahem v budově České pošty. Celkem bylo dosud v této kauze obviněno patnáct lidí a sedm firem. Jde o bývalé manažery České pošty, například zástupce generálního ředitele Richarda Soldána nebo exředitele úseku veřejných zakázek Jiřího Koubu.

Policie stíhá i zástupce stavebních firem nebo zaměstnance hustopečské společnosti Agrotec, která patří do koncernu Agrofert ministra financí a šéfa vládního hnutí ANO Andreje Babiše.

"Byli obviněni kvůli zakázce na dodávku pneumatik. Přitom my jsme jako Agrotec tu soutěž ani nevyhráli," řekl loni po obvinění IHNED.cz šéf poslanců Babišova hnutí ANO Jaroslav Faltýnek, který v Agroteku dříve šéfoval. Teprve v dubnu 2014 odešel z pozice předsedy představenstva.

Hloubková kontrola v České poště

V České postě nyní i kvůli pochybnému hospodaření státního podniku probíhá hloubková kontrola. Nechal ji zadat ministr vnitra Milan Chovanec, pod kterého pošta spadá. Chovanec zatím nedokáže odhadnout, kdy přesně prověrka skončí, mělo by se tak ale stát nejpozději do poloviny letošního roku.

"Dosud zjištěná pochybení nebyla tak vážná, aby bylo nutné podávat trestní oznámení," odpověděl Chovanec na otázku, co doposud kontroloři zjistili.

Státní podnik Česká pošta provozuje kolem 3 200 poboček a zaměstnává přes 30 tisíc lidí. Roční tržby se pohybují kolem 20 miliard korun.

 

Právě se děje

před 1 minutou

V Sýrii je kvůli turecké ofenzivě bez dozoru 12 věznic s islámskými radikály

V Sýrii je ofenzivě bez dozoru 12 věznic s islámskými radikály, řekl ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Ostrahu těchto věznic je podle něj třeba naléhavě vyřešit. Ankara 9. října zahájila ofenzivu na severu Sýrie proti kurdským oddílům, kteří do té doby věznice a tábory se zajatci z teroristické organizace Islámský stát (IS) zajišťovali. Od čtvrtka jsou boje na pět dní přerušeny.

Ruská armáda spolu se syrskou začala obsazovat posty, z nichž se Kurdové stáhli. Šojgu řekl, že ve věznicích, které jsou teď bez ostrahy, jsou i zahraniční radikálové, kteří by se mohli pokusit dostat se do zemí svého původu. Mezi členy IS byli i lidé z postsovětských států.

před 1 hodinou

Britská libra po odkladu schválení brexitové dohody oslabuje

Britská libra oslabuje poté, co dolní komora britského parlamentu o víkendu odsunula schválení brexitové dohody, dokud její obsah nebude převeden do britského práva. Kolem 08:00 SELČ libra vůči dolaru ztrácela 0,6 procenta na 1,2905 USD. Minulý týden se přitom vyšplhala až na pětiměsíční maximum 1,2990 USD.

Podle analytiků nicméně víkendový vývoj snížil riziko brexitu bez dohody, což brání výraznějšímu propadu libry. Banka Goldman Sachs v nedělí snížila pravděpodobnost brexitu bez dohody na pět procent z dříve předpokládaných deseti procent, napsala agentura Reuters.

Euro si vůči libře připisuje zhruba 0,4 procenta na 0,8644 GBP. Vůči dolaru jednotná evropská měna ztrácí přibližně desetinu procenta na 1,1155 USD.

Další zprávy