reklama
 
 

V kauze CASA padne žaloba až na podzim, čeká se na překlady

7. 7. 2014 21:00
Exministryně obrany Vlasta Parkanová a bývalý šéf sekce vyzbrojování resortu Jiří Staněk byli obviněni téměř před dvěma lety.

Článek vyšel v sesterském deníku Insider, který jej Aktuálně.cz poskytl v plném znění.

Praha - Ani téměř dva roky od obvinění exministryně obrany Vlasty Parkanové a bývalého šéfa sekce vyzbrojování resortu Jiřího Staňka nemíří kauza letounů CASA před soud. Podle návladních vyšetřovatelé čekají na překlad některých dokumentů a také na doplnění znaleckého posudku.

Na žalobu tak podle vyjádření vrchního státního zastupitelství nedojde dříve než koncem tohoto roku. "Návrh na podání obžaloby podán dosud nebyl. Očekávat jej lze na podzim," napsal Insideru Marek Bodlák, ředitel odboru závažné hospodářské a finanční kriminality pražského zastupitelství.

Nákup armádních letounů za 3,5 miliardy korun odklepla vláda Mirka Topolánka v roce 2009. Parkanovou spolu se Staňkem za něj detektivové obvinili před dvěma roky. Exministryně si před obchodem nenechala zpracovat nezávislý posudek na cenu letadel, čímž se měla dopustit zneužití pravomoci a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Stát měl kvůli tomu přijít o více než 650 milionů korun.

Překlady a doplnění

Obhájce Vlasty Parkanové Tomáš Sokol tvrdí, že od policie nemá žádné informace o tom, co se v současnosti v případu děje. "Pan vyšetřovatel nám odmítl sdělit, co žádá ze zahraničí, pouze řekl, že až to přijde, budeme informováni. Tedy já vůbec nevím, co se tam děje," řekl Sokol Insideru.

Detektiv protikorupčního útvaru Jiří Mazánek však odmítl cokoli k případu sdělovat. "Musíte se obrátit na státní zastupitelství, které si vyhradilo poskytování informací," řekl pouze.

Státní zástupce Jan Kořán, který případ vede, však řekl, že ze zahraničí už na žádné materiály k případu nečeká. "Žádná žádost o právní pomoc už neprobíhá, dělají se překlady a doplnění znaleckého posudku," uvedl.

Je tak pravděpodobné, že bývalá ministryně zasedne před soudem dříve v jiném případu, který však s vyšetřováním kauzy CASA úzce souvisí. Parkanová se bude bránit proti pokutě 16 tisíc korun, kterou jí udělil Úřad na ochranu osobních údajů za to, že zveřejnila výslechy svědků a další dokumenty na svých webových stránkách.

autor: Karel Hrubeš | 7. 7. 2014 21:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama