Těla horníků vyzvednou zřejmě v dubnu. V karvinském dole je stále vysoká teplota

Barbora Němcová Barbora Němcová
2. 3. 2019 19:05
Od výbuchu v karvinském Dole ČSM, při němž zahynulo třináct horníků, uplynuly už více než dva měsíce, záchranářům se však stále nepodařilo k místu neštěstí dostat. Důvodem jsou vysoké teploty, které v hloubce okolo osmi set metrů pod zemským povrchem stále panují. Pod zemí tak nadále zůstávají těla devíti horníků.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

"Podle dosavadních poznatků nepředpokládáme, že by v daném uzavřeném prostoru 'něco hořelo', avšak panují tam stále poměrně vysoké teploty, které neumožňují báňským záchranářům v daných podmínkách pracovat," uvedl pro Aktuálně.cz tiskový mluvčí Českého báňského úřadu František Ševčík s tím, že se jedná o poměrně rozsáhlou část dolového pole. "Takže průzkum uzavřené oblasti nebude ani jednoduchý, ani krátký," dodal.

V místě výbuchu nyní panují vysoké teploty a v uzavřeném prostoru klesá teplota velmi pomalu. "Navíc teplo akumulované v tomto prostoru není odváděno prouděním vzduchu, k ochlazování přispívá jen plynný dusík napouštěný do uzavřeného prostoru především k uhašení požáru a zabránění jeho opětovného vzniku," vysvětlil Ševčík.

Do místa výbuchu tak bude bezpečné vstoupit nejspíše až v dubnu. Záchranáři by poté měli vyprostit těla horníků; zda se po tak dlouhé době a vzhledem k teplotám, které na místě jsou, najdou, Ševčík nedokázal říct. "Otázku nalezení těl postižených horníků nebude možné zodpovědět před provedením průzkumu, protože není známa ani přesná poloha místa, ani stav důlních děl, ve kterých se v okamžiku výbuchu horníci nacházeli," napsal.

K tragédii v Dole ČSM, který se nachází u Stonavy v okrese Karviná a který patří společnosti OKD, došlo 20. prosince loňského roku. Výbuch metanu nepřežilo třináct horníků - dvanácti Poláků a jednoho Čecha. Další desítka havířů utrpěla zranění, stav jednoho z horníků byl vážný.

Miliony ze sbírky pro pozůstalé

Na pomoc rodinám zemřelých horníků se vybraly miliony korun. Nadace OKD vybrala ve sbírce 2,7 milionu korun. Peníze jednorázově rozdělí mezi manželky, družky a děti horníků. "Peníze by měly být vyplaceny v březnu," řekla ředitelka nadace Karolína Preisingerová.

Ve sbírce Spolku svatá Barbora bylo v polovině ledna přes čtyři miliony.

Společnost OKD zahájila ve spolupráci s firmami Alpex a Polalpex v polovině ledna vyplácení odškodného pozůstalým. Manželky a nezaopatřené děti havířů dostanou jednorázové odškodnění ve výši 240 tisíc korun na osobu. Budou dostávat také renty.

Sestřih z událostí po výbuchu dolu ČSM | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy