Těla horníků vyzvednou zřejmě v dubnu. V karvinském dole je stále vysoká teplota

Barbora Němcová Barbora Němcová
2. 3. 2019 19:05
Od výbuchu v karvinském Dole ČSM, při němž zahynulo třináct horníků, uplynuly už více než dva měsíce, záchranářům se však stále nepodařilo k místu neštěstí dostat. Důvodem jsou vysoké teploty, které v hloubce okolo osmi set metrů pod zemským povrchem stále panují. Pod zemí tak nadále zůstávají těla devíti horníků.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

"Podle dosavadních poznatků nepředpokládáme, že by v daném uzavřeném prostoru 'něco hořelo', avšak panují tam stále poměrně vysoké teploty, které neumožňují báňským záchranářům v daných podmínkách pracovat," uvedl pro Aktuálně.cz tiskový mluvčí Českého báňského úřadu František Ševčík s tím, že se jedná o poměrně rozsáhlou část dolového pole. "Takže průzkum uzavřené oblasti nebude ani jednoduchý, ani krátký," dodal.

V místě výbuchu nyní panují vysoké teploty a v uzavřeném prostoru klesá teplota velmi pomalu. "Navíc teplo akumulované v tomto prostoru není odváděno prouděním vzduchu, k ochlazování přispívá jen plynný dusík napouštěný do uzavřeného prostoru především k uhašení požáru a zabránění jeho opětovného vzniku," vysvětlil Ševčík.

Do místa výbuchu tak bude bezpečné vstoupit nejspíše až v dubnu. Záchranáři by poté měli vyprostit těla horníků; zda se po tak dlouhé době a vzhledem k teplotám, které na místě jsou, najdou, Ševčík nedokázal říct. "Otázku nalezení těl postižených horníků nebude možné zodpovědět před provedením průzkumu, protože není známa ani přesná poloha místa, ani stav důlních děl, ve kterých se v okamžiku výbuchu horníci nacházeli," napsal.

K tragédii v Dole ČSM, který se nachází u Stonavy v okrese Karviná a který patří společnosti OKD, došlo 20. prosince loňského roku. Výbuch metanu nepřežilo třináct horníků - dvanácti Poláků a jednoho Čecha. Další desítka havířů utrpěla zranění, stav jednoho z horníků byl vážný.

Miliony ze sbírky pro pozůstalé

Na pomoc rodinám zemřelých horníků se vybraly miliony korun. Nadace OKD vybrala ve sbírce 2,7 milionu korun. Peníze jednorázově rozdělí mezi manželky, družky a děti horníků. "Peníze by měly být vyplaceny v březnu," řekla ředitelka nadace Karolína Preisingerová.

Ve sbírce Spolku svatá Barbora bylo v polovině ledna přes čtyři miliony.

Společnost OKD zahájila ve spolupráci s firmami Alpex a Polalpex v polovině ledna vyplácení odškodného pozůstalým. Manželky a nezaopatřené děti havířů dostanou jednorázové odškodnění ve výši 240 tisíc korun na osobu. Budou dostávat také renty.

Sestřih z událostí po výbuchu dolu ČSM | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 27 minutami

Evropská města demonstrují kvůli izraelsko-palestinskému konfliktu

Do ulic kvůli izraelsko-palestinskému konfliktu vyrazily tisíce lidí v několika evropských městech. Proti dvěma stovkám lidí na zakázané demonstraci na podporu Palestinců použila pařížská policie vodní děla a slzný plyn.  Manifestovalo se i v dalších francouzských městech. Úřady povolily demonstrace v Lyonu, Bordeaux, Marseille, Nantes, Rennes, Štrasburku, Toulouse, Lille, Metz či Saint-Etienne. "Izrael je vrah," skandovaly desítky demonstrantů v Montpellier.

Ve španělském hlavním městě Madridu vyjadřovalo podporu Palestincům asi 2500 demonstrantů. "Jedni mlčí, druzí trpí" a "Jeruzalém je věčné hlavní město Palestiny," stálo na transparentech. "To není válka, to je genocida," volal dav, ve kterém bylo podle Le Parisien hodně mladých žen.

Tisíce sympatizantů s palestinskou věcí prošly Hyde Parkem v centru Londýna, přibližně 120 lidí protestovalo i v Berlíně. Další protesty proběhly v Londýně, ve švédském městě Malmö a v několika německých městech. 

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

V nominaci Slovenska na MS je z NHL jen útočník Studenič

Hokejisté Slovenska mají v nominaci na mistrovství světa v Rize jediného hráče, který v této sezoně okusil NHL. Je jím dvaadvacetiletý útočník Marián Studenič, který se dočkal premiéry v dresu New Jersey. Sedm hráčů si získalo pozornost kanadského kouče Slováků Craiga Ramsayho při angažmá v české extralize.

Nominace hokejistů Slovenska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Július Hudáček (Spartak Moskva/KHL), Adam Húska (Hartford/AHL), Branislav Konrád (Olomouc/ČR),

obránci: Martin Bučko, Marek Ďaloga (oba Pardubice/ČR), Michal Ivan (Zvolen), Daniel Gachulinec (Detva), Šimon Nemec (Nitra), Martin Gernát (Třinec/ČR), Mário Grman (SaiPa Lappeenranta/Fin.), Adam Jánošík (Oskarshamn/Švéd.), Samuel Kňažko (TPS Turku/Fin.), Mislav Rosandič (Liberec/ČR),

útočníci: Peter Cehlárik, Marek Hrivík (oba Leksand/Švéd.), Kristián Pospíšil, Pavol Skalický (oba Lukko Rauma/Fin.), Martin Faško-Rudáš (Banská Bystrica), Adrián Holešinský (Nitra), Miloš Kelemen (Zvolen), Dávid Buc (Bratislava Capitals/ICEHL), Michal Krištof (Kärpät Oulu/Fin.), Róbert Lantoši (Providence/AHL), Adam Liška (Čerepovec/KHL), Miloš Roman (Třinec/ČR), Juraj Slafkovský (TPS Turku/Fin.), Marián Studenič (New Jersey/NHL), Matúš Sukeľ (Sparta Praha/ČR).

Další zprávy