Těla horníků vyzvednou zřejmě v dubnu. V karvinském dole je stále vysoká teplota

Barbora Němcová Barbora Němcová
2. 3. 2019 19:05
Od výbuchu v karvinském Dole ČSM, při němž zahynulo třináct horníků, uplynuly už více než dva měsíce, záchranářům se však stále nepodařilo k místu neštěstí dostat. Důvodem jsou vysoké teploty, které v hloubce okolo osmi set metrů pod zemským povrchem stále panují. Pod zemí tak nadále zůstávají těla devíti horníků.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

"Podle dosavadních poznatků nepředpokládáme, že by v daném uzavřeném prostoru 'něco hořelo', avšak panují tam stále poměrně vysoké teploty, které neumožňují báňským záchranářům v daných podmínkách pracovat," uvedl pro Aktuálně.cz tiskový mluvčí Českého báňského úřadu František Ševčík s tím, že se jedná o poměrně rozsáhlou část dolového pole. "Takže průzkum uzavřené oblasti nebude ani jednoduchý, ani krátký," dodal.

V místě výbuchu nyní panují vysoké teploty a v uzavřeném prostoru klesá teplota velmi pomalu. "Navíc teplo akumulované v tomto prostoru není odváděno prouděním vzduchu, k ochlazování přispívá jen plynný dusík napouštěný do uzavřeného prostoru především k uhašení požáru a zabránění jeho opětovného vzniku," vysvětlil Ševčík.

Do místa výbuchu tak bude bezpečné vstoupit nejspíše až v dubnu. Záchranáři by poté měli vyprostit těla horníků; zda se po tak dlouhé době a vzhledem k teplotám, které na místě jsou, najdou, Ševčík nedokázal říct. "Otázku nalezení těl postižených horníků nebude možné zodpovědět před provedením průzkumu, protože není známa ani přesná poloha místa, ani stav důlních děl, ve kterých se v okamžiku výbuchu horníci nacházeli," napsal.

K tragédii v Dole ČSM, který se nachází u Stonavy v okrese Karviná a který patří společnosti OKD, došlo 20. prosince loňského roku. Výbuch metanu nepřežilo třináct horníků - dvanácti Poláků a jednoho Čecha. Další desítka havířů utrpěla zranění, stav jednoho z horníků byl vážný.

Miliony ze sbírky pro pozůstalé

Na pomoc rodinám zemřelých horníků se vybraly miliony korun. Nadace OKD vybrala ve sbírce 2,7 milionu korun. Peníze jednorázově rozdělí mezi manželky, družky a děti horníků. "Peníze by měly být vyplaceny v březnu," řekla ředitelka nadace Karolína Preisingerová.

Ve sbírce Spolku svatá Barbora bylo v polovině ledna přes čtyři miliony.

Společnost OKD zahájila ve spolupráci s firmami Alpex a Polalpex v polovině ledna vyplácení odškodného pozůstalým. Manželky a nezaopatřené děti havířů dostanou jednorázové odškodnění ve výši 240 tisíc korun na osobu. Budou dostávat také renty.

Sestřih z událostí po výbuchu dolu ČSM | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy