V Karibiku policie zatkla 7 lidí, má vytipované i další

Domácí Domácí
30. 10. 2012 10:21
Policie původně hledala téměř 20 lidí spojených mimo jiné s obchodními podvody
Policejní prezident Martin Červíček objasnil zatčení osmi Čechů na tiskovém brífinku.
Policejní prezident Martin Červíček objasnil zatčení osmi Čechů na tiskovém brífinku. | Foto: Reuters

Praha - V rámci akce Dominik zatkla česká policie v Dominikánské republice sedm Čechů, kteří v oblasti podnikali rozsáhlé obchodní podvody.

Policejní prezident Martin Červíček spolu se spolupracujícími detektivy a ředitelem kriminální policie objasnili celou akci na úterním tiskovém brífinku.

Původně měla policie v oblasti vytipovaných 20 hledaných osob. "Toto ale rozhodně nebyla poslední akce," uvedl ředitel Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Milan Pospíšek.

Mezi sedmi zadrženými v operaci Dominik jsou dle policie například Miloslav Votava, Michael Grundza, Karel Koza, Jiří Štěpánek nebo Pavel Štorkán.

Akce Dominik, jejímž cílem bylo dopadení dlouhodobě hledaných osob, trvala týden. Zatčení byli přepraveni zpět do České republiky v neděli 28. října. 

Votava, Štorkán, Štěpánek a Grundza byli po příletu rovnou posláni za mříže.

V Dominikánské republice přitom zůstávají i další hledané osoby. Ty už má policie víceméně vytipované.

"Mělo by se jednat zhruba o deset osob zapojených do drogové činnosti, násilí a nejtěžšího zločinu vraždy," upřesnil detektiv z oddělení cíleného pátrání.

Podle slov druhého z detektivů operaci v Karibiku zkomplikoval hurikán Sandy. "Troufám si tvrdit, že nebýt hurikánu, bylo by zadržených i víc," upřesnil.

Vše začalo zatčením Hajny

Policejní prezident Červíček na tiskovém brífinku ocenil zejména bezproblémovou spolupráci policie Dominikánské republiky.

Pospíšek přitom doplnil, že Česká republika s touto karibskou zemí nemá ani uzavřené dohody o vydávání osob.

Na zadržení se kromě dominikánské policie podílel i Interpol a bezpečnostní síly České republiky.

Operace Dominik byla podle serveru zahájena po červencovém zadržení Františka Hajna, člena tzv. Toflova gangu, který se skrýval v Dominikánské republice. V červnu byl nepravomocně odsouzen na deset let za dekádu starou loupež více než 154 milionů korun z vozu bezpečnostní agentury Group 4 Securitas.

Původně až dvacetičlenný gang, jehož byl Hajna součástí, se údajně v Česku dopustil řady zločinů, včetně podvodů, přepadení bank i vražd policistů.

Většina nově zadržených má kriminální minulost. Například Votava byl v ČR před dvěma lety pravomocně odsouzen k pěti letům vězení za pokus podvodně vylákat od státu zhruba 60 milionů korun a za další milionový podvod.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy