V jednom domě sídlí 3746 firem. Nejsme podvodníci, tady se nenosí miliony v igelitkách, říká majitel

Radek Dragoun Radek Dragoun
19. 7. 2017 17:03
Nejvíce firem na jedné adrese sídlí v pražské Rybné ulici. Virtuální sídlo zde má již 3746 společností. Jednatele společnosti SimplyOffice, která tuto službu poskytuje, často považují za podvodníka. Sám taková nařčení odmítá, i když uznává, že sem tam jeho služby využijí i podvodné firmy. Drtivou většinu však tvoří společnosti, které řádně platí daně a dodržují všechny zákony. Virtuální sídlo je pro ně řešení, jak levně získat lukrativní pražskou adresu.
V Rybné ulici je několik velkých obrazovek, na nichž svítí názvy 3 746 firem. Právě tolik jich má nahlášeno sídlo ve zdánlivě obyčejném domě. | Video:

Praha - Za zamřížovaným oknem v Rybné ulici září několik velkých displejů, na kterých svítí názvy 3746 firem. Právě tolik jich má nahlášeno sídlo v nenápadném čtyřpatrovém domě. Jde o takzvaná virtuální sídla, která v české společnosti nemají příliš dobrou pověst.

I během návštěvy novinářů vyjde ze sousedního obchodu prodavačka a směrem k jednateli společnosti, která zde virtuální sídla zprostředkovává, utrousí něco o podvodnících. Alexandra Tokára to nepřekvapilo, s podobnými reakcemi se setkává velmi často. Pokusy vysvětlit lidem, že žádným podvodníkem není, už dávno vzdal.

Tokárova firma SimplyOffice nabízí společnostem, že si u ní mohou zřídit své sídlo. Jejich vlastní zaměstnanci tu ale svou stálou kancelář nemají. V objektu se nachází jen recepce s několika zasedacími místnostmi. Asistentka zde přijímá poštu pro firmy, které pak o korespondenci vyrozumí.

A právě toho některé podvodné firmy zneužívají. Na adrese sídla se nepohybují, a když například krátí peníze na daních, schovávají se tak před úřady. Právě tento malý zlomek podvodníků pak kazí pověst všem společnostem s virtuálním sídlem, které řádně platí daně a dodržují všechny zákony jako firma s běžným, "fyzickým" sídlem.

"Podvodníci se samozřejmě objeví i u nás. Ale nás to nijak zvlášť netěší, protože jsme první, komu nezaplatí," říká Tokár. Společnostem nikdo nebrání ani v tom, aby měly sídlo třeba u známých. Ti mohou tvrdit, že nevědí, kde se majitel firmy pohybuje, a výsledek je stejný. Navíc odhadnout při podepisování smlouvy klienta, ze kterého se vyklube podvodník, podle Tokára nejde.

Podnikatelé často "fyzické" sídlo nepotřebují

Mezi jeho zákazníky velmi často patří noví podnikatelé. Ti ze začátku často nedisponují žádnou nemovitostí a jako sídlo z různých důvodů nechtějí udávat své místo bydliště. V případě, že bydlí v pronájmu, jim to ani nemusí dovolit majitel.

"Když podnikání rozbíháte, tak nikdy nevíte, jak to dopadne. A dohadovat se potom s exekutorem, že ta lednička je moje, a ne firemní nebo že tenhle psací stůl je dětí a že jsem ho kupoval tři roky předtím, než jsem začal podnikat, je postavené na hlavu," vysvětluje Tokár další z výhod virtuálního sídla. Zároveň je to možnost levně získat lukrativní pražskou adresu.

Adresy s největším počtem sídel

1. Praha, Rybná 716/24 - 3746 firem
2. Praha, Kaprova 42/14 - 2732 firem
3. Praha, Jaurisova 515/4 - 1910 firem
4. Praha, Kubelíkova 1224/42 - 1749 firem
5. Praha, Revoluční 1082/8 - 1312 firem
6. Brno, Lidická 700/19 - 1209 firem

Podle databáze firem Merk.cz

Mnoho podnikatelů přitom fyzické sídlo ani nepotřebuje, neboť ho jednoduše nevyužívá. Se svými zákazníky se třeba setkávají na různých místech v rámci celé republiky. Navíc v případě potřeby nebo jednání s úředníky Tokárova firma každému svému klientovi nabízí v rámci paušálu možnost pronájmu jedné z několika zasedacích místností.

Běžně však nic podobného nepotřebují. Tokárova společnost svým klientům primárně zajišťuje příjem pošty. Každý den se do domu v Rybné doručí stovky zásilek, které recepční díky speciálnímu softwaru během pár okamžiků označí a oskenuje. Kopie obálky se pak adresátovi automaticky zašle na zvolený e-mail. V případě potřeby recepční oskenuje i obsah obálky. Majitelé firem si pak mohou kdykoliv během chvíle vyzvednout všechnu svou korespondenci.

Transparentnější než sídlo u známého

Recepční je v kanceláři budovy v Rybné denně. To usnadňuje komunikaci i mezi firmami a státní správou. "Když budu mít sídlo firmy v místě bydliště, tak tam prostě od osmi do pěti nebudu sedět, protože budu někde pracovat. A nikdo se na mě nedozvoní. Když kdykoliv přijde finanční úřad sem, vždy dostane informace, které dostat má," říká jednatel Tokár.

Na adrese jeho firmy sídlí nejvíce společností v Česku, navíc jejich počet každoročně přibývá. "Nás neomezuje v podstatě nic. Jen zájem klientů," říká Tokár s tím, že na adrese v Rybné můžou sídlit klidně další tisíce firem.

Zákazníci mu zatím neschází, na rozdíl od pochopení veřejnosti, která ho často vykresluje jako podvodníka a komplice nepoctivých firem. "Tady se miliony v igelitkách nenosí," brání se.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy