Hasiči vyjeli k nehodě v Jaderné elektrárně Temelín. Elektrický zkrat bezpečnost neohrozil

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 12. 2015 18:28
Hasiči zasahovali v pondělí večer u nehody v temelínské jaderné elektrárně. Kouř vycházející z nejaderné části prvního bloku byl podle předběžných zpráv způsoben elektrickým zkratem. Podle mluvčího elektrárny Marka Svitáka to ale neohrozilo ani výkon, ani bezpečnost. Rovněž vyšetřovatel Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje potvrdil, že nešlo o požár.
Jaderná elektrárna Temelín
Jaderná elektrárna Temelín | Foto: Reuters

Temelín - Hasiči z temelínské jaderné elektrárny vyjížděli v pondělí večer k nehodě uvnitř elektrárny. Kouř vycházel z nejaderné části 1. bloku. Příčinou byl podle předběžné zprávy elektrický zkrat. Bezpečnost ani výkon to neohrozilo, řekl ČTK mluvčí elektrárny Marek Sviták.

Kouř vycházel z pomocného zařízení u generátorového vypínače, požár to podle mluvčího nebyl a k ochlazení zařízení stačil pouze minimax.

"Kouře si při pochůzce všiml jeden z pracovníků, který pomocí ručního hasicího přístroje zařízení ochladil. Během několika minut dorazili na místo hasiči elektrárny, kteří už pouze provedli kontrolu pomocí termovize," řekl ČTK Sviták. Že o požár nešlo, potvrdil podle něj i přivolaný vyšetřovatel Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje.

Předběžnou příčinou byl elektrický zkrat v zařízení, které vyvíjí páru pro zvlhčování vzduchu ve sběracím zařízení generátoru. "Do potvrzení příčiny byly z preventivních důvodů odstaveny i zbývající tři parní vyvíječe," doplnil Sviták. Událost je předběžně ohodnocena mimo stupnici INES, tedy bez jakéhokoli vlivu na provoz a jadernou bezpečnost.

O situaci byl ale informován Státní úřad pro jadernou bezpečnost, který v souladu s Protokolem z Melku předal informaci Rakousku. "V souladu s nastavenými pravidly dostalo Rakousko informaci také od nás," uvedl Sviták.

Podle Svitáka byl pondělní případ od roku 2007 teprve pátým podobným výjezd temelínských hasičů v areálu elektrárny. Naposledy byla důvodem technická závada elektrického vysoušeče rukou na toaletě lékařského personálu letos v květnu. Ve všech případech se výjezd hasičů obešel bez zranění a dopadů na provoz a jadernou bezpečnost.

Jaderná elektrárna Temelín zažila v závěru roku dvě klíčové kontroly. Ani jedna nezjistila žádné závažné pochybení, které by souviselo s jejím fungováním. Elektrárna se podrobila kontrole podle nových pravidel Světového sdružení provozovatelů jaderných elektráren (WANO). V pořadí třiatřicátá mezinárodní prověrka v Temelíně byla dosud největší, jakou tato elektrárna absolvovala.

Další expertní skupina energetiků tu kontrolovala dokumentaci ke svarům v návaznosti na situaci v Dukovanech, která také patří společnosti ČEZ. V Temelíně zjistila kontrola některá dílčí pochybení, vedení temelínské elektrárny ale tato pochybení nenutila odstavit bloky.

Při prověrce dokumentace pro vydání nového povolení pro dlouhodobý provoz dukovanské jaderné elektrárny se našly chyby v rentgenových snímcích potrubí, které mají odhalit případné netěsnosti. Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) sdělil, že pochybení byla u snímků z jaderné i nejaderné části elektrárny Dukovany, bezpečnost ale podle předsedkyně SÚJB Dany Drábové přímo ohrožena nebyla. Následovala však kontrola svarů.

Jaderná elektrárna Temelín dosud vyrobila 178 milionů megawatthodin (MWh) elektřiny. Elektrárna je v provozu od 21. prosince 2000 a kryje svojí výrobou více než pětinu české spotřeby. Rekordní pro ni byl rok 2012, kdy vyrobila 15,3 milionu MWh elektřiny. Od začátku roku vyrobily oba bloky 14,07 miliard kilowatthodin elektřiny. Jižní Čechy by s ní vydržely téměř pět let a jihočeským domácnostem by stačila na 13 let.

Česká republika je ohrožena světovým bojem proti emisím oxidu uhličitého. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 59 minutami

V Ostravě vykolejila tramvaj po srážce s autem, dva lidé jsou zranění

Dva lidé v pátek utrpěli zranění při srážce tramvaje a osobního auta v Ostravě. Oba zranění byli v automobilu. Tramvaj po nehodě vykolejila, řekli mluvčí Dopravního podniku Ostrava Karolína Rycková a mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. Policejní mluvčí Soňa Štětínská řekla, že řidič auta zřejmě tramvaji nedal přednost při odbočování. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají svědky, aby se přihlásili. Zraněnými byli osmašedesátiletá žena a sedmačtyřicetiletý muž. "Žena utrpěla lehké zranění hlavy. Muž měl těžší zranění v oblasti zad a podezření na otřes mozku," řekl Humpl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy