Čeští letečtí poradci zahájili působení v Iráku, zůstanou do konce roku 2018

ČTK ČTK
2. 8. 2016 19:24
Od začátku týdne působí v Iráku český vojenský poradní letecký tým. jeho úkolem je radit tamějším vzdušným silám při používání českých bitevníků L-159 Alca v boji proti Islámskému státu. Tým, který je složen z 31 vojáků, zůstane v zemi nejméně do konce roku 2018. O vyslání jednotky již dříve rozhodla vláda i parlament. Přípravný tým do země odletěl na konci června. Vysláním leteckého poradního týmu přispíváme k posílení schopností irácké armády," řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO).
Bitevník L-159 v Čáslavi
Bitevník L-159 v Čáslavi | Foto: Ludvík Hradilek

Bagdád/Praha - V Iráku od pondělí působí český vojenský poradní letecký tým. informoval o tom mluvčí ministerstva obrany Petr Medek. Úkolem expertů je radit iráckým vzdušným silám při používání českých bitevníků L-159 Alca v boji proti takzvanému Islámskému státu. V zemi je 31 českých vojáků. V Iráku chce česká armáda zůstat nejméně do konce roku 2018.

O vyslání jednotky již dříve rozhodla vláda i parlament. Přípravný tým do země odletěl na konci června. "Jeho úkolem byla prvotní příprava zázemí pro působení celého týmu. Příslušníky rekognoskační skupiny posléze v několika rotacích nahradili již samotní členové 1. úkolového uskupení Leteckého poradního týmu Irák," uvedl náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

Ti plnění operačního úkolu převzali v pondělí. Nyní budou cvičit irácké piloty i technický personál. Jádrem jednotky je podle Medka desítka instruktorů, a to hlavně z řad pilotů a příslušníků technického personálu 21. základny taktického letectva Čáslav.

Doplnili ji vojáci z dalších šesti vojenských útvarů. Podle dřívějších informací tým tvoří kromě pilotů a techniků i logistici nebo vojenští policisté, kteří budou dohlížet na bezpečnost vojáků.

"Vysláním leteckého poradního týmu přispíváme k posílení schopností irácké armády. Iráčané naši pomoc velmi oceňují," poznamenal ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Vojáci budou své irácké kolegy školit v používání bitevníků, které si Irák pořídil z Česka. Iráčtí piloti již prošli výcvikem v ČR. Irácká armáda v červnu oznámila, že stroje nasadila k prvním ostrým útokům.

 

Právě se děje

Další zprávy