Lékaři transplantovali první dělohu v Česku. Žena může porodit díky děloze, ve které ji nosila matka

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
Aktualizováno 13. 5. 2016 16:46
Lékaři pražského Institutu klinické a experimentální medicíny a motolské nemocnice chystají jako první na světě studii, která má ověřit možnosti transplantace dělohy od zemřelých dárkyň. Dosud pacientky dostaly orgán hlavně od živých, na světě se uskutečnilo jen 13 zákroků. Česko je šestou zemí na světě, kde lékaři transplantaci udělali. Poprvé ji provedli 30. dubna mezi matkou a dcerou, obě ženy jsou v pořádku.
IKEM a FN Motol zahájili společně první studii na světě kombinující transplantace dělohy od žijících i zemřelých dárkyň. | Video:

Praha - Jana má po unikátní transplantaci šanci porodit vlastní dítě díky děloze, ve které ji před třiceti lety nosila její matka. V pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) lékaři v poslední dubnový den provedli vůbec první transplantaci dělohy v Česku. Celosvětově šlo teprve o jedenáctou transplantaci dělohy od žijící dárkyně.

Operace, na které se podíleli lékaři z IKEM a pražského Motola, je nadějí pro ženy, které se bez dělohy už narodily nebo o ni kvůli zdravotním problémům přišly, případně mají dělohu neumožňující donosit dítě. Transplantací odstartovala první klinická studie na světě, která celkem dvaceti ženám transplantuje dělohu od žijících i zemřelých dárkyň.

"Pro mě je to super možnost, že konečně se svým mužem budu moct mít vlastní miminko," řekla Jana, která se v 16 letech dozvěděla, že se narodila bez dělohy. Když se naskytla možnost zapojit se do studie, Jana ani její matka Marta neváhaly. "Věděla jsem hned, že do toho jdeme," řekla třiapadesátiletá Marta, která šla už šest dní po operaci domů. Její dcera po deseti.

"Ve světle zkušeností s ostatními transplantacemi, včetně malých dětí, mohu konstatovat, že transplantace dělohy je technicky velmi složitá. Děloha má velmi malé, předchozími porody změněné cévy. Hovoříme o tepnách průměru jednoho milimetru a žilách maximálně dva až třikrát větších," popsal přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM Jiří Froněk s tím, že celý zákrok trval s krátkými přestávkami 16 hodin.

Děloha bude od zemřelých dárkyň

U operace byli také švédští lékaři, kteří se podíleli na první světové studii, během níž transplantovali dělohu devíti ženám. Dvě dělohy časem lékaři museli odstranit. Ze sedmi zbývajících pacientek jich ale už pět porodilo zdravé děti.

Švédští lékaři ale pracovali pouze s orgány od žijících dárkyň. V IKEM by polovině z dvacítky žen chtěli transplantovat orgán od zemřelých dárkyň. Do studie je zatím včetně Jany vybráno jen prvních deset žen. Další se tak mohou ještě přihlásit.

Jana se teď v domácím léčení zotavuje po operaci a brzy se začne připravovat na otěhotnění. "Budeme kontrolovat postup hojení, prokrvení dělohy a také léky na potlačení imunity. Část léků postupně vysadíme tak, abychom mohli za devět až dvanáct měsíců přistoupit k umělému oplodnění," vysvětlil zastupující přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky v Motole Roman Chmela.

Froněk zdůraznil, že se transplantovaná děloha po jednom až dvou úspěšných porodech opět odstraní, aby pacientka nemusela doživotně brát léky na potlačení imunitních reakcí. "To znamená, že je to dočasná transplantace ke splnění přání," dodal Froněk.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Facebook, WhatsApp ani Telegram nevydají data uživatelů v Hongkongu

Provozovatelé sociálních či komunikačních sítí Facebook, WhatsApp a Telegram dali najevo, že odmítnou splnit požadavek čínských úřadů, aby jim poskytli data svých uživatelů v Hongkongu. Tyto webové platformy naznačily, že zvažují dopad kontroverzního nového bezpečnostního zákona, který pro autonomní oblast Hongkongu 30. června schválil Peking.

Ostře kritizovaný zákon definuje čtyři trestné činy, u nichž bude uplatňován. Má jít o separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráci s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Právní akt podle kritiků znamená konec principu "jedna země, dva systémy", kterým Čína Hongkongu při převzetí od Británie v roce 1997 zaručila určité svobody a práva. Sporný čínský právní předpis kriminalizuje některá prodemokratická hesla, jako například "Osvoboď Hongkong, revoluce naší doby!", které má podle hongkongské vlády separatistický význam.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ruská ekonomika letos klesne o šest procent, nejvíce od roku 2009

Ruská ekonomika v letošním roce klesne o šest procent, nejvíce od roku 2009. Vyplývá to z odhadu, který dnes zveřejnila Světová banka (SB). Na ekonomický vývoj v zemi má negativní dopady koronavirová pandemie a pokles cen ropy. K růstu by se Rusko mělo vrátit v letech 2021 a 2022.

Zdravotní krize způsobená pandemií nemoci covid-19 zpomalila podnikatelskou aktivitu v zemi, ale také poptávku po ropě, hlavní ruské vývozní komoditě. Míra nezaměstnanosti v Rusku pak prudce vzrostla v reakci na omezení pohybu zavedeném po celé zemi s cílem zabránit šíření covidu, dodala SB.

V příštím roce by měla ruská ekonomika podle nynějších odhadů SB oživit a hrubý domácí produkt (HDP) vykázat růst o 2,7 procenta. V roce 2022 růst ještě zrychlí, a to na 3,1 procenta, očekává SB. Dodala nicméně, že ani při pozitivním výhledu dalšího růstu se HDP v roce 2022 nedostane na úroveň před pandemií.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Vítkovice sestupují z druhé ligy

Fotbalisté Vítkovic v dnešním utkání 28. kola prohráli 1:3 ve Varnsdorfu a jsou prvním sestupujícím z druhé ligy. Slezané mají dvě kola před koncem na příčky zajišťující záchranu nesmazatelnou ztrátu osmi bodů. Domácí naopak opustili sestupové pásmo.

Varnsdorf do důležitého souboje vstoupil velmi rázně a už v deváté minutě vedl 2:0 po brankách Schöna s Ondráčkem. Po přestávce přidal třetí gól Breda a hosté už jen v nastavení snížili. Varnsdorf se tak po šesti kolech dočkal vítězství a přiblížil se záchraně.

Dvě kola před koncem je Varnsdorf s 25 body těsně nad sestupovým pásmem na čtrnácté příčce a od patnáctého Sokolova ho dělí dva body. Poslední Vítkovice jsou se 17 body už bez šance a po čtyřech letech mají namířeno do třetí nejvyšší soutěže MSFL.

Další zprávy