Čeští lékaři transplantovali játra teprve čtyřměsíčnímu kojenci. Při operaci vážil jen 4 kila

Domácí Domácí
26. 6. 2017 10:39
Lékaři v pražském IKEM transplantovali játra historicky nejmladšímu pacientovi. Kvůli nevyvinutým žlučovým cestám museli operovat teprve čtyřměsíčního kojence, který vážil jen čtyři kilogramy. "V současné době, čtvrt roku od zákroku, se operované dítě vyvíjí stejně jako ostatní vrstevníci a nemusí ani držet žádnou speciální dietu," řekl zástupce přednosty Kliniky transplantační chirurgie Libor Janoušek, který tým lékařů vedl.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: IKEM

Praha - Lékařům z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) se povedlo transplantovat játra historicky nejmladšímu pacientovi. Náročnou pětihodinovou operaci podstoupil v polovině dubna teprve čtyřměsíční kojenec, kterému se nevyvinuly žlučové cesty.

Lékaři zvolili takzvanou metodu splitu, tedy rozdělení jater, protože by patrně nebyli schopní pro pacienta zajistit tak malý orgán. Při operaci museli pro nová játra vytvořit zcela nové cévní zásobení.

"Operační výkon proběhl bez komplikací, nicméně byl nesmírně náročný pro anesteziology a chirurgy, protože kojenec byl s váhou 4 kilogramy velmi malý a měl nezralý organismus. Velikosti všech cévních a žlučových struktur jsou u takto malých dětí v řádech milimetrů," popsal zástupce přednosty Kliniky transplantační chirurgie Libor Janoušek, který tým lékařů vedl.

Operatéři proto museli používat lupové brýle i speciální mikroskop.

"V současné době, čtvrt roku od zákroku, se operované dítě vyvíjí stejně jako ostatní vrstevníci a nemusí ani držet žádnou speciální dietu," doplnil Janoušek.

První transplantace v IKEM proběhla před 22 lety, od té doby lékaři provedli už skoro 1500 voperování jater, z toho 113krát byly příjemci děti. Játra jsou v IKEM druhým nejčastěji transplantovaným orgánem.

"Rozlišujeme mezi pacienty, kteří potřebují transplantaci urgentně, protože jejich játra selhala, a mezi pacienty, kteří trpí chronickým onemocněním. Byť se jedná o velmi složitý operační výkon, tak většina pacientů se po zákroku vrátí k zcela běžnému životu," popisuje přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM Jiří Froněk.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Facebook, WhatsApp ani Telegram nevydají data uživatelů v Hongkongu

Provozovatelé sociálních či komunikačních sítí Facebook, WhatsApp a Telegram dali najevo, že odmítnou splnit požadavek čínských úřadů, aby jim poskytli data svých uživatelů v Hongkongu. Tyto webové platformy naznačily, že zvažují dopad kontroverzního nového bezpečnostního zákona, který pro autonomní oblast Hongkongu 30. června schválil Peking.

Ostře kritizovaný zákon definuje čtyři trestné činy, u nichž bude uplatňován. Má jít o separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráci s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Právní akt podle kritiků znamená konec principu "jedna země, dva systémy", kterým Čína Hongkongu při převzetí od Británie v roce 1997 zaručila určité svobody a práva. Sporný čínský právní předpis kriminalizuje některá prodemokratická hesla, jako například "Osvoboď Hongkong, revoluce naší doby!", které má podle hongkongské vlády separatistický význam.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ruská ekonomika letos klesne o šest procent, nejvíce od roku 2009

Ruská ekonomika v letošním roce klesne o šest procent, nejvíce od roku 2009. Vyplývá to z odhadu, který dnes zveřejnila Světová banka (SB). Na ekonomický vývoj v zemi má negativní dopady koronavirová pandemie a pokles cen ropy. K růstu by se Rusko mělo vrátit v letech 2021 a 2022.

Zdravotní krize způsobená pandemií nemoci covid-19 zpomalila podnikatelskou aktivitu v zemi, ale také poptávku po ropě, hlavní ruské vývozní komoditě. Míra nezaměstnanosti v Rusku pak prudce vzrostla v reakci na omezení pohybu zavedeném po celé zemi s cílem zabránit šíření covidu, dodala SB.

V příštím roce by měla ruská ekonomika podle nynějších odhadů SB oživit a hrubý domácí produkt (HDP) vykázat růst o 2,7 procenta. V roce 2022 růst ještě zrychlí, a to na 3,1 procenta, očekává SB. Dodala nicméně, že ani při pozitivním výhledu dalšího růstu se HDP v roce 2022 nedostane na úroveň před pandemií.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Vítkovice sestupují z druhé ligy

Fotbalisté Vítkovic v dnešním utkání 28. kola prohráli 1:3 ve Varnsdorfu a jsou prvním sestupujícím z druhé ligy. Slezané mají dvě kola před koncem na příčky zajišťující záchranu nesmazatelnou ztrátu osmi bodů. Domácí naopak opustili sestupové pásmo.

Varnsdorf do důležitého souboje vstoupil velmi rázně a už v deváté minutě vedl 2:0 po brankách Schöna s Ondráčkem. Po přestávce přidal třetí gól Breda a hosté už jen v nastavení snížili. Varnsdorf se tak po šesti kolech dočkal vítězství a přiblížil se záchraně.

Dvě kola před koncem je Varnsdorf s 25 body těsně nad sestupovým pásmem na čtrnácté příčce a od patnáctého Sokolova ho dělí dva body. Poslední Vítkovice jsou se 17 body už bez šance a po čtyřech letech mají namířeno do třetí nejvyšší soutěže MSFL.

Další zprávy