Dělníci na dálnicích v horkých dnech více odpočívají. Řidiči jim kvůli tomu nadávají

ČTK ČTK
26. 6. 2019 15:59
Dělníci stavební skupiny Eurovia CS, kteří staví a opravují několik částí dálnic v Česku, se kvůli horku přes den více střídají a mají častěji kratší přestávky. Pracují vždy alespoň ve dvojicích, aby se navzájem hlídali, kdyby se některému z nich udělalo špatně. V horku jeden dělník na stavbě spotřebuje v průměru čtyři litry vody, firma pracovníky vodou zásobuje. I přes náročné podmínky se ale dělníci setkávají s tím, že na ně řidiči křičí, proč se prý schovávají ve stínu, sdělila mluvčí Eurovia CS Iveta Štočková.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Karel Toman

I v mimořádných teplotách dnešních dní pracují zaměstnanci Eurovie podle harmonogramů. "Extrémní teploty mají na naše pracovníky na stavbách vliv. Celý den se pohybují v otevřeném prostoru, kde se de facto nemají kam schovat. Pokud se pohybují u pokládky asfaltových směsí, tak zažívají situace, kdy jim slunce nadělí až čtyřicetistupňová vedra a pod nohama mají směs o teplotách kolem 150 stupňů Celsia," řekla Štočková.

Za těchto podmínek se firma snaží využívat pro práci dobu, kdy není takové horko, to znamená brzy ráno či večer. Firma každý rok obnovuje mechanizaci, strojníci tak mají pro horké dny v kabinách klimatizaci.

Extrémní teploty mají vliv i na materiály. Při pokládce asfaltových směsí se musí na silnici déle válcovat, protože pomaleji chladnou. To ale podle mluvčí nemá vliv na postup prací. S vedry souvisí i sucho, na mnoha stavbách musí firma často zkrápět povrchy, aby se tolik neprášilo.

"Bohužel, v těchto náročných dnech, kdy naši lidé pracují za provozu, se často stává, že okolní řidiči nejenže nedodržují stanovené rychlosti, ale pokřikují na naše zaměstnance, že pracují málo a pomalu a proč se schovávají ve stínu. To je bohužel další faktor, který nám poslední dny neulehčuje," uvedla Štočková.

 

Právě se děje

Další zprávy