V Hluboké nad Vltavou se lidé loučili s vojákem Benešem, který zahynul v Afghánistánu

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 8. 2018 13:28
Kromě Beneše v Afghánistánu zahynuli při útoku sebevražedného atentátníka Martin Marcin a Patrik Štěpánek.
Kamil Beneš.
Kamil Beneš. | Foto: ČTK

Hluboká nad Vltavou (Českobudějovicko) - Přeletem letadel a zádušní mší začalo v Hluboké nad Vltavou poslední rozloučení s vojákem Kamilem Benešem, který zahynul v Afghánistánu při útoku sebevražedného atentátníka.

Poslední rozloučení se konalo s vojenskými poctami, obřad začal přeletem letadel a zádušní mší v kostele v Hluboké nad Vltavou. Beneš byl jedním z trojice českých vojáků, kteří zahynuli u Bagrámu při atentátu 5. srpna.

Mši odsloužil světící biskup českobudějovický Pavel Posád. "Každé loučení s milovaným člověkem je vždy těžké a bolestné. O to bolestnější je loučení v okamžiku smrti. Ježíš Kristus říká v evangeliu, že nikdo nemá větší lásku než ten, kdo položí svůj život za druhé. A láska je silnější než smrt. Láska přemáhá smrt," uvedl Posád.

Rakev s ostatky byla poté v průvodu stovek lidí včetně mnoha vojáků přenesena na místní hřbitov, kde byla uložena do rodinného hrobu.

Pohřbu se zúčastnil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) a náčelník generálního štábu Aleš Opata. Dorazil také starosta Hluboké nad Vltavou a senátor Tomáš Jirsa (ODS). "Bylo to důstojné rozloučení, všichni ho tu měli rádi," řekl dojatý Jirsa novinářům po mši. V 10:00 se na Benešovu počest na pět minut rozezněly i čtyři zvony z českobudějovické Černé věže.

Smutečního obřadu v Hluboké nad Vltavou se účastnila řada Benešových kamarádů. Jedním z nich byl Filip Dolný, který se s padlým vojákem znal od dětských let a seděli spolu v lavici ve škole. O tragédii se dozvěděl od kamaráda. "Volal mi to. Nemohl jsem tomu věřit, tak jsem si to začal vyhledávat na internetu. Totálně mě to odrovnalo, toho kluka znám odjakživa. Je mi to hrozně líto," řekl po pohřbu.

Kromě Beneše v Afghánistánu zahynuli Martin Marcin a Patrik Štěpánek. Všichni sloužili u mechanizovaného praporu v Táboře. Marcinův pohřeb se uskutečnil v úterý v Chomutově, Štěpánek bude pohřben v pátek v Plzni. Prezident Miloš Zeman všechny tři vojáky 28. října in memoriam vyznamená medailí Za hrdinství.

Sledujte záznam na DVTV. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 42 minutami

Indie nakoupí od Američanů zbraně za tři miliardy dolarů, oznámil Trump

Indie nakoupí od USA obranné prostředky za tři miliardy dolarů (69,6 miliardy korun). Po jednání s indickým premiérem Narédrou Módím to řekl v Dillí americký prezident Donald Trump, který končí svou návštěvu Indie. Cestu označil za "nezapomenutelnou a mimořádnou".

Na vystoupení před novináři Trump vyjmenoval úspěšné příklady americko-indické spolupráce. Patří k nim zbrojní dohoda, která předpokládá, že Indie nakoupí obranné systémy za tři miliardy dolarů. Mělo by jít o bezpilotní letouny, vrtulníky i raketové systémy. Prezident také řekl, že dal souhlas k vytvoření společné skupiny pro boj proti drogám.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Tvůrci filmu Mission: Impossible 7 kvůli koronaviru přerušili natáčení v Itálii

Natáčení nejnovějšího dílu akční ságy Mission: Impossible s Tomem Cruisem bylo v Itálii přerušené kvůli nárůstu lidí nakažených koronavirem. Napsala to agentura AFP s odvoláním na oborový server The Wrap. Podle něj měl štáb tři týdny točit v Benátkách. "Kvůli přemíře opatrnosti, starosti o členy produkce a kvůli snaze benátských úřadů zamezit srocování davu měníme původní plán," potvrdil mluvčí společnosti Paramount, která snímek vyrábí. Podle ní herec Tom Cruise ještě do Benátek nedorazil a zbytek štábu se již bezpečně vrátil domů. Sedmý díl Mission: Impossible do českých kin přijde 22. července 2021.

Zdroj: AFP
Další zprávy