Obezita u nejmenších? Nejvíce trápí irské děti, tvrdí WHO

ČTK ČTK
11. 5. 2015 15:31
S obézními dětmi se také potýká Albánie, Gruzie, Bulharsko a Španělsko. V Česku jich je podle studie 5,5 procenta.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: YouTube

Praha - Nejvíce obézních dětí do pěti let je v Irsku, kde jich nadváhou trpí 27 procent. Hned poté následuje Británie s 23 procenty tlustých dětí. České děti jsou na tom o poznání lépe, obezitou u nás trpí 5,5 procenta nejmenších.

S obézními dětmi se také potýká Albánie, Gruzie, Bulharsko a Španělsko, kde obezitou trpí okolo pětiny nejmenších dětí.

Uvedl to na semináři navazujícím na pražský 22. Evropský obezitologický kongres hlavní projektový manažer pro výživu, fyzickou aktivitu a obezitu pro evropský region Světové zdravotnické organizace (WHO) Joao Breda.

Nejnižším počtem dětí s nadváhou a obezitou se mohou pochlubit Kazachstán (do jednoho procenta), Česko (5,5 procenta), Belgie (sedm procent) a Švédsko (osm procent).

Výživa v prvních letech souvisí s pozdějším zdravím

"Data jsou klíčová pro rozvoj cílených akcí a monitorování pokroku v potlačování obezity. Je potvrzeno, že včasná intervence před pátým rokem věku je nezbytná, pokud nárůst nadváhy a obezity u dětí se má zastavit," řekl Breda.

V zemích s nízkým výskytem nadváhy a obezity u malých dětí hraje významnou roli kojení a dobrá informovanost matek o zásadách výživy a fyzické aktivitě v raném věku.

V zemích s vysokým výskytem nadváhy a obezity u dětí, která přetrvává u většiny až do dospělosti, jsou silné důkazy o tom, že kila navíc u dětí souvisejí s kily navíc u jejich matek.

Nejnovější výzkumy podle zprávy WHO také spojují výživu dětí v prvních letech života s jejich pozdějším zdravím.

Potvrzují to i česká data - normální váhu má v dospělosti jen 22 procent z těch, kteří měli v dětství kila navíc, zatímco 78 procent si nadbytečná kila nese i do dospělosti. S tím se pojí vyšší riziko cukrovky, infarktu či rakoviny.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Sokolovská uhelná jde do útlumu, stovky lidí přijdou o práci

Těžební firma Sokolovská uhelná a.s. (SUAS) začne s postupným útlumem a v příštích dvou letech by z ní měla odejít až tisícovka zaměstnanců. Důvodem je tlak na omezení těžby a zpracování uhlí a související ceny emisních povolenek. Nyní firma zaměstnává asi 3000 lidí, dalších téměř 700 pracuje v dceřiných firmách. Potvrdil to předseda dozorčí rady společnosti a hlavní majitel Sokolovské uhelné František Štěpánek. Kraj chce s úřadem práce zajistit rekvalifikace nebo kontaktní místo pro zaměstnance, kteří u SUAS skončí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy