Tisk bankovek a dokladů se přesune z Prahy do Drahelčic, město se dočká obchvatu

ČTK ČTK
22. 5. 2019 13:49
V Drahelčicích u Prahy má v roce 2027 začít fungovat Státní tiskárna cenin. Měla by nahradit pražské provozy a nadále vyrábět bankovky, ale především doklady jako občanské průkazy či cestovní pasy. Práci zde najde kolem 150 lidí. K provozu povede obchvat Rudné a Drahelčic, který v roce 2022 začne budovat Středočeský kraj.
Foto: iStock

Tiskárna má vzniknout na státních pozemcích, zastavěno by mělo být přes dvacet tisíc čtverečních metrů. Provoz v Praze je už nevyhovující a také podle ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) nestačí kapacita.

Podnik v Drahelčicích převezme výrobu tří pražských závodů. "Plánujeme, že kompletně sloučíme všechny tři závody do jednoho z důvodu jak ekonomického, tak z důvodu bezpečnostního rizika a dalších věcí," uvedl generální ředitel Státní tiskárny cenin Tomáš Hebelka.

Přesný rozpočet pro investici podle něj zatím není hotový, podle předpokladů ale bude mít hodnotu kolem jedné miliardy korun.

Podle starostky Drahelčic Petry Duraňové obec vítá především vybudování obchvatu. V plánu je i posílení hromadné dopravy a stavba cyklostezky. "Obec bude mít také zvýšené daňové příjmy," dodala Duraňová.

Stavba obchvatu bude stát 65 milionů korun. "Bude to silnice druhé třídy a měla by potom přímo umožnit nájezd na dálnici," doplnila středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

 

Právě se děje

před 20 minutami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP). Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
Další zprávy