Tisk bankovek a dokladů se přesune z Prahy do Drahelčic, město se dočká obchvatu

ČTK ČTK
22. 5. 2019 13:49
V Drahelčicích u Prahy má v roce 2027 začít fungovat Státní tiskárna cenin. Měla by nahradit pražské provozy a nadále vyrábět bankovky, ale především doklady jako občanské průkazy či cestovní pasy. Práci zde najde kolem 150 lidí. K provozu povede obchvat Rudné a Drahelčic, který v roce 2022 začne budovat Středočeský kraj.
Foto: iStock

Tiskárna má vzniknout na státních pozemcích, zastavěno by mělo být přes dvacet tisíc čtverečních metrů. Provoz v Praze je už nevyhovující a také podle ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) nestačí kapacita.

Podnik v Drahelčicích převezme výrobu tří pražských závodů. "Plánujeme, že kompletně sloučíme všechny tři závody do jednoho z důvodu jak ekonomického, tak z důvodu bezpečnostního rizika a dalších věcí," uvedl generální ředitel Státní tiskárny cenin Tomáš Hebelka.

Přesný rozpočet pro investici podle něj zatím není hotový, podle předpokladů ale bude mít hodnotu kolem jedné miliardy korun.

Podle starostky Drahelčic Petry Duraňové obec vítá především vybudování obchvatu. V plánu je i posílení hromadné dopravy a stavba cyklostezky. "Obec bude mít také zvýšené daňové příjmy," dodala Duraňová.

Stavba obchvatu bude stát 65 milionů korun. "Bude to silnice druhé třídy a měla by potom přímo umožnit nájezd na dálnici," doplnila středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

 

Právě se děje

před 32 minutami

Česko se ohradilo proti rozšiřování těžby v polském dolu Turów

České ministerstvo životního prostředí v pátek vydalo nesouhlasné stanovisko k rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Stanovisko vydalo ve spolupráci s Libereckým krajem a Českou geologickou službou. Ministerstvo to oznámilo v tiskové zprávě. V případě, že by se polská strana rozhodla i přesto těžbu rozšířit, Česko požaduje například finanční kompenzace případných škod nebo vznik těsnící stěny bránící odtékání podzemních vod.

"Stanovisko za Českou republiku je nesouhlasné. Doplněny jsou ale také podmínky, vytvořené ve spolupráci s geology, krajem, obcemi i odbornou veřejností, a Libereckým krajem odsouhlasené, které jsou pro nás absolutně nepřekročitelné, kdyby se Polsko rozhodlo i přes náš nesouhlas v těžbě na Turowě pokračovat," oznámil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy