Tisk bankovek a dokladů se přesune z Prahy do Drahelčic, město se dočká obchvatu

ČTK ČTK
22. 5. 2019 13:49
V Drahelčicích u Prahy má v roce 2027 začít fungovat Státní tiskárna cenin. Měla by nahradit pražské provozy a nadále vyrábět bankovky, ale především doklady jako občanské průkazy či cestovní pasy. Práci zde najde kolem 150 lidí. K provozu povede obchvat Rudné a Drahelčic, který v roce 2022 začne budovat Středočeský kraj.
Foto: iStock

Tiskárna má vzniknout na státních pozemcích, zastavěno by mělo být přes dvacet tisíc čtverečních metrů. Provoz v Praze je už nevyhovující a také podle ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) nestačí kapacita.

Podnik v Drahelčicích převezme výrobu tří pražských závodů. "Plánujeme, že kompletně sloučíme všechny tři závody do jednoho z důvodu jak ekonomického, tak z důvodu bezpečnostního rizika a dalších věcí," uvedl generální ředitel Státní tiskárny cenin Tomáš Hebelka.

Přesný rozpočet pro investici podle něj zatím není hotový, podle předpokladů ale bude mít hodnotu kolem jedné miliardy korun.

Podle starostky Drahelčic Petry Duraňové obec vítá především vybudování obchvatu. V plánu je i posílení hromadné dopravy a stavba cyklostezky. "Obec bude mít také zvýšené daňové příjmy," dodala Duraňová.

Stavba obchvatu bude stát 65 milionů korun. "Bude to silnice druhé třídy a měla by potom přímo umožnit nájezd na dálnici," doplnila středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

 

Právě se děje

před 50 minutami

Rusko otestovalo start hyperzvukové střely Cirkon poprvé z vojenského plavidla

Rusko úspěšně vyzkoušelo nejnovější hyperzvukovou střelu Cirkon (Zirkon), která byla poprvé odpálena z vojenského plavidla. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na nejmenované vojenské zdroje. Test se odehrál už v minulém měsíci.

Raketa Cirkon dosahuje podle starších výroků prezidenta Vladimira Putina devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu až 1000 kilometrů může zasahovat námořní i pozemní cíle.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lídrem STAN pro podzimní krajské volby bude v Plzeňském kraji regionální předseda hnutí a současný hejtmanův náměstek pro dopravu Pavel Čížek

O tom, že Čížek povede kandidátku, hovořilo hnutí už loni, ve čtvrtek pozici stvrdil jeho regionální sněm. Řekl to pro ČTK krajský manažer Václav Cinádr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy