V ČSSD po mně chtějí razantnější střet s Babišem, říká premiér Sobotka

Václav Dolejší
27. 10. 2015 5:30
Před dvěma roky svedly volební výsledky dohromady šéfy ČSSD Bohuslava Sobotku a hnutí ANO Andreje Babiše. První nesnáší konflikty, druhý je impulsivní. Jen se sebezapřením a vzájemným pohrdáním společně vládnou ve funkcích premiéra a ministra financí. "Věc, s níž já se nesmířím, je jeho komunikace směrem k některým poslancům, včetně koaličních,“ popisuje vynucené soužití premiér Sobotka v rozhovoru pro Aktuálně.cz a Hospodářské noviny.
Bohuslav Sobotka.
Bohuslav Sobotka. | Foto: Vojtěch Marek

Už při sestavování vlády jste sám mluvil o střetu dvou světů - tradiční ČSSD v čele s kariérním politikem proti novému hnutí v čele s miliardářem. Jak vám to po dvou letech společně funguje?

Myslím, že se to nepochybně projevuje - například v Poslanecké sněmovně, když zápasíme s opozicí. Naštěstí sociální demokracie tady má několik zkušených poslanců, kteří jsou schopni provést vládní koalici zákrutami projednávání zákonů. Zkušenost ČSSD napomáhá tomu, aby se koalice udržela pohromadě, abychom nedělali zbytečné chyby. Andrej Babiš se zatím pořád ještě hodně učí. A úplně mu k tomu nepomáhá třeba jeho personální politika na ministerstvu financí, kde došlo skutečně k radikální výměně úředníků. To poněkud zvyšuje pravděpodobnost, že může dojít k nějakým poruchám ve fungování ministerstva.

Zpočátku jste říkal, že na Babišovi pozitivně vnímáte jeho otevřenost, přímočarost, schopnost říci věci na rovinu. Líbí se vám to i dnes?

Naše koalice funguje lépe, než to předváděla Nečasova vláda. Máme méně personálních změn, méně koaličních hádek, méně koaličních krizí. Nedostali jsme se do stavu, kdy bychom spolu nebyli schopni mluvit nebo najít kompromis, kdy by hrozil rozpad koalice. To je v České republice docela unikum.

Na druhou stranu, náš koaliční partner je komplikovaný v tom, že Andrej Babiš se občas chová jako chytrá horákyně. To znamená, snaží se být současně ve vládě i v opozici. A to vždycky úplně nejde. Vyvolává to odlišnosti a nedorozumění. Věc, s níž já se nesmířím, je jeho komunikace směrem k některým poslancům, včetně koaličních poslanců. Veřejné napadání, snahy o nějaké dehonestace, to je něco, co podle mého názoru do slušné politiky nepatří.

Mluvíte s ním o tom, vytýkáte mu to?

Mluvím, ale víte, ono je to docela obtížné – my tady nejsme od toho, abychom vychovávali Andreje Babiše. Jsme tu proto, abychom udělali to, co vláda slíbila. Jsem rád, že navzdory výstřelkům a slovním přestřelkám hlasujeme společně a většina dohod byla dodržena. Podstata funguje, ale dojem, který vláda budí, by mohl být lepší. Ale prostě narážíme na určité odlišnosti a touhu ANO nespojovat se úplně se všemi rozhodnutími vlády. Zejména tam, kde by to pro hnutí mohlo znamenat snížení popularity.

Střet zájmů je největší problém

Babiše jste chtěl původně jen jako vicepremiéra, protože jste se bál, že jako ministr financí může zneužít daňová řízení ve prospěch svých firem nebo třeba proti konkurenci. Potvrdily se tyto vaše obavy?

Já to podezření nemám. Nicméně jeho střet zájmů představuje asi jeden z největších problémů, který s sebou sociální demokracie táhne. Je to věčné dilema. Vedeme debatu, jestli je pro nás důležitější, abychom prosadili náš program s Andrejem Babišem, nebo důsledně trvali na vyřešení střetu zájmů Andreje Babiše. Ale nemám žádné poznatky za dobu fungování vlády, že by Andrej Babiš funkci zneužíval ve prospěch svého privátního byznysu.

Vy jste úplně rozdílné povahy, rozumíte si vůbec?

Oba pocházíme z rozdílných sociálních vrstev. Já pocházím z dělnické rodiny, která se ani za minulého režimu neměla bůhvíjak. Andrej Babiš prostě pochází z rodiny, která za minulého režimu byla privilegovaná, a už v těch horních vrstvách zůstal. Pocházíme z jiných sociálních vrstev, máme jinou zkušenost během svého života. Andrej Babiš také patří k jiné generaci, která už aktivně začala dělat kariéru před rokem 1989. Jsou to rozdílné přístupy, rozdílná výchova, rozdílný původ.

Vadí vám například, že ministr financí často používá sprostých slov, vytýkáte mu to?

V takových situacích, kdy se Andrej Babiš začíná chovat, jako by řídil schůzi Agrofertu, je samozřejmě potřeba zasáhnout. Sociální demokracie i lidovci se snaží, abychom se vrátili k jednání koaličních stran. To je věc, kterou si musíme permanentně vynucovat. Odpovědnost je velká, být ve vládě není nic jednoduchého. Každý k tomu musíme přistupovat s jistou mírou velkorysosti, tolerance, zkušenosti. Já si nemyslím, že by Andrej Babiš apriori nechtěl vést věcnou komunikaci.

"Snažím se o odstup"

Vy někdy působíte, že potlačujete lidské emoce, když třeba Babiš útočí na ČSSD. Vadí to kolegům v sociální demokracii?

Po tom, co jsme zažili s minulými koaličními vládami, bych nerad, aby se ta negativní zkušenost opakovala. Proto se snažím o nadhled, odstup, chladnou hlavu. Vyžaduje to poměrně velkou trpělivost, na druhou stranu se mi to poměrně obtížně vysvětluje v sociální demokracii. Řada našich členů i voličů by uvítala razantnější střet s Andrej Babišem, například v situaci, kdy bezdůvodně obviní našeho poslance Šincla, že je zlobovaný hazardem nebo pojišťovnami. Jako předseda vlády mám odpovědnost, aby vláda držela pohromadě. Je to součást profesionálního výkonu premiéra.

Sociální demokracie se na sjezdu rovněž usnesla, že demokratický systém Česka se nesmí stát předmětem manipulace ze strany bohatých oligarchů, vlastnících a kontrolujících současně firmy, média i politická uskupení. Co jste v tom už udělali?

Předložili zákony o volebních kampaních a politických stranách. V nich jsou vytvořeny bariéry, aby nebylo tak jednoduché koupit si politickou stranu. Nebo přeskočit z byznysu do politiky. A ministerstvo kultury má připravit zákon, který by lépe reguloval otázku vlastnictví na mediální scéně. Nicméně zákony se oligarchizaci úplně zabránit nedá. Jediná šance je, že zůstaneme standardní demokracií, kde o důvěru občanů soupeří programově vymezené politické strany, nikoliv zájmově komerční konglomeráty. Bude záležet hodně na tom, jak klasické politické strany včetně ČSSD, lidovců, ODS nebo TOP 09 ustojí současnou situaci. Každý si neseme nějakou míru historické zátěže.

Myslíte, že chce Andrej Babiš časem shodit vládu a vyvolat předčasné volby?

Někdy mám pocit, že by Andrej Babiš rád z vlády odešel, aby se zbavil toho břemena odpovědnosti. Ono to také není jednoduché ani na ministerstvu financí. Koneckonců sám čelí řadě útoků, možná by pro něj bylo jednodušší, kdyby byl v opozici a kdyby do krajských voleb startoval z opozičních lavic. Na druhou stranou myslím, že takovým postojem by zklamal hodně voličů ANO, kteří očekávali, že Babiš půjde do exekutivy a bude se reálně snažit věci měnit. Pokud by podlehl pokušení usnadnit si život a zbavit se odpovědnosti, tak to pro něj automaticky nemusí znamenat politický profit a zisk voličských hlasů.

 

Právě se děje

Další zprávy