V Česku začala lyžařská sezona. Stovky lidí vyrazily na svahy i po běžeckých trasách

V Česku začala lyžařská sezona. Stovky lidí vyrazily na svahy i po běžeckých trasách
Na Černé hoře u Janských Lázní začala  již 3. prosince 2021 jako na prvním místě v Krkonoších lyžařská sezona.
Cedule na Černé hoře vyzývá lyžaře k dodržování protiepidemických opatření.
Sjezdovka na Klínovci se v sobotu zaplnila lyžaři, jimž loňská sezona kvůli lockdownu skončila krátce po zahájení.
Fronta na Klínovci: doslova "hlava na hlavě".
Foto: ČTK
ČTK Clara Zanga Zuzana Hronová ČTK, Clara Zanga, Zuzana Hronová
5. 12. 2021 16:36
Ve východních Čechách o víkendu lyžovaly na otevřených sjezdovkách stovky lidí. Desítky návštěvníků přilákal také skiareál Lipno, který nabídl první lyžování v nové sezoně. První vleky se pro příznivce sjezdového lyžování rozjedou od středy také v Jeseníkách. Na své si přišli běžkaři, pro které rolbaři upravili první kilometry tras.

V pátek zahájil sezonu jako první ve východních Čechách na Černé hoře v Janských Lázních krkonošský SkiResort Černá hora - Pec a v sobotu se přidaly některé další areály včetně největšího zimního střediska v Pardubickém kraji, v Dolní Moravě na Orlickoústecku. V neděli přibyla sjezdovka Hofmanky.

Od pondělka budou mít příznivci sjezdového lyžování k dispozici kabinkovou lanovku a vlek Anděl a ve SkiResortu bude otevřeno zhruba šest kilometrů sjezdovek. Nabídka pro lyžaře se bude dál rozšiřovat, od pátku 10. prosince by se mělo začít lyžovat i v areálu v Peci pod Sněžkou.

"První prodloužený lyžařský víkend panovaly na Černé hoře skvělé podmínky zhruba s půl metrem sněhu na sjezdovkách. Ve SkiResortu lyžovalo zhruba 2000 lidí, další zhruba tisícovka byli pěší a návštěvníci běžeckých tras," řekla dnes ČTK mluvčí střediska Zina Plchová.

Na Lipně otevřela nová sjezdovka

První lyžování nabídl také skiareál Lipno, který otevřel novou sjezdovku Lipenská. Na svah dorazily desítky lidí. Kolem stovky lyžařů v neděli zamířilo také do skiareálu Kvilda. Provozovatelé středisek kontrolovali očkování nebo prodělaní covidu-19, problémy prý nebyly. Na svahu leželo 30 až 50 centimetrů sněhu, hlavně technického, řekla ČTK mluvčí lipenského střediska Olga Kneiflová. Desítky lidí se vydaly na běžky na šumavském Zadově. 

"První den provozu je radostný. Radostní jsou naši lidé, že mohou být v práci a nebudou muset řešit existenční otázky jako vloni, kdy jsme to společně zvládli, ale pro všechny to bylo hrozně náročné. Radostné je to pro všechny, kteří si to přijeli užít, lyžařů je tady už kolem padesátky," řekl generální ředitel areálu Matěj Kratochvíl. "Žádné fronty. Asi se nedalo čekat, že tady bude narváno, ale zájem lidí je patrný a všichni si užívají, že po dvou letech mohou konečně vyrazit zpátky na lyže a nemusí jenom bobovat a skialpovat," doplnil.

Jeseníky přivítaly běžkaře, vlek se rozjede ve středu 

Do Jeseníků zamířili především běžkaři. K dispozici měli první strojově upravené trasy, vydat se mohli například z Ovčárny na Švýcárnu, do okolí Paprsku či Červenohorského sedla. Ve středu se rozjede také první vlek v Karlově, den nato se přidá středisko v Branné. 

V Jeseníkách stále platí v lavinových katastrech první lavinový stupeň. "Leží tady do půl metru sněhu, víkend byl trochu zachmuřený, byly i mlhy a foukal silný vítr. Návštěvnost byla v sobotu poměrně slušná, dnes už byla menší. Běžkařů na začátek sezony bylo v sobotu poměrně dost, dnes je to tak poloviční návštěvnost," řekl dispečer jesenické horské služby Jiří Hejtmánek. Doplnil, že v noci na dnešek napadlo ještě zhruba pět centimetrů sněhu.

Monínec na Příbramsku otevřel už v listopadu

Příznivci zimních sportů vyrazili také do areálu Monínec na Příbramsku. Lyžaři tam měli k dispozici půlmetrovou vrstvu sněhu, většinou umělého. Zatím je možné jezdit jen v horní části sjezdovky, před Vánoci by se ale již měla otevřít celá. "Návštěvnost byla moc pěkná, každý den přijelo 300 až 400 lidí," řekl výkonný ředitel areálu Jaroslav Krejčí. 

Středisko v letošní sezoně poprvé otevřelo už 19. listopadu, zasněžování zpočátku zajišťuje technologie na výrobu sněhu i při teplotách nad nulou, kterou je areál vybavený už šest let. I letos se areál v zimní sezoně zaměřuje hlavně na rodiny s dětmi, jimž nabízí lyžařskou školu a dětskou hernu, kde se mohou po výuce zabavit.

Podnikání v turistickém ruchu výrazně poznamenala v minulé zimní sezoně omezení v souvislosti s šířením koronavirové infekce. Kvůli vládním opatřením zůstaly hotely, lyžařská střediska a další služby v zemi většinu uplynulé zimní sezony zavřené.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Fiala: Vláda projedná rozpočet v první polovině února, platit má od dubna

Vláda chce projednat návrh letošního státního rozpočtu v první polovině února a následně bude připravena ho předložit ke schválení sněmovně. Stále platí cíl vlády, že nový rozpočet má začít platit nejpozději od 1. dubna. Při čtvrtečních sněmovních interpelacích to v odpovědi na dotaz bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) řekl premiér Petr Fiala (ODS). O dubnovém datu účinnosti nového rozpočtu hovořil již dříve ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Nová pětikoaliční vláda chce ve svém rozpočtu proti předchozímu návrhu bývalé vlády snížit výdaje o 80 miliard korun. Schillerová se premiéra ptala mimo jiné na dopady rozpočtového provizoria, v němž nyní český stát hospodaří, a zda ví, které platby z rozpočtu jsou nyní omezené

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Agrární komora a Zemědělský svaz vyhlásily kvůli dotacím protestní pohotovost a založily krizový štáb

Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR vyhlásily po dnešním jednání s ministrem zemědělství Zdeňkem Nekulou (KDU-ČSL) protestní pohotovost a založily krizový štáb obou organizací. Sdružení to oznámila ve společné tiskové zprávě. Důvodem jsou podle nich změny v návrhu pravidel vyplácení zemědělských dotací v Česku pro roky 2023 až 2027.

Organizace od začátku roku společně několikrát protesty kvůli této problematice už organizovaly. A to jak před úřadem vlády, tak i protestní jízdou zemědělské techniky nebo zapalováním stohů slámy. Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal dnes uvedl, že ministerstvo se zástupci hlavních zemědělských organizací o zásadních změnách dokumentu začalo jednat až nyní, na konci ledna.

To vidí Doležal jako problém, jelikož Strategický plán Společné zemědělské politiky (SP SZP) pro roky 2023 až 2027 měl být Evropské komisi (EK) zaslán nejpozději k 1. lednu letošního roku a současná verze má být ministerstvem poslána v náhradním termínu do konce ledna. EK má následně tříměsíční lhůtu na připomínky.

"Úřad vzhledem k časovému tlaku pouze představil své plány, ale už nepřizval Agrární komoru ČR a Zemědělský svaz ČR k rozhodování o tomto klíčovém dokumentu, který určuje přerozdělení dotačních podpor pro zemědělce na několik let," uvedl Doležal. Vláda podle něj nebere ohledy na dopady změn, kterými jsou podle těchto sdružení hrozící zdražení potravin pro obyvatele, méně pestrá česká krajina a potenciální arbitráže a soudní spory kvůli ušlým ziskům a zmařeným investicím zemědělců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy