V Česku vzniká nová elitní škola. Naučí evropanství

Tereza Šídlová
9. 9. 2012 7:12
Ministerstvo školství kvůli zaměstnancům Galilea zřídí vícejazyčnou Evropskou školu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - České ministerstvo školství hodlá zřídit novou elitní školu, která má dát dětem nejen dobré vzdělání, ale také probudit jejich evropanství. Evropu má škola přímo v názvu a její součástí je nejen výuka v klíčových jazycích Unie, ale i tzv. Evropská hodina.

Vznik školy souvisí s přestěhováním centrály evropského navigačního systému Galileo do Prahy, která začala v české metropoli fungovat v právě uplynulém týdnu.

„Ministerstvo školství usiluje o zřízení Evropské školy typu II v Praze, tzn. školy, která bude poskytovat vzdělání nejen dětem pracovníků instituce EU, ale i dětem ostatních osob, které by však školné hradily v plné výši," sdělil Akuálně.cz mluvčí resortu Radek Melichar.

V Praze jako ve Štrasburku

S Galileem poprvé přišli do Prahy ve větším počtu unijní úředníci. Celkem má Galileo zatím necelou padesátku zaměstnanců, asi deset z nich jsou Češi. Většinu tak tvoří zástupci dalších evropských národů, mezi nimi nechybí Italové, Briti či Španělé.

Jejich děti zatím chodí do pražských prestižních vícejazyčných škol. České ministerstvo školství totiž odhaduje dobu, kterou bude potřeba pro získání akreditace pro zřízení Evropské školy, na dva až tři roky.

„Proces zřizování Evropských škol se řídí Úmluvou o statutu Evropských škol. Ministerstvo v současné době analyzuje relevantní právní akty s cílem zajistit kompatibilitu procesu s právním řádem ČR a za účelem vyjasnění všech otázek, včetně finančních," popsal současné kroky ministerstva školství mluvčí Melichar.

V celé evropské sedmadvacítce je takových vzdělávacích institucí patnáct. Typ školy, jaký má vzniknout v Česku, funguje například v sídle Evropského parlamentu ve francouzském Štrasburku.

"Vzdělávané bok po boku, nesužované od dětského věku předsudky, obeznámené se vším, co je skvělé a užitečné v různých kulturách, ponesou si v sobě, že patří k sobě," stojí podle brožury unijního úřadu pro tyto instituce vytesáno v základním kameni každé z Evropských škol.

Hodiny evropanství

Kromě výuky až ve třech jazycích má euroškola například nabízet už od základní úrovně i "evropanství" neboli takzvanou Evropskou hodinu, během níž se dávají dohromady děti ze všech sekcí školy a "věnují se kulturním, herním a uměleckým aktivitám".

Nový způsob vzdělávání bude přitom otevřen nejen potomkům zahraničních zaměstnanců agentury GSA, ale i českým dětem.
Evropské školy začaly vznikat v 50. letech minulého století, když se začala prohlubovat evropská integrace.

Pokrývají vzdělání od školky až k maturitě, ovšem podle systému fungujícího spíš na západ od českých hranic.

Její absolventi získávají "European Baccalaureate", který umožňuje vstup na všechny univerzity v zemích EU.

Češi za své

Sídlo Galilea.
Sídlo Galilea. | Foto: Vojtěch Marek

Aby v Česku prestižní škola mohla vzniknout, bude potřeba souhlasu mnoha institucí.

„Záměr zřídit novou Evropskou školu musí schválit Nejvyšší rada Evropských škol složená ze zástupců každého členského státu Evropských společenství včetně Evropské komise, zástupců učitelů i rodičů žáků Evropských škol, které se předkládá k posouzení již konkrétní návrh," dodal Melichar.

Škola by byla otevřená i pro české děti, tedy i ty, jejichž rodiče nepracují v Galileu. Na rozdíl od nich by ale musely platit školné, za zaměstnance EU náklady na vzdělání v těchto školách platí Evropská komise.

Hlavním úkolem centrály GSA je koordinace vzniku evropského vesmírného programu Galileo, který má být ekvivalentem známého amerického navigačního systému GPS (Global Positioning System).

Proti GPS má být evropský systém daleko přesnější. Zatímco u GPS je odchylka řádově v metrech až desítkách metrů, u Galilea jsou to desítky centimetrů. Vedle dopravy by měl nabídnout služby i pro zdravotnictví, zemědělství, rybolov, civilní obranu a další obory.

 

Právě se děje

Další zprávy