V Česku už mrzne. I přes den bylo pod nulou

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
12. 12. 2009 18:30
Řidiče k opatrnosti vyzývají silničáři na jihu a východě Čech
I na Pláních ve Špindlerově mlýně se v noci dočkali sněhu
I na Pláních ve Špindlerově mlýně se v noci dočkali sněhu | Foto: spmlyn.com

Brno - Několik dní trvající ochlazování konečně přineslo do Česka zimu a podle předpovědí meteorologů bude mrznout až do Vánoc.

Hory a pohoří zavál bílý poprašek, v nižších místech už ale takovou radost sněhová nadílka nepřinesla.

Už dnes přes den hlásí mnoho meteorologických stanic teploty pod nulou i přes den. Bylo to zejména na východě republiky či v českých horách.

Například ve tři odpoledne bylo více než minus čtyři stupně v Červené u Libavé, v Polomi či v Peci pod Sněžkou. Například v Plzni se teplota držela těsně nad bodem mrazu - bylo 0,5  °C.

Komplikace v nejbližších dnech musí očekávat především řidiči, kteří se budou denně potýkat s námrazou na silnicích.

Celý příští týden budou zemi sužovat mrazy, teploty se totiž mají delší dobu udržet pod nulou. Meteorologové na příští týden předpovídají hodnoty pravidelně atakující hranici -10 °C.

Zima zatím provoz nekomplikuje

Sníh, námraza a mlha. Tak vypadala sobotní situace v mnoha částech českých a moravských krajů.

Kvůli slabému provozu se ale situace na silnicích výrazně nekomplikovala.

Sněžení potvrdili i čtenáři Aktuálně.cz. "Ve Volarech bylo v 7 hodin ráno zataženo, slabě sněžilo, teplota -1,5 stupně a vrstva sněhu 2 centimetry," napsal Ivo Rolčík z Volar. "Dnes je v okolí Měděnce v Krušných horách nádherné zimní počasí. Teplota se pohybuje kolem -3°C a lehce sněží," uvedl Libor Šindelář z Měděnce.

Silnice na jihu Čech byly se zvýšenou opatrností sjízdné. Teplota vzduchu se po ránu na většině území pohybovala pod bodem mrazu, někde padal sníh nebo déšť. Správa a údržba silnic spolu s meteorology od rána varuje před namrzáním vozovek.

Sníh padá, ale málo

Přibližně pět centimetrů sněhu připadlo v noci na dnešek v horských oblastech východních Čech. Na horách také klesly teploty pod bod mrazu a motoristé by měli při jízdě dbát zvýšené opatrnosti, vyplývá z informací silničářů na jejich webových stránkách. 

Slabá sněhová vrstva podle agentury ČTK zůstává na silnicích v Krkonoších a Orlických horách, v nižších polohách Královéhradeckého a Pardubického kraje se teploty pohybují kolem bodu mrazu, například na Náchodsku sněží. Na Rychnovsku upozorňují silničáři na možnost vzniku lokálních námraz.

Na některých místech Zlínského kraje komplikovala dnes ráno dopravu mlha a slabý vítr. Silničáři upozorňují řidiče, aby byli opatrní zejména na Vsetínsku, v Beskydech a na Zlínsku v okolí města Brumov-Bylnice. V těchto oblastech jsou cesty holé a vlhké.

Ochladilo se

V západních Čechách se ochladilo a teplota klesla až o tři stupně pod bod mrazu. Silnice tak mohou v některých místech namrzat a klouzat. Někde i sněžilo a hlavně cesty třetí třídy může pokrývat slabá vrstva ujetého sněhu.

Na severu Olomouckého kraje dnes ráno komplikovaly dopravu sněhové přeháňky a slabý vítr. Silničáři proto nabádají řidiče k obezřetné jízdě. Cesty ve vyšších polohách, například přes Červenohorské sedlo, jsou kvůli zbytkům sněhu mokré po chemickém ošetření.  

Kvůli varování meteorologů před námrazou cestáři provádějí na Vysočině kontrolu silnic, vozovky chemicky ošetřili. V úseku 94. až 141. kilometru dálnice D1 by si řidiči měli dát pozor na sněhové přeháňky, varuje informační dopravní systém ŘSD.

 

Právě se děje

Další zprávy