Silný vítr se prohnal Českem, bez proudu jsou stále tisíce domácností

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 10. 2021 11:26
V některých částech Česka ve čtvrtek udeřil silný vítr. Způsoboval škody, lámal stromy a taky odstavil domácnosti od proudu. Na hřebenech Krkonoš dosahoval síly orkánu. Společnost ČEZ Distribuce kvůli následkům silného větru vyhlásila kalamitní stav v celém Středočeském kraji a některých dalších okresech. Bez elektřiny bylo ráno ještě asi 8000 odběrných míst.
Stromy popadané kvůli silnému větru v Praze.
Stromy popadané kvůli silnému větru v Praze. | Foto: Diego Tena

"Necelých 7000 odběrných míst zůstává bez elektřiny ve Středočeském kraji, 500 odběrných míst v kraji Královéhradeckém a zhruba 700 odběrných míst v kraji Vysočina," sdělila Holingerová. Kalamitní stav podle ní stále trvá.

"Tam, kde se nám podařilo opravit všechny poruchy na vedení vysokého napětí, nyní intenzivně pracujeme na obnovení dodávky z hladiny nízkého napětí. V terénu máme stovky pracovníků poruchových čet, pomáhají nám i dodavatelské firmy," doplnila.

Společnost E.ON obnovila dodávky elektřiny do všech míst, kde kvůli čtvrtečnímu větru a pádu stromů evidovala poruchy. Bez elektřiny bylo v jedu chvíli 10 000 odběratelů. Nejvíce z nich na Českokrumlovsku.

Silný vítr se v Česku objevoval během celého čtvrtka. Hasiči měli kvůli odklízení následků větru do čtvrtečního večera přes 3500 výjezdů. Potíže vítr působil zejména v západní polovině země, kde vyvracel stromy, lámal větve, někde poničil střechy.

Popadané stromy na několika místech zastavily dopravu a na Náchodsku zranil padající strom člověka. Kvůli větru byl ještě v pátek ráno omezen provoz třeba na železničních tratích Doksy - Jestřebí ve Středočeském kraji a Horní Cerekev - Dobrá Voda u Pelhřimova na Vysočině, ale také na trati Vojtanov - Bad Brambach kvůli problémům, které vítr způsobil v Německu.

Vítr převracel auta, v Krkonoších dosahoval rychlosti orkánu

V Královéhradeckém kraji byla ve čtvrtek nejvyšší rychlost větru naměřena na Sněžce na České poštovně, kde krátce po poledni dosáhl v nárazu rychlosti 162,4 km/h. Druhý nejsilnější náraz v kraji byl ve čtvrtek zaznamenám na Luční boudě, a to až 121 km/h. Řekla to v pátek Stanislava Kliegrová z hradecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Orkánem se označuje vítr o rychlosti nad 118 km/h.

Hasiči měli v kraji čtvrek téměř 200 výjezdů, především k popadaným stromům. Vítr také zastavil oba úseky lanovky na Sněžku. K 07:00 bylo bez dodávky elektřiny přibližně 470 domácností. V okresech Trutnov a Náchod stále platí kalamitní stav.

Nejhorší byla ve čtvrtek situace ve středních Čechách, kde bylo odstřiženo od proudu na 100 tisíc domácností. Středočeští hasiči už měli během dne přes 1600 výjezdů, drtivá většina se týká padlých stromů a dalších škod souvisejících s velmi silným větrem. Nejvíce výjezdů měli středočeští hasiči na Kladensku, přes 200. Ráno už ale byla situace klidná. Na Mladoboleslavsku vlivem větru docházelo i převrácení vozidel. Uvedla to Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje na Twitteru.

Silný vítr komplikoval ve čtvrtek odpoledne provoz tramvají v Praze, několik linek jezdilo odklonem a téměř všechny měly zpoždění. Problémy hlásily také železnice a letiště. Zavřela se trojská zoo a zahrady u Pražského hradu, část venkovní expozice uzavřela botanická zahrada. Hasiči měli přes 460 zásahů spojených s větrem, večer ohlásili uklidnění situace. Záchranáři odpoledne evidovali kvůli větru asi deset úrazů, informovali na Twitteru. Magistrát doporučil lidem nechodit do lesů a městských parků.

Vítr poničil výstavu Paměti národa na Strahově. "Snad to dáme do pár dní dohromady, podaří-li se nám na to sehnat peníze," uvedl na Facebooku za organizátory Mikuláš Kroupa. Škodu odhaduje asi na 150 tisíc korun.

Pražská energetika (PRE) neeviduje žádné zásadní problémy, jako je stržené vedení, řekl mluvčí firmy Petr Holubec. "Drtivá většina našeho vedení je ukryta v zemi," uvedl.

Na Vysočině ztěžoval hasičům silný vítr hašení dvou lesních požárů. Vítr zkomplikoval i dopravu. Stromy, které kvůli němu popadaly, zablokovaly některé silnice. Na Havlíčkobrodsku, kde energetici ve čtvrtek vyhlásili vedle dalších regionů kalamitní stav, byla k 7:00 bez dodávek elektrické energie stovka domácností.

V Karlovarském kraji nejsilnější poryvy přišly okolo 7:00. Vítr lámal stromy a větve a uvolnil část střechy na mateřské škole v Sokolově.

Podobné škody vítr způsobil i na Liberecku, kde byly kvůli němu neprůjezdné některé silnice. Hasiči v Libereckém kraji řešili v souvislosti s větrem více než 230 událostí, vyjížděli hlavně k popadaným stromům, které blokovaly silnice i železniční tratě. Poškozené na některých místech dál zůstává vedení nízkého napětí, hlavně na Českolipsku v okolí Doks a Mimoně. Bez proudu byly ráno desítky domácností. 

Stromy popadané kvůli silnému větru v Praze
Stromy popadané kvůli silnému větru v Praze | Foto: Diego Tena

Přes 300 výjezdů k vyvráceným a polámaným stromům a větvím absolvovali kvůli silnému větru taky hasiči v Plzeňském kraji. Plné ruce práce měli celý den i energetici, kteří odstraňují závady na elektrickém vedení. Kvůli větru se na zbytek čtvrtka zavřela plzeňská zoologická zahrada.

Místa, kde hasiči v důsledku větru zasahovali.
Místa, kde hasiči v důsledku větru zasahovali. | Foto: Facebook Hasičský záchranný sbor ČR

V Ústeckém kraji, kam vítr dorazil už brzy ráno, měli hasiči do půlnoci zhruba 400 výjezdů k popadaným stromům na cesty a silnice. Další desítky výjezdů měli ke strženým střechám a dalším událostem. Ústecká obchodní akademie v Pařížské ulici musela zrušit výuku a odvést studenty do bezpečí, vichřice tam strhávala střechu z budovy. Dnes je ještě několik hasičů v terénu. Bez proudu zůstává několik desítek domácností na Děčínsku. 

Video: Silný vítr komplikuje situaci i v Krkonoších

Na Sněžce fouká nárazový vítr o rychlosti kolem 150 km/h | Video: David Aulický
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Italská pobřežní stráž zachránila z lodi 244 migrantů, včetně novorozence

Italská pobřežní stráž zachránila v noci na neděli z lodi blízko pobřeží Kalábrie 244 migrantů, včetně novorozence. Informovala o tom agentura Reuters. Z celkového počtu zachráněných je 41 nezletilých. Je mezi nimi i dítě, které se v sobotu narodilo přímo na lodi.

Itálie v posledních týdnech zažívá nárůst počtu migrantů, kteří připlouvají na lodích. Nejnovější případ zřejmě zvýší tlak na vládu premiéra Maria Draghiho, aby zajistila dohodu s partnery z Evropské unie o tom, jak se s přílivem migrantů vypořádat.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soubor 106 Kupkových kreseb se prodal v aukci za 51 milionů Kč

Soubor 106 kreseb Františka Kupky, které vznikly počátkem 20. století pro francouzskou encyklopedii, se v neděli v Praze vydražil za 42,6 milionu korun. Včetně aukční přirážky za cyklus zaplatí kupec 51,12 milionu korun. Vyvolávací cena souboru byla 25 milionů korun, zvyšovala se po 200.000 korunách příhozy dražitelů po telefonu či internetu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy