Končí omezení počtu návštěvníků v zoo a na koupalištích, konat se mohou i veletrhy

ČTK ČTK
22. 6. 2020 8:19
Koupaliště, zoologické zahrady, památky či muzea na většině území ČR se dnes vrací do provozu, který byl běžný před pandemií koronaviru. Lidé je mohou navštěvovat bez omezení, dosavadní limit počtu návštěvníků počínaje dneškem neplatí stejně jako povinné odstupy. Vzhledem k příznivé epidemiologické situaci se zvýšil i limit pro hromadné akce.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Povoleny jsou veletrhy nebo sportovní akce s maximální účastí do 5000 lidí ve stejný čas, ale jen po tisícových skupinách ve stavebně oddělených sektorech s vlastním zázemím. 

Nadále platí povinnost nosit roušku ve vnitřních prostorách, tedy obchodních centrech, úřadech, školách i městské hromadné dopravě. Povinnost nosit roušky uvnitř skončí 1. července.

Uvolnění opatření se ale netýká Karvinska a Frýdecko-Místecka, kde epidemiologové řeší lokální ohniska nemoci covid-19.

Hygienici evidují ohnisko nákazy v zařízení sociálních služeb v Nýdku na Frýdecko-Místecku a v uhelném Dole Darkov na Karvinsku, kde v posledních týdnech onemocněly stovky lidí. Na rozdíl od zbytku republiky proto v těchto oblastech nebude zvýšen maximální počet účastníků na akcích z pěti set na tisíc, budou omezeny návštěvy ve zdravotnických a sociálních zařízeních a zaměstnanci zdravotnických a sociálních zařízení a přijímaní pacienti budou povinně testováni. S výjimkou členů domácností musí lidé zachovávat také dvoumetrové rozestupy.

Pro ostatní regiony tato opatření neplatí a podle šéfa pracovní skupiny pro rozvolňování Rastislava Maďara provozovatelé například restaurací nemusí už ani aktivně bránit tomu, aby se hosté shlukovali na méně než dva metry. Obchodní centra dnes také mohou otevřít dětské koutky.

Změny se dotkly i lázní. Poskytovatelé lázeňských služeb mohou opět vést skupinové procedury bez bez limitu nejvýše deseti lidí. Rozvolnila se i pravidla pro společné stravování lázeňských hostů.

Video: Stát selhal, realita bude tvrdá, varuje Horská

Pomoc státu vypadala bombasticky, nakonec ale zvítězil duch byrokracie. Úředník je pán a daňový poplatník sluha, kritizuje ekonomka. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy