V Česku se narodilo nejvíc dětí za posledních 13 let

ves
20. 9. 2007 10:00
Česko mělo ke 30. červnu 10 325 941 obyvatel
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Česká republika má 10 325 941 obyvatel. Takové číslo platilo k 30. červnu letošního roku.

Od začátku roku přibylo obyvatel skoro o třicet devět tisíc.

"Díky vyššímu počtu živě narozených a nižšímu počtu zemřelých byl během první poloviny roku 2007 zaznamenán kladný přirozený přírůstek ve výši téměř 4,5 tisíce osob," uvádí Český statistický úřad (ČSÚ), který čísla dnes ráno zveřejnil.

Zbylých více než 34 tisíc lidí jsou cizinci, kteří se v Česku usadili.

V zemi se rodí stále více dětí.

Husákovy děti se starají o babyboom

"Počet živě narozených dětí byl letos ve srovnání s prvním pololetím roku 2006 o téměř 3,7 tisíce novorozenců vyšší. V průběhu ledna až června 2007 se živě narodilo 56,0 tisíc dětí, tolik narozených bylo naposledy zaznamenáno v prvním pololetí roku 1994," říkají statistici.

Odborníci "babyboom" přisuzují hlavně tomu, že děti nyní mají silné populační ročníky narozené v sedmdesátých letech.

Češi se žení a vdávají "stejně málo" jako v roce 2006. Bylo oddáno více než jednadvacet tisíc párů, z toho téměř polovina v červnu. "Měsíce leden až květen patří v České republice mezi nejméně oblíbené období pro sňatky. Naopak v červnu počet sňatků tradičně roste."

Počet rozvodů sice klesl pod 16 tisíc. Český statistický úřad ale upozorňuje, že se změnila metodika a skutečný pokles rozvodovosti to nemusí znamenat.

Minulost a budoucnost české populace
Minulost a budoucnost české populace | Foto: Aktuálně.cz

Statistický úřad sleduje i počet potratů. Těch bylo v první polovině letošního roku asi o tři více než za stejnou dobu loni.

Umělých přerušení těhotenství ale ubývá.

"Z celkového počtu 20 570 potratů připadlo 63 % na umělá přerušení těhotenství, jejichž absolutní počet nadále klesá, naopak počet samovolných potratů i počet ukončení mimoděložních těhotenství v posledních dvou letech zvolna roste," vysvětlují analytici ČSÚ.

 

Právě se děje

Další zprávy