V Česku se léky prodávají dráž než v zemích EU

mch
10. 6. 2008 16:55
Mnohé léky zřejmě ještě podraží
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Některé léky se v Česku prodávají dráž než v dalších zemích Evropské unie. Takové je zjištění Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Jako příklad uvádí pracovnice ústavu Radka Mahovská, lék na snížení tlaku Ramil, který se v Čechách prodává za 158 korun. Na Slovensku vychází na 82 korun a v Maďarsku na 127 korun.

Státní ústav pro kontrolu léčiv na základě toho prověřuje ceny jednotlivých léků v Česku a v dalších státech Evropské unie.

Srovnání je důležité pro konečnou cenu léků pro české pacienty. Na jeho základě se určuje doplatek zdravotních pojišťoven na jednotlivé medikamenty. Teoreticky platí: Pokud je poplatek od pojišťoven nižší, pacienti zaplatí víc.

Podraží medikamenty?

To je i současný případ. Podle Mahovské by ovšem ceny léků stoupnout nemusely. Odhaduje, že cenu léků sníží i jejich výrobci, takže pacienti nižší příplatek pojišťoven nepocítí.

Pokud výrobci léků nezlevní, zdraží i Ibalgin
Pokud výrobci léků nezlevní, zdraží i Ibalgin | Foto: Aktuálně.cz

To ale odmítá například farmaceutická firma Zentiva. "Na zlevnění léků nemáme prostor," řekla před časem mluvčí Zentivy Věra Kudynová.

Podobně se vyjádřil i ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (dříve MAFS) Radim Petráš.

"Obecně snad firmy mohou snížit ceny, ale jenom o pár procent. Doufáme, že krok Státního ústavu pro kontrolu léčiv nepovede  k tomu, že budou doplatky českých pacientů určovány lékovou politikou nejchudších zemí Evropské unie," uvedl Petráš.

Státní ústav pro kontrolu léčiv uvedl, že zdravotní pojišťovny budou připlácet méně například na léky na vysoký tlak, cholesterol nebo na choroby srdce.

Ústav spočítal, že jen u dvou skupin léků na vysoký krevní tlak by pojišťovny snížením doplatků měly ušetřit 578 milionů korun za rok.

Čtěte více: Lékárny zdražují, obohatí se o 4 miliardy, tvrdí Rath

V  každé lékové skupině musí ze zákona zůstat alespoň jeden lék bez poplatku. Záleží tedy většinou na lékaři, jestli takový přípravek pacientovi napíše.

Peníze použijeme jinde

Ušetřené peníze by podle Mahovské mohly pojišťovny použít jinde - například u lidí s některými vzácnými metabolickými onemocněními, roztroušenou sklerózou nebo u některých typů rakoviny.

Náklady na léčbu pro tyto pacienty totiž často dosahují milionů.

Podle nového zákona mají pojišťovny platit jen tolik, kolik by zaplatily za plně hrazený lék v nejlevnější zemi Evropské unie. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek si od toho slibuje, že pojišťovny nebudou za léky platit více, než je nutné.

 

Právě se děje

Další zprávy