V Česku se léčí rakovina jako na Západě

Domácí Domácí
23. 2. 2010 13:14
I přesto je co zlepšovat. Do specializovaných center se nedostanou všichni, tvrdí experti
V Česku funguje několik specializovaných center
V Česku funguje několik specializovaných center | Foto: Jan Langer

Praha - Léčba rakoviny se loni dostala v Česku na úroveň zakládajících zemí Evropské unie. Do specializovaných center se ale nedostali všichni pacienti, vyplývá z aktuálních dat, která zveřejnila Česká onkologická společnost.

"Je zapotřebí podávat pacientům správné informace, aby na jednu stranu nezahltili centra ti nemocní, kteří jsou pro léčbu v nich nevhodní, a na druhou stranu, aby každý vhodný pacient do centra dorazil," řekl novinářům předseda společnosti Jiří Vorlíček.

Podle něj počet nemocných každoročně stoupá o pět procent a letos bude v Česku žít zhruba 450 tisíc těch, kteří mají nebo v minulosti měli rakovinu.

"Podle kvalifikovaných odhadů bude v roce 2010 nově zjištěno 76 tisíc onkologických onemocnění a přibližně 27 tisíc pacientů zemře," vysvětlil.

Největší problém vidí u informovanosti lidí, kteří mají kolorektální rakovinu, tedy rakovinu tlustého střeva a konečníku.

Až 51 tisíc Čechů někdy tento druh rakoviny v minulosti měli nebo v současnosti mají. Ročně nádor lékaři zjistí v tlustém střevě u téměř 8,5 tisíc lidí. Polovina z těchto lidí na rakovinu zemře, protože nepřišla včas.

"Až 55 procent pacientů přijde pozdě, tedy ve stádiu, kdy už kolorektální nádor nelze vyléčit, pouze lze prodloužit život pacienta. Přitom jakýkoli zhoubný nádor, když je zjištěn včas, se dá většinou vyléčit," upozornil Vorlíček.

Právě v počtu pacientů s rakovinou tlustého střeva a konečníku patří Česká republika ve světě mezi nejpostiženější země.

Ladislav Dušek z Institutu biostatistiky a analýz Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně, který zpracovával data pro Českou onkologickou společnost, vidí příčinu jednak v genetických dispozicích Čechů jako národa a jednak ve špatné životosprávě.

"Navíc si s sebou neseme pozůstatek minulého režimu. Lidem, kteří rakovinou tlustého střeva a konečníku onemocní, je kolem padesáti a šedesáti let. Jsou to lidé, kteří vyrůstali v době, kdy bylo jídlo málo pestré, v mateřském mléce se vyskytovaly škodlivé látky a třeba na pomeranče se stály fronty," uvedl Dušek.

Zatímco loňský rok hodnotí Česká onkologická společnost jako úspěšný, pro letošek nemá moc optimistický pohled. Díky hospodářské krizi mají lidé méně peněz a vybralo se i méně pojistného.

"Jsme ale přesvědčeni, že to letos zvládneme a že se příští rok hospodářská situace zlepší," uvedl Vorlíček.

Pomoci má lidem i Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), se kterou se Česká onkologická společnost domluvila, že se platba léčby rakoviny bude pohybovat ve stejné výši jako v minulém roce. Prioritou je podle ředitele VZP Pavla Horáka léčba pacienta a pak až platba. Znamená to tedy, že veškeré výlohy na léčbu pacienta s rakovinou budou zaplaceny.

"Navíc probíhá vyjednávání s farmaceutickými společnostmi. Budeme se snažit o to, aby se ceny léků na rakovinu snížily," slíbil Horák.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy