V Česku se léčí rakovina jako na Západě

Domácí Domácí
23. 2. 2010 13:14
I přesto je co zlepšovat. Do specializovaných center se nedostanou všichni, tvrdí experti
V Česku funguje několik specializovaných center
V Česku funguje několik specializovaných center | Foto: Jan Langer

Praha - Léčba rakoviny se loni dostala v Česku na úroveň zakládajících zemí Evropské unie. Do specializovaných center se ale nedostali všichni pacienti, vyplývá z aktuálních dat, která zveřejnila Česká onkologická společnost.

"Je zapotřebí podávat pacientům správné informace, aby na jednu stranu nezahltili centra ti nemocní, kteří jsou pro léčbu v nich nevhodní, a na druhou stranu, aby každý vhodný pacient do centra dorazil," řekl novinářům předseda společnosti Jiří Vorlíček.

Podle něj počet nemocných každoročně stoupá o pět procent a letos bude v Česku žít zhruba 450 tisíc těch, kteří mají nebo v minulosti měli rakovinu.

"Podle kvalifikovaných odhadů bude v roce 2010 nově zjištěno 76 tisíc onkologických onemocnění a přibližně 27 tisíc pacientů zemře," vysvětlil.

Největší problém vidí u informovanosti lidí, kteří mají kolorektální rakovinu, tedy rakovinu tlustého střeva a konečníku.

Až 51 tisíc Čechů někdy tento druh rakoviny v minulosti měli nebo v současnosti mají. Ročně nádor lékaři zjistí v tlustém střevě u téměř 8,5 tisíc lidí. Polovina z těchto lidí na rakovinu zemře, protože nepřišla včas.

"Až 55 procent pacientů přijde pozdě, tedy ve stádiu, kdy už kolorektální nádor nelze vyléčit, pouze lze prodloužit život pacienta. Přitom jakýkoli zhoubný nádor, když je zjištěn včas, se dá většinou vyléčit," upozornil Vorlíček.

Právě v počtu pacientů s rakovinou tlustého střeva a konečníku patří Česká republika ve světě mezi nejpostiženější země.

Ladislav Dušek z Institutu biostatistiky a analýz Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně, který zpracovával data pro Českou onkologickou společnost, vidí příčinu jednak v genetických dispozicích Čechů jako národa a jednak ve špatné životosprávě.

"Navíc si s sebou neseme pozůstatek minulého režimu. Lidem, kteří rakovinou tlustého střeva a konečníku onemocní, je kolem padesáti a šedesáti let. Jsou to lidé, kteří vyrůstali v době, kdy bylo jídlo málo pestré, v mateřském mléce se vyskytovaly škodlivé látky a třeba na pomeranče se stály fronty," uvedl Dušek.

Zatímco loňský rok hodnotí Česká onkologická společnost jako úspěšný, pro letošek nemá moc optimistický pohled. Díky hospodářské krizi mají lidé méně peněz a vybralo se i méně pojistného.

"Jsme ale přesvědčeni, že to letos zvládneme a že se příští rok hospodářská situace zlepší," uvedl Vorlíček.

Pomoci má lidem i Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), se kterou se Česká onkologická společnost domluvila, že se platba léčby rakoviny bude pohybovat ve stejné výši jako v minulém roce. Prioritou je podle ředitele VZP Pavla Horáka léčba pacienta a pak až platba. Znamená to tedy, že veškeré výlohy na léčbu pacienta s rakovinou budou zaplaceny.

"Navíc probíhá vyjednávání s farmaceutickými společnostmi. Budeme se snažit o to, aby se ceny léků na rakovinu snížily," slíbil Horák.

 

Právě se děje

Další zprávy