V Česku se léčí deset pákistánských dětí

Simona Holecová
11. 1. 2006 12:04
Praha - Deset pakistánských dětí přiletělo včera spolu s doprovodem do Prahy. Na léčení.

Děti jsou zařazeny do programu humanitárních evakuací MEDEVAC.

Pět z nich bylo včera po příletu na pražskou Ruzyni převezeno do Fakultní nemocnice v Motole, kde se podrobí chirurgickým zákrokům.

Druhá pětice dětí byla dopravena do Fakultní nemocnice Bulovka; lékařský zákrok následně podstoupí ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady.

"Na zabezpečení projektu MEDEVAC jsme vyčlenili deset milionů korun," uvedla mluvčí ministerstva vnitra Radka Kovářová. "Z těchto peněz se bude zároveň platit za nezbytné materiální podmínky pro pobyt těchto pacientů a jejich doprovodu na území České republiky."

Jde například o tlumočnické služby či ubytování pacientů a jejich doprovodu. Částka zahrnuje i s náklady na zpáteční cestu do Pákistánu. Většinu peněz však spolykají chirurgické zákroky, léčba a následná rekonvalescence dětí.

Přijetí pakistánských dětí v rámci programu MEDEVAC volně navazuje na předchozí české mise, jejichž cílem bylo pomoci zdravotně postiženým lidem v chudých regionech.

V rámci programu MEDEVAC se uskutečnily celkem již tři projekty na pomoc Iráku.

A sice program humanitárních evakuací zdravotně postižených obyvatel, dodávky a distribuce léků a zdravotnického materiálu pro nemocnice a střediska a pomoc se zprovozněním zdravotnických zařízení.

V České republice bylo navíc odoperováno několik desítek zdravotně postižených iráckých dětí.

"Pacienti a jejich doprovod mají na území Česka postavení žadatelů o azyl. Přicestovali na základě pozvání Ministerstva vnitra v souladu se zákonem o azylu a zákonem o pobytu cizinců na území republiky," doplnila Kovářová.#reklama

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Írán odškodní rodiny cizinců, kteří zemřeli při sestřelení ukrajinského letadla

Teherán souhlasí s odškodněním rodin cizinců, kteří zemřeli v lednu při zkáze ukrajinského dopravního letadla sestřeleného Íránem. Dnes to podle agentury AP prohlásila švédská ministryně zahraničí Ann Lindeová. Sestřelení letadla 8. ledna krátce po startu z teheránského letiště si vyžádalo životy všech 176 lidí na palubě. Írán se po třech dnech přiznal, že jeho armáda ukrajinské letadlo neúmyslně a v důsledku lidské chyby sestřelila.

"Podepsali jsme dohodu o vzájemném porozumění, že budeme nyní společně s Íránem vyjednávat o odškodnění, o kompenzacích pro příbuzné obětí," řekla Lindeová švédské tiskové agentuře TT. Na otázku, zda Írán skutečně vyplatí odškodné, Lindeová odpověděla, že o tom není pochyb.

Švédsko s Kanadou, Ukrajinou, Británií a s Afghánistánem postupují společně s cílem vymoci na Íránu odškodné. "Očekáváme, že velmi brzy budeme mít první vyjednávání s konkrétními výsledky," řekla šéfka švédské diplomacie.

Další zprávy