V Česku se léčí deset pákistánských dětí

Simona Holecová
11. 1. 2006 12:04
Praha - Deset pakistánských dětí přiletělo včera spolu s doprovodem do Prahy. Na léčení.

Děti jsou zařazeny do programu humanitárních evakuací MEDEVAC.

Pět z nich bylo včera po příletu na pražskou Ruzyni převezeno do Fakultní nemocnice v Motole, kde se podrobí chirurgickým zákrokům.

Druhá pětice dětí byla dopravena do Fakultní nemocnice Bulovka; lékařský zákrok následně podstoupí ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady.

"Na zabezpečení projektu MEDEVAC jsme vyčlenili deset milionů korun," uvedla mluvčí ministerstva vnitra Radka Kovářová. "Z těchto peněz se bude zároveň platit za nezbytné materiální podmínky pro pobyt těchto pacientů a jejich doprovodu na území České republiky."

Jde například o tlumočnické služby či ubytování pacientů a jejich doprovodu. Částka zahrnuje i s náklady na zpáteční cestu do Pákistánu. Většinu peněz však spolykají chirurgické zákroky, léčba a následná rekonvalescence dětí.

Přijetí pakistánských dětí v rámci programu MEDEVAC volně navazuje na předchozí české mise, jejichž cílem bylo pomoci zdravotně postiženým lidem v chudých regionech.

V rámci programu MEDEVAC se uskutečnily celkem již tři projekty na pomoc Iráku.

A sice program humanitárních evakuací zdravotně postižených obyvatel, dodávky a distribuce léků a zdravotnického materiálu pro nemocnice a střediska a pomoc se zprovozněním zdravotnických zařízení.

V České republice bylo navíc odoperováno několik desítek zdravotně postižených iráckých dětí.

"Pacienti a jejich doprovod mají na území Česka postavení žadatelů o azyl. Přicestovali na základě pozvání Ministerstva vnitra v souladu se zákonem o azylu a zákonem o pobytu cizinců na území republiky," doplnila Kovářová.#reklama

 

Právě se děje

před 28 minutami

Premiér Babiš se tento týden sejde s generálním ředitelem České televize Dvořákem. Nemám teď s televizí žádný problém, tvrdí

Premiér Andrej Babiš (ANO) se tento týden sejde s generálním ředitelem České televize Petrem Dvořákem. Po jednání vlády na dotaz novinářů odmítl, že by měl vliv na dění v Radě České televize, která je kritizována kvůli odvolání své dozorčí komise.

"Budu mít tento týden schůzku s panem Dvořákem, rád se něco dozvím. Určitě odmítám, že bych já mohl za to, že v ČT v nějaké radě se ptají na hospodaření, skutečně nemám," řekl. Poznamenal, že v poslední době nemá s tímto veřejnoprávním médiem "žádný problém". Prezident Miloš Zeman minulý týden uvedl, že ČT považuje za součást opozice, nikoliv za vyváženou, objektivní a nestrannou veřejnoprávní televizi. V rozhovoru pro Parlamentní listy řekl, že Dvořák by měl podle jeho přesvědčení skončit, rozhodnutí je ale v rukou Rady České televize. Dvořákovi vadí, že se Zeman snaží podkopávat důvěru v ČT.

Desítky osobností minulý týden podepsaly otevřený dopis premiérovi, ve kterém upozorňují na situaci v ČT. Vadí jim mimo jiné způsob odvolání dozorčí komise Rady ČT. Babiše vyzvaly, aby našel způsob jak zajistit podporu nezávislosti médií veřejné služby. Text podepsali umělci, vědci, duchovní či bývalí politici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy