V Česku přibývá sexuálně napadených a zanedbaných dětí

Magdaléna Daňková
4. 10. 2013 14:15
Vloni v důsledku sexuálního zneužívání šestnáct dětí zemřelo
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Isifa / Thinkstock

Praha - Počet dětí, které jsou obětí domácího násilí, týrání, sexuálního zneužívání či zanedbání v České republice rok od roku roste. Mnohé případy však zůstávají skryty.

Vyplývá to ze statistik týrání dětí za rok 2012, které zveřejnila Nadace Naše dítě.

V důsledku sexuálního zneužívání zemřelo vloni šestnáct dětí. Sexuálně napadeno bylo přes osm set dětí. Zdaleka největší nárůst sexuálně zneužívaných dětí je ve věkové kategorii od 0 do 3 let. Oproti roku 2011 vzrostl tento počet o 50 %.

Podle Zuzany Baudyšové, ředitelky nadace, však případů může být mnohem více, protože dokazovat zneužívání je problematické. „Statistiky ukazují jen nahlášené a podchycené případy. Jsme přesvědčeni o tom, že mnoho dalších dětí se do nich nedostane, protože jejich případ nikdo nenahlásí, nikdy se na něj nepřijde a děti pak odcházejí do života s hlubokými duševními otřesy," uvedla.

Citlivé vyšetřování

Policie ČR zaznamenala v loňském roce přes šest set případů pohlavního zneužívání, 478 z nich bylo objasněno. Páchání jakéhokoliv násilí na dítěti je přitom dle zákona nutno oznámit příslušným úřadům, buď orgánu sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD), nebo policii. Ti pak zahájí vyšetřování.

„Důkazy u sexuálního zneužívání jsou velmi křehkou záležitostí. Je třeba, aby byla krizová centra vybavena odborníky - psychology, sexuology, kteří by byli schopni rodinám poskytnout profesní pomoc. Takovýchto krizových center je ale v České republice málo," podotkla Baudyšová.

Krizovou pomoc zajišťuje také nepřetržitá bezplatná telefonická linka sdružení Linka bezpečí, e-mail [email protected] nebo online chat. Jen v loňském roce přijala Linka bezpečí přes 230 tisíc telefonátů, průměrně sedm set denně. Pomocí e-mailové služby řešili sociální pracovníci přes devět set problémů a skrze chat přes osm set osmdesát dětských trápení.

Podle sociálního pracovníka Jana Kaňáka z Linky bezpečí se problému sexuálního zneužívání týká ročně asi tisícovka hovorů. „Jde v průměru o jeden a půl hovoru denně," dodal.

Pracovníci linky se snaží volající podpořit v tom, aby se někomu svěřili a vyhledali pomoc. Další jednání pak záleží na tom, zda dětský klient chce zůstat v anonymitě, nebo ne.

„Když se dítě zatím nechce o pohlavním zneužívání svěřit nikomu dospělému, hledáme cesty, jak se může dítě ochránit a vyhnout situaci, kdy hrozí pohlavní zneužívání - například když jsou oba dva rodiče na noční a hlídá strýc nebo děda. Dítě se tedy domluví s rodičem, že bude přespávat u kamaráda či kamarádky," objasnil Kaňák.

Nejčastěji zneužívají rodinní příslušníci

Znepokojující je také to, že sexuálního násilí se nejčastěji dopouštějí rodinní příslušníci, a to vlastní otec, partner matky nebo jiný příbuzný.

Podle psycholožky Alexandry Fraňkové z Dětského krizového centra patří sexuální zneužívání k nejzávažnějším jevům syndromu zneužívaného, týraného a zanedbávaného dítěte.

„Existuje mýtus, že sexuální zneužívání se vyskytuje zejména v nižší socio-ekonomické třídě. Ale není tomu tak. Často jsou to rodiny, o kterých bychom si řekli, že jsou normálně fungující," uvedla psycholožka v rozhovoru pro portál Šance dětem.

Podle ní patří mezi nespecifické symptomy potenciálního zneužívání náhlé a dlouhodobější změny chování dítěte.

„Děti předškolního věku a mladšího školního věku se velmi obtížně svěřují s tím, že se jim něco děje, že něco není v pořádku, protože tomu nerozumí. Až kolem desátého až dvanáctého roku jsou schopny si pomoc vyžádat. Rodina je pro děti přístavem, a proto mají často strach o tom mluvit, že jim nebude věřeno, že ztratí lásku matky," upozornila Fraňková.

Kaňák upozorňuje, že prvotní důvěra v to, co zneužívaný říká, je zásadní. „Nikdy nebagatelizujeme obavy volajících. Často jim třeba agresoři vyhrožují tím, že když o zneužívání někomu řeknou, tak je už maminka nebude mít nikdy ráda, což ve většině případů není pravda. Možná nejdůležitější je, aby se dítě alespoň u jednoho z rodičů setkalo s důvěrou a oporou," uzavřel.

Mezi následky sexuálního zneužívání pak patří poruchy příjmu potravy, sociálně patologické chování, sebevražedné jednání a celkový disharmonický vývoj osobnosti. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Ozbrojenci v Burkině Faso zabili dva místní zaměstnance Lékařů bez hranic

Ozbrojenci na severozápadě Burkiny Faso zabili dva zaměstnance organizace Lékaři bez hranic (MSF). Organizace o tom informovala ve svém sdělení. Útočníci napadli vozidlo jasně označené logem MSF, ve kterém cestoval čtyřčlenný tým. Dva lidé přišli o život a dvěma se podařilo uprchnout, uvedla agentura AFP.

Lékaři bez hranic v reakci na incident pozastavili činnost v regionu Boucle du Mouhoun, kde k útoku došlo. "Oběti, obě z Burkiny Faso, byli zaměstnanci MSF. Jeden byl řidič a druhý měl na starosti logistiku," uvedla organizace. "Tato vražda nás šokovala a pobouřila. Šlo o záměrný a úmyslný útok na jasně označený humanitární tým při jeho lékařské práci," uvedla Isabelle Defourny z Lékařů bez hranic.

Burkina Faso patří k nejchudším zemím světa a čelí islamistickému povstání skupin napojených na teroristické organizace Al-Káida a Islámský stát (IS). Ty v širším regionu Sahelu jižně od Sahary obsadily rozsáhlá území a vysídlily miliony lidí. Frustrace plynoucí z bezpečnostní nestability v regionu podnítila od roku 2020 řadu vojenských převratů, včetně dvou v Burkině Faso v loňském roce.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Real porazil Al-Ahlí a ve finále MS klubů vyzve Al-Hilál

Fotbalisté Realu Madrid porazili 4:1 egyptský tým Al-Ahlí a postoupili do finále mistrovství světa klubů. Utkání v Rabatu rozhodl vítěznou trefou ve 46. minutě záložník Federico Valverde. Nejúspěšnější klub v historii soutěže se o pátý triumf utká v sobotu s Al-Hilálem ze Saúdské Arábie.

Real, který nastoupil bez zraněného držitele Zlatého míče Benzemy i brankáře Courtoise, rozhodl o vítězství na přelomu obou poločasů. Nejprve ve 42. minutě vyřešil Vinícius Júnior samostatný únik chytrým lobem přes gólmana Šanávího a krátce po změně stran přidal další trefu z dorážky Valverde.

Finalisté africké Ligy mistrů snížili v 65. minutě po Maalúlově penaltě, favorit ale zvrat nepřipustil. Realu nevadil ani Modričův neproměněný pokutový kop, v druhé minutě nastavení přidal pojistku po krásně souhře s Ceballosem útočník Rodrygo. V úplném závěru se ještě po pár vteřinách na hřišti prosadil střídající Arribas, pro něhož to byl premiérový zásah v A-týmu madridského velkoklubu.

"Bílý balet" si částečně napravil nepříznivou bilanci ze španělské ligy, ve které z posledních tří utkání vyhrál jediné. Na MS klubů zvítězil Real podeváté v řadě. Al-Ahlí prohrálo po 23 soutěžních zápasech a v sobotu se utká v souboji o třetí místo s brazilským Flamengem.

Další zprávy