V Česku přibývá sexuálně napadených a zanedbaných dětí

Magdaléna Daňková
4. 10. 2013 14:15
Vloni v důsledku sexuálního zneužívání šestnáct dětí zemřelo
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Isifa / Thinkstock

Praha - Počet dětí, které jsou obětí domácího násilí, týrání, sexuálního zneužívání či zanedbání v České republice rok od roku roste. Mnohé případy však zůstávají skryty.

Vyplývá to ze statistik týrání dětí za rok 2012, které zveřejnila Nadace Naše dítě.

V důsledku sexuálního zneužívání zemřelo vloni šestnáct dětí. Sexuálně napadeno bylo přes osm set dětí. Zdaleka největší nárůst sexuálně zneužívaných dětí je ve věkové kategorii od 0 do 3 let. Oproti roku 2011 vzrostl tento počet o 50 %.

Podle Zuzany Baudyšové, ředitelky nadace, však případů může být mnohem více, protože dokazovat zneužívání je problematické. „Statistiky ukazují jen nahlášené a podchycené případy. Jsme přesvědčeni o tom, že mnoho dalších dětí se do nich nedostane, protože jejich případ nikdo nenahlásí, nikdy se na něj nepřijde a děti pak odcházejí do života s hlubokými duševními otřesy," uvedla.

Citlivé vyšetřování

Policie ČR zaznamenala v loňském roce přes šest set případů pohlavního zneužívání, 478 z nich bylo objasněno. Páchání jakéhokoliv násilí na dítěti je přitom dle zákona nutno oznámit příslušným úřadům, buď orgánu sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD), nebo policii. Ti pak zahájí vyšetřování.

„Důkazy u sexuálního zneužívání jsou velmi křehkou záležitostí. Je třeba, aby byla krizová centra vybavena odborníky - psychology, sexuology, kteří by byli schopni rodinám poskytnout profesní pomoc. Takovýchto krizových center je ale v České republice málo," podotkla Baudyšová.

Krizovou pomoc zajišťuje také nepřetržitá bezplatná telefonická linka sdružení Linka bezpečí, e-mail [email protected] nebo online chat. Jen v loňském roce přijala Linka bezpečí přes 230 tisíc telefonátů, průměrně sedm set denně. Pomocí e-mailové služby řešili sociální pracovníci přes devět set problémů a skrze chat přes osm set osmdesát dětských trápení.

Podle sociálního pracovníka Jana Kaňáka z Linky bezpečí se problému sexuálního zneužívání týká ročně asi tisícovka hovorů. „Jde v průměru o jeden a půl hovoru denně," dodal.

Pracovníci linky se snaží volající podpořit v tom, aby se někomu svěřili a vyhledali pomoc. Další jednání pak záleží na tom, zda dětský klient chce zůstat v anonymitě, nebo ne.

„Když se dítě zatím nechce o pohlavním zneužívání svěřit nikomu dospělému, hledáme cesty, jak se může dítě ochránit a vyhnout situaci, kdy hrozí pohlavní zneužívání - například když jsou oba dva rodiče na noční a hlídá strýc nebo děda. Dítě se tedy domluví s rodičem, že bude přespávat u kamaráda či kamarádky," objasnil Kaňák.

Nejčastěji zneužívají rodinní příslušníci

Znepokojující je také to, že sexuálního násilí se nejčastěji dopouštějí rodinní příslušníci, a to vlastní otec, partner matky nebo jiný příbuzný.

Podle psycholožky Alexandry Fraňkové z Dětského krizového centra patří sexuální zneužívání k nejzávažnějším jevům syndromu zneužívaného, týraného a zanedbávaného dítěte.

„Existuje mýtus, že sexuální zneužívání se vyskytuje zejména v nižší socio-ekonomické třídě. Ale není tomu tak. Často jsou to rodiny, o kterých bychom si řekli, že jsou normálně fungující," uvedla psycholožka v rozhovoru pro portál Šance dětem.

Podle ní patří mezi nespecifické symptomy potenciálního zneužívání náhlé a dlouhodobější změny chování dítěte.

„Děti předškolního věku a mladšího školního věku se velmi obtížně svěřují s tím, že se jim něco děje, že něco není v pořádku, protože tomu nerozumí. Až kolem desátého až dvanáctého roku jsou schopny si pomoc vyžádat. Rodina je pro děti přístavem, a proto mají často strach o tom mluvit, že jim nebude věřeno, že ztratí lásku matky," upozornila Fraňková.

Kaňák upozorňuje, že prvotní důvěra v to, co zneužívaný říká, je zásadní. „Nikdy nebagatelizujeme obavy volajících. Často jim třeba agresoři vyhrožují tím, že když o zneužívání někomu řeknou, tak je už maminka nebude mít nikdy ráda, což ve většině případů není pravda. Možná nejdůležitější je, aby se dítě alespoň u jednoho z rodičů setkalo s důvěrou a oporou," uzavřel.

Mezi následky sexuálního zneužívání pak patří poruchy příjmu potravy, sociálně patologické chování, sebevražedné jednání a celkový disharmonický vývoj osobnosti. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 2 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy