Počet zabitých nutrií každý rok roste. Už se loví po tisících, stále to ale nestačí

Vojtěch Štěpán Vojtěch Štěpán
18. 7. 2021 20:08
V Česku se loví čím dál více nutrií. Od roku 2003 jich myslivci usmrtili již přes 36 tisíc. S jejich přemnožením se však města, kde se jim daří mnohem lépe než ve volné přírodě, i nadále potýkají. Problémy to však způsobuje i v chráněných krajinných oblastech, kde tento hlodavec spásá cenné druhy rostlin a rozrušuje břehy rybníků.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

Do roku 2002 neulovili myslivci v Česku jedinou nutrii, o rok později jich odchytili již přes 150. A od té doby tato čísla každoročně rostou. V roce 2019, ze kterého pochází poslední údaje Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů, to bylo již 7722 nutrií. Novější čísla zatím chybí, ale z výpovědí myslivců a obcí vyplývá, že situace se stále horší. Například jenom v Královéhradeckém kraji ulovili za loňský rok přes tři tisíce nutrií.

Na přemnožení invazivního druhu hlodavce se stěžují města po celé republice. V Pardubicích, Českém Dubu, Kuřimi či Hradci Králové již svým občanům krmení nutrií zakázali. 

Nutrie se začaly nekontrolovatelně množit i v Praze. "Městské prostředí, mírné zimy, celoroční přikrmování a absence přirozeného predátora jim velmi svědčí, a tak jejich populace roste geometrickou řadou," vysvětlila mluvčí Lesů hlavního města Prahy Petra Fišerová. 

V Praze tak minulý rok ulovili 250 nutrií, tento rok zatím dalších 45. Dle mluvčího Povodí Vltavy Hugo Roldána jsou zvířata nejprve odchycena do klecí a následně jsou usmrcena stejným způsobem jako například králíci, tedy rychlým přerušením míchy. 

Jinak se s přemnoženými nutriemi vypořádávají v Královéhradeckém kraji, kde nutrie na honebních pozemcích střílí myslivci. Část nutrií pak, stejně jako v Praze, chytají do klecí. Jen za poslední rok tak myslivci v celém kraji ulovili přes tři tisíce přemnožených hlodavců.

Právě ve městech se nutriím daří lépe. "Již dnes sledujeme, že na řekách a vodních plochách v zastavěných oblastech je hustota populace mnohdy větší než ve volné krajině," řekl Ondřej Mikulka z Ústavu ochrany lesů a myslivosti Mendelovy univerzity v Brně. 

Škody ale způsobují i v chráněných krajinných oblastech. V Českém ráji, kde jich žijí stovky, tak krom spásání cenných druhů rostlin v okolí rybníků a vodních nádrží, ohrožují i unikátní rašeliniště. Nutrie totiž budují své nory nejen v březích, ale i v hrázích. "Nutrie, které žijí například v rybníku Vidlák, rozrušují jeho břehy a ohrožují tak i okolní rašeliniště, které je závislé na stavu hladiny rybníka," řekl vedoucí Správy CHKO Český ráj Jiří Klápště. 

Stav nutrií v Českém ráji by mohly zredukovat tuhé zimy, které nutrie původem z Jižní Ameriky nesnáší. Vedení chráněné krajinné oblasti je domluveno s místními myslivci, kteří v případě velkého přemnožení zasáhnou a stavy přemnoženého hlodavce zredukují. "Hlavní věc je nekrmit a nepodporovat je. V Českém ráji, ale ani jinde," dodal Klápště.

Problém s nutriemi řeší ale i menší města. Například v Táboře v minulém roce ulovili devět nutrií, a to na řekách Lužnici a Blanici. Nutrie se dále přemnožily i v Českém Dubu, kde působí škody v místní zahrádkářské kolonii. Město tedy se svolením libereckého magistrátu začalo s odstřelem. "Do dnešního dne bylo mysliveckým spolkem uloveno sedm nutrií a v oblasti jejich výskytu byly instalovány cedule se zákazem krmení," přiblížil situaci ve městě místostarosta Ondřej Fila.

Před přikrmováním nutrií varuje i Státní veterinární správa. "Rozhodně doporučujeme nevyhledávat kontakt s nutriemi a zvířata nekrmit. Při kontaktu s nimi vždy hrozí potenciální zranění a nákaza," řekl mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. 

Dle mluvčího Českomoravské myslivecké jednoty Vlastimila Waice může být kousnutí nutrií nebezpečné pro psy, velmi bolestivé je ale i pro člověka. "Přenáší řadu nemocí, například leptospirózu, brucelózu, tularémii a salmonelózu," uzavřel Waic.

Nutrie je invazivní druh, původem z Jižní Ameriky. Jejich počet v Česku lze podle informací ministerstva životního prostředí odhadovat až na desítky tisíc jedinců. Vyskytují se v okolí vod převážně v teplejších oblastech, tedy zejména v Polabí. V současné době se připravuje protiinvazní novela zákona o ochraně přírody, která odlov nutrií zjednoduší. Současné zákony totiž umožňují lov nutrií jen mysliveckým hospodářům a členům myslivecké stráže, což je přibližně 10 až 15 procent ze všech myslivců.

 

Právě se děje

Další zprávy