V Česku přibylo sebevražd. Jsme nad průměrem EU, varují lékaři a spouští prevenci

ČTK ČTK
7. 9. 2018 8:34
Podle aktuálních předběžných údajů Českého statistického úřadu si loni vzalo život 1395 osob, v roce 2016 to bylo 1316 lidí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa/Thinkstock

Klecany - V Česku loni meziročně přibylo sebevražd o šest procent, celkem si vzalo život téměř 1400 lidí, převážně mužů. Snížit jejich počet má pomoci Národní plán prevence sebevražd, na kterém pracují odborníci z Národního ústavu duševního zdraví sídlícího v Klecanech u Prahy a z ministerstva zdravotnictví. 

Podle aktuálních předběžných údajů Českého statistického úřadu si loni vzalo život 1395 osob, v roce 2016 to bylo 1316 lidí.

"Minulý rok jsme v tiskové zprávě upozorňovali na skutečnost, že v Česku je míra sebevražednosti nad průměrem evropských zemí: že denně na sebevraždy připadají čtyři ztracené životy. Přitom lze sebevraždě v mnoha případech předejít. Upozorňovali jsme i na to, že v Česku preventivní aktivity v podstatě neexistují," uvedl vedoucí výzkumného programu Sociální psychiatrie Národního ústavu duševního zdraví Petr Winkler. Na upozornění odborníků zareagovalo ministerstvo zdravotnictví.

V rámci nové dvouleté spolupráce Česka a evropské kanceláře Světové zdravotnické organizace (WHO) vznikne do konce roku 2019 první Národní plán prevence sebevražd, který bude vycházet ze situační analýzy českého prostředí a z práce národní pracovní skupiny pro prevenci sebevražd složené z odborníků. Postup budou dozorovat a konzultovat také zahraniční experti.

Podle údajů Světové zdravotnické organizace si ročně vezme vlastní rukou život více než 800 tisíc osob, což je jeden člověk každých 40 sekund, 2191 lidí denně. Na problematiku má upozornit Světový den prevence sebevražd, který připadá na 10. září a který vyhlašuje Světová asociace pro prevenci sebevražd společně se Světovou zdravotnickou organizací. Odborníci z národního ústavu při té příležitosti připravili stručné manuály, které jsou veřejnosti dostupné na webových stránkách

"Znát varovné příznaky je klíčové, stejně tak je nutné vědět, jak vhodně reagovat. Většina lidí si například myslí, že otázkami na sebevražedné myšlenky nebo plány mohou situaci zhoršit, zatímco opak je pravdou. Osoba procházející krizí většinou ocení možnost si promluvit. Pokud se vám někdo svěří, je důležité naslouchat a bez povyšování nebo odsudku podpořit a motivovat dotyčnou osobu k vyhledání odborné pomoci," vysvětlil Winkler.

VIDEO: Chybí plán prevence sebevražd, říká vedoucí výzkumného programu Sociální psychiatrie Národního ústavu duševního zdraví Petr Winkler. 

V počtu sebevražd jsme nad průměrem EU, jsme jedna z mála zemí, která nemá plán prevence sebevražd, tvrdí Petr Winkler. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy