Česko zasype až 20 cm sněhu. Ledovka na Moravě bude extrémně nebezpečná, varuje ČHMÚ

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 2. 2021 15:31
V neděli večer má na většině území Česka začít znovu sněžit a místy může napadnout sedm až 15 cm, ojediněle i kolem 20 cm nového sněhu. V noci přijde také silný mráz, teplota místy klesne až pod -12 °C. Na jihu země, zejména na Moravě, hrozí dnes i v pondělí ráno silná nebo velmi silná ledovka, která může být v některých oblastech na jihovýchodě extrémně nebezpečná.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Meteorologové už v sobotu upozornili, že namrzat mohou nejen silnice a chodníky. Ledovka může vznikat i na stromech a drátech elektrického vedení, což může komplikovat dopravu a dodávky proudu. Škody na stromech i drátech elektrického vedení může způsobit i těžký mokrý sníh. Motoristé by měli sledovat dopravní zpravodajství, jezdit velmi opatrně, se zimní výbavou a při cestách do hor přibalit sněhové řetězy.

Dnes se hlavně v jižní polovině území může objevit zmrzlý nebo mrznoucí déšť, při kterém se bude tvořit i velmi silná ledovka. Nejsilnější ledovku čekají meteorologové odpoledne a večer na jihovýchodě republiky, v nejvýchodnějších oblastech Zlínského kraje má být nejsilnější v noci na pondělí. V západní polovině země skončí výstraha na ledovku dnes večer.

Kvůli extrémní ledovce může být chůze i jízda autem téměř nemožná, upozornili meteorologové. Hrozí úrazy a častější nehody, lze čekat výpadky v dodávkách elektřiny, zásobování i zdravotnických službách. Mohou padat nebo se lámat stromy, stožáry a dráty elektrického vedení. "Doporučuje se pokud možno nevycházet ani nevyjíždět autem," uvedl ČHMÚ.

Nehody na železnici, silnici i koloběžce

Namrzající déšť už dnes zkomplikoval dopravu například na jihu Moravy. Kvůli namrzlému trakčnímu vedení se dopoledne omezila spojení z Brna na hlavním železničním koridoru ve směru na Slovensko a Rakousko. Policisté evidují i zvýšený počet nehod na silnicích. Opatrně musí kvůli ledovce či sněžení jezdit také řidiči v dalších regionech.

V souvislosti s náledím policisté řeší i jednu méně obvyklou nehodu. "Ráno se v Brně v ulici Úvoz zranil muž jedoucí na koloběžce. Ten nezvládl řízení a srazil se s osobním autem. Policisté nyní zjišťují příčinu nehody. Zda byla důsledkem kluzké vozovky, či koloběžkářova stavu. Po nehodě totiž nadýchal půldruhé promile," uvedl Malášek.

V dalších dnech čekají meteorologové silné mrazy, kdy teploty mohou v noci podle týdenní předpovědi počasí klesnout až pod minus 15 stupňů Celsia. Na teploměru bude většinou pod nulou i přes den.

Ledovka vzniká jako průvodní jev mrznoucího deště nebo mrznoucího mrholení, kdy na zemský povrch dopadají kapky přechlazené vody nebo kapky dopadají na povrch o teplotě pod nulou. Taková voda při dopadu okamžitě zmrzne a tvoří se ledovka, která bývá na rozdíl od náledí čirá a především mnohdy naprosto hladká. Oproti náledí vzniká ledovka nejen na cestách, ale i na větvích, drátech a podobně.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Německá Křesťanskodemokratická unie (CDU) si za kandidáta na kancléře do zářijových voleb vybrala svého předsedu Armina Lascheta, hlásí agentury.

Další zprávy