Náměstkova "drzá odpověď" už je v Polsku. Jsme vzorem, všimla si ministryně, která zlevnila internet

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
18. 2. 2017 22:36
Žena, která v Polsku zlevnila ceny za mobilní internet a současná ministryně digitalizace Anna Streżyńska, si všimla kontroverzního výroku náměstka ministra průmyslu Lubomíra Bokštefla v online rozhovoru pro Aktuálně.cz. Ten prohlásil: "Drzá odpověď z mé strany, za kterou se omlouvám: Chcete služby jako v Polsku - odjeďte do Polska." Podle Streżyńské je v tuzemsku dáváno Polsko jako vzor. Zákazníci u severního souseda mohou získat jeden GB dat v mobilu od osmi do 30 korun. V Česku je to až 445 korun.
Foto: MPO

Praha - "Drzá" odpověď náměstka ministra průmyslu Lubomíra Bokštefla v online chatu Aktuálně.cz, že kdo chce data levná jako v Polsku, měl by se odstěhovat do Polska, překročila hranice. Výroku si všimla žena, která u severního souseda docílila výrazného snížení cen a současná ministryně digitalizace Anna Streżyńska.

"V České republice probíhá politická bitva o ceny za mobilní internet. Jako vzor se dává Polsko, kde jsou ceny mnohem nižší," napsala polská ministryně na svůj facebookový profil.

Spolu s komentářem sdílela i diskuzi s náměstkem na serveru Aktuálně.cz, kde kontroverzní odpověď čtenáři zazněla. Ta kromě důtky pro Bokštefla vyústila i ve výpověď pro šéfa ministerského odboru komunikace a marketingu Romana Proroka.

Ceny v Polsku jsou oproti těm tuzemským výrazně nižší. Za 1 GB mobilních dat Poláci zaplatí od osmi do 30 korun. V Česku je to mnohonásobně více a operátoři si účtují za 1 GB až 445 korun.

Rozbila monopol

Ministryně Streżyńska mezi lety 2006 až 2012 pracovala jako prezidentka Úřadu elektronických komunikací, který je obdobou Českého telekomunikačního úřadu. Za tu dobu se Streżyńské podařilo do Polska dostat čtvrtého operátora a rozhýbat konkurenční prostředí.

Například zlepšila podmínky pro malé operátory. Během jejího působení v čele polského mobilního regulátora tak klesly ceny za volání o 46 % a o 70 % za mobilní internet. Ministryní pro digitalizaci se stala v roce 2015.

Polské ceny u operátorů nyní patří mezi jedny z nejnižších v EU. V Česku jsou naopak jedny z nejvyšších. Za boj proti monopolu polského Telekomu získala v roce 2008 cenu Andrewa Bączkowského.

Nižší ceny za mobilní data si dala za cíl vláda premiéra Bohuslava Sobotky. Operátory má zkrotit novela o elektrických komunikací od ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka, tu by měla sněmovna podle plánu schválit zrychleně do konce volebního období.

V novela se však vyskytl i sporný paragraf, který nutí telekomunikační firmy odhalit ceníky pro běžné zákazníky. Regulátor i spotřebitelské organizace varují, že to může způsobit zmrazení cen a zmaření "datového jara", o němž sní Sobotka i šéf Českého telekomunikačního úřadu Jaromír Novák.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Série explozí v Íránu pokračuje. V Teheránu vybuchly lahve s plynem

Rezidenční budovou v íránské metropoli Teheránu v sobotu otřásl výbuch plynu. Jeden člověk utrpěl zranění. Podle tamních hasičů explodovalo několik tlakových nádob s plynem, jež byly uloženy ve sklepě budovy.

V Íránu v posledních týdnech došlo k řadě výbuchů. V úterý zemřeli dva lidé po explozi na jihu metropole, minulý čtvrtek pak vypukl požár v jaderném provozu v íránském Natanzu, které je centrem programu na obohacování uranu v zemi. Úřady následně uvedly, že tam oheň způsobil rozsáhlé škody. Minulý týden rovněž zemřelo 19 lidí po výbuchu v nemocnici na severu Teheránu, který podle místních činitelů rovněž způsobil únik plynu.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Pekhartův gól pomohl Legii Varšava k polskému titulu

Fotbalista Tomáš Pekhart získal s Legií Varšava polský titul. Český útočník vstřelil úvodní branku utkání 5. kola ligové nadstavby, ve kterém Legia doma porazila Cracovii Krakov 2:0 a má jistotu prvního místa. Pekhart se trefil poprvé od 7. června a celkově popáté v ročníku po zimním příchodu ze španělského druholigového Las Palmas.

V zápase, který byl po poločase na několik minut přerušen kvůli výtržnostem fanoušků, měl Pekhart další šanci na skórování těsně před koncem. Jeho střelu však soupeř před brankovou čárou zblokoval.

Varšavský tým má jistotu titulu, který získalo mužstvo z hlavního města po roční odmlce, dvě kola před koncem nadstavby. Ligu vyhrála Legia počtrnácté, čímž se vyrovnala nejúspěšnějším polským celkům Ruchu Chorzów a Górniku Zabrze.

Další zprávy