Náměstkova "drzá odpověď" už je v Polsku. Jsme vzorem, všimla si ministryně, která zlevnila internet

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
18. 2. 2017 22:36
Žena, která v Polsku zlevnila ceny za mobilní internet a současná ministryně digitalizace Anna Streżyńska, si všimla kontroverzního výroku náměstka ministra průmyslu Lubomíra Bokštefla v online rozhovoru pro Aktuálně.cz. Ten prohlásil: "Drzá odpověď z mé strany, za kterou se omlouvám: Chcete služby jako v Polsku - odjeďte do Polska." Podle Streżyńské je v tuzemsku dáváno Polsko jako vzor. Zákazníci u severního souseda mohou získat jeden GB dat v mobilu od osmi do 30 korun. V Česku je to až 445 korun.
Foto: MPO

Praha - "Drzá" odpověď náměstka ministra průmyslu Lubomíra Bokštefla v online chatu Aktuálně.cz, že kdo chce data levná jako v Polsku, měl by se odstěhovat do Polska, překročila hranice. Výroku si všimla žena, která u severního souseda docílila výrazného snížení cen a současná ministryně digitalizace Anna Streżyńska.

"V České republice probíhá politická bitva o ceny za mobilní internet. Jako vzor se dává Polsko, kde jsou ceny mnohem nižší," napsala polská ministryně na svůj facebookový profil.

Spolu s komentářem sdílela i diskuzi s náměstkem na serveru Aktuálně.cz, kde kontroverzní odpověď čtenáři zazněla. Ta kromě důtky pro Bokštefla vyústila i ve výpověď pro šéfa ministerského odboru komunikace a marketingu Romana Proroka.

Ceny v Polsku jsou oproti těm tuzemským výrazně nižší. Za 1 GB mobilních dat Poláci zaplatí od osmi do 30 korun. V Česku je to mnohonásobně více a operátoři si účtují za 1 GB až 445 korun.

Rozbila monopol

Ministryně Streżyńska mezi lety 2006 až 2012 pracovala jako prezidentka Úřadu elektronických komunikací, který je obdobou Českého telekomunikačního úřadu. Za tu dobu se Streżyńské podařilo do Polska dostat čtvrtého operátora a rozhýbat konkurenční prostředí.

Například zlepšila podmínky pro malé operátory. Během jejího působení v čele polského mobilního regulátora tak klesly ceny za volání o 46 % a o 70 % za mobilní internet. Ministryní pro digitalizaci se stala v roce 2015.

Polské ceny u operátorů nyní patří mezi jedny z nejnižších v EU. V Česku jsou naopak jedny z nejvyšších. Za boj proti monopolu polského Telekomu získala v roce 2008 cenu Andrewa Bączkowského.

Nižší ceny za mobilní data si dala za cíl vláda premiéra Bohuslava Sobotky. Operátory má zkrotit novela o elektrických komunikací od ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka, tu by měla sněmovna podle plánu schválit zrychleně do konce volebního období.

V novela se však vyskytl i sporný paragraf, který nutí telekomunikační firmy odhalit ceníky pro běžné zákazníky. Regulátor i spotřebitelské organizace varují, že to může způsobit zmrazení cen a zmaření "datového jara", o němž sní Sobotka i šéf Českého telekomunikačního úřadu Jaromír Novák.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Tenisový turnaj žen na Spartě se bude hrát v červenci po Wimbledonu

Tenisový turnaj žen Prague Open okruhu WTA se letos uskuteční od 12. do 18. července. Nový termín v upraveném kalendáři WTA Tour, v němž naváže na Wimbledon, dnes potvrdili pořadatelé turnaje. Dosud se v areálu pražské Sparty ve Stromovce hrálo na přelomu dubna a května, loňský ročník se kvůli pandemii koronaviru neuskutečnil.

"Věřím, že díky pozdějšímu termínu se můžeme těšit na stabilnější počasí, když speciálně v tomto roce dává navíc naději na přítomnost diváků na tribunách, které bychom si po všech omezeních zaviněných pandemií všichni moc přáli," uvedl na facebookovém profilu turnaje jeho ředitel David Trunda.

Prague Open je součástí okruhu WTA od roku 2015, kdy povýšilo ze seriálu ITF hraného od roku 2010. První vítězkou byla Karolína Plíšková, o rok později uspěla Lucie Šafářová a v roce 2018 kralovala Petra Kvitová. O sezonu byla ve finále Kristýna Plíšková a v roce 2019 Karolína Muchová.

Letos se nově bude hrát místo antuky na betonovém povrchu. Kvalifikace začne 10. července.

před 37 minutami

Seriál ze světa Pán prstenů stál 10 miliard korun, čtvrtinu Nový Zéland vrátí Amazonu

Kvůli seriálu ze světa Pána prstenů navýší Nový Zéland jednorázově pobídky pro zahraniční filmaře. Cílem je povzbudit ekonomiku a turismus. Firma Amazon, která seriál natáčí, místo dříve slíbených 20 procent dostane zpět až 25 procent prokazatelně utracených peněz, informovala agentura Reuters.

Amazon za první řadu utratí okolo 650 milionů novozélandských dolarů, v přepočtu 10 miliard korun. Pokud je správně vyúčtuje, Nový Zéland firmě vrátí čtvrtinu, tedy 2,5 miliardy korun. "Dohoda s Amazonem vytváří nová pracovní místa a zvyšuje poptávku u místních dodavatelů. Přispěje také k rozvoji turismu a propagaci Nového Zélandu v zahraničí," vysvětluje novozélandský ministr pro ekonomický a regionální rozvoj Stuart Nash.

Díky natáčení první řady seriálu v největším novozélandském městě Auckland vzniklo přes 1200 pracovních míst. Prvních osm epizod bude mít ve videotéce Amazon Prime premiéru letos, na druhé řadě už se pracuje.

Zdroj: Reuters
Další zprávy